Osteopenia – przyczyny, objawy, leczenie. Dieta przy osteopenii
Mateusz Burak

Osteopenia – przyczyny, objawy, leczenie. Dieta przy osteopenii

Osteopenia to schorzenie, które charakteryzuje się obniżeniem gęstości mineralnej kości. Jest ono uważane za wczesne stadium osteoporozy, choć odpowiednie postępowanie może uchronić przed dalszym ubytkiem masy kostnej. Osteopenia przeważnie nie daje żadnych objawów, do jej rozpoznania konieczne jest wykonanie densytometrii. Podpowiadamy, co zrobić, aby powstrzymać postęp choroby.

Czym jest osteopenia? Osteopenia a osteoporoza

Osteopenia to obniżenie mineralnej gęstości kości – w jej przebiegu masa kostna zmniejsza się o ok. 2%. Schorzenie to zaliczane jest do wczesnych stadiów osteoporozy (osteopenia występuje zazwyczaj u ludzi młodszych, w przeciwieństwie do osteoporozy, która dotyczy najczęściej kobiet w wieku menopauzalnym). Nieprawidłowa postawa ciała – nasilenie kifozy piersiowej i obniżenie wzrostu to jedne z najbardziej charakterystycznych symptomów opisywanej dysfunkcji. 

Osteopenia może występować nawet u niemowląt, dotyczy głównie dzieci przedwcześnie urodzonych (osteopenia wcześniacza). Ma to związek z zaburzeniem gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Osteopenia – przyczyny

W przebiegu osteopenii dochodzi do stopniowego ubytku masy kostnej, jednak zachowana zostaje zdolność kości do mineralizacji, czyli odkładania fosforanów wapnia.

Główną przyczyną choroby jest hipoestrogenizm, czyli niski poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. Z tego powodu grupą najbardziej narażoną na wystąpienie osteopenii są kobiety w okresie okołomenopauzalnym.

Czynniki ryzyka osteopenii są bardzo podobne, jak czynniki ryzyka osteoporozy. Wymienia się tutaj m.in.:

  • płeć żeńską,
  • dodatni wywiad rodzinny w kierunku obniżonej gęstości kości w badaniu densytometrycznym,
  • wiek powyżej 50 lat,
  • przedwczesną menopauzę,
  • usunięcie jajników,
  • zbyt niską aktywność fizyczną,
  • dietę ubogą w wapń oraz witaminę D.

Ryzyko osteopenii zwiększa także palenie tytoniu, picie alkoholu, nadużywanie kofeiny, fenytoiny oraz prednizonu. Potencjalne zagrożenie stwarza występowanie zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia czy anoreksja. Nie sposób pominąć także nadczynności i niedoczynności tarczycy, obecności przewlekłych stanów zapalnych, zespołu Cushinga, choroby Crohna, tocznia, czy reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Powiązane produkty

Osteopenia – objawy i diagnostyka

Zazwyczaj osteopenia nie daje widocznych objawów, niekiedy mogą to być: obniżenie wzrostu, pogłębienie kifozy piersiowej, zgarbiona sylwetka. Zwykle osteopenia nie powoduje też bólu, choć czasami pacjenci zgłaszają bóle kości czy ból kręgosłupa. Wstępne stadium osteoporozy diagnozowane jest zazwyczaj, gdy dochodzi do urazu w postaci złamania. 

W diagnostyce osteopenii wykorzystuje się densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Badanie densytometryczne wykorzystuje niewielką dawkę promieni rentgenowskich, dzięki czemu możliwe jest określenie poziomu porowatości oraz kruchości kości. 

Osteopenia – leczenie

Leczenie osteopenii ma za zadanie powstrzymać jej postęp i pośrednio wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy. Postępowanie powinno obejmować odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia dobrane indywidualnie przez fizjoterapeutę. Ryzyko urazu w postaci złamania osteoporotycznego kości jest bardzo niewielkie, wobec czego nie stosuje się raczej kuracji farmakologicznych. Wyjątkiem jest bardzo wysoki wskaźnik w badaniu densytometrycznym, zbliżony parametrami do osteoporozy. 

Dieta przy osteopenii

Dieta przy osteopenii powinna być odpowiednio zbilansowana, podobnie jak dieta przy osteoporozie. Warto w tym celu zasięgnąć porady specjalisty żywieniowego, który pomoże w ułożeniu właściwego jadłospisu. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D. Picie wody odpowiednio zmineralizowanej, jedzenie fasoli, szpinaku, brokułów, ryb oraz produktów mlecznych jest wówczas bardzo ważne. Równie istotne jest unikanie nadmiernej ilości białka zwierzęcego, które może przyspieszać zaburzenia i tak już upośledzonej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Zaleca się ograniczenie kawy, alkoholu i zrezygnowanie z palenia tytoniu. Produkty i używki wpływają bowiem negatywnie na proces związany z poprawą gospodarki wapniowej oraz przyswajaniem witaminy D.

Osteopenia – leczenie farmakologiczne

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo nasiloną osteopenią, wskazane może być leczenie farmakologiczne – stosowane są wówczas bisfosfoniany. W łagodniejszych przypadkach zaleca się jedynie suplementację witaminy D oraz wapnia. Dieta bogata we wspomniane witaminy i składniki odżywcze umożliwi lepsze przyswajani leków. 

Osteopenia – ćwiczenia na wzmocnienie kości

W przypadku zdiagnozowanej osteopenii zaleca się regularną, dopasowaną do możliwości i stanu zdrowia, aktywność fizyczną. Stosowanie wysiłku fizycznego przez 30 minut dziennie, kilka razy w tygodniu, powinno pomóc zwiększyć gęstość kości.

Taka aktywność preferowana jest u wszystkich osób powyżej 35. roku życia w kontekście osteopenii, ponieważ dokładnie wtedy najczęściej pojawia się zmiana w funkcjonowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej. Oznacza to utrudniony proces budowania kości. 

Ćwiczenia, które mogą być pomocne dla osób, u których zdiagnozowano osteopenię:

  1. Pozycja: stanie przy krześle, ręce oparte na jego górnej części, stopy w lekkim rozkroku. Ruch: polega na wspinaniu się na palce i jednoczesnej elongacji kręgosłupa. Należy starać się maksymalnie unieść głowę do sufitu, co pomoże rozciągnąć kręgosłup. Pozycję utrzymujemy 5-10 sekund i wykonujemy 10 powtórzeń w 2 seriach.
  2. Pozycja: podpór na przedramionach. Ruch: polega na naprzemiennym unoszeniu kończyn dolnych w kierunku sufitu i utrzymaniu pozycji przez 5-10 sekund. W tym czasie staramy się dodatkowo, izometrycznie napiąć pośladek po stronie unoszonej kończyny. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
  3. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Z przodu step lub stopień. Ruch: polega na powolnym wchodzeniu na stopień naprzemiennie i wspięciu na palce jednej nogi. Pozycję utrzymujemy 3-5 sekund. Ćwiczenie należy wykonać 10 razy w 2 seriach.
  4. Pozycja: podpór przodem na przedramionach (tzw. deska). Barki, biodra oraz stopy ustawione w prostej linii. Ruch: polega na naprzemiennym przyciąganiu do brzucha zgiętych w kolanach kończyn dolnych. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  5. Pozycja: Leżenie bokiem, podpór na przedramieniu, kończyny dolne wyprostowane, złączone. Ruch polega na wykonywaniu ruchu odwiedzenia w stawie biodrowym przy zachowanym wyproście w stawie kolanowym. Ćwiczenie również wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  6. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Kończyny górne oparte rękami o ścianę. Tułów zgięty. Ruch: naciskanie rękoma na ścianę. Nacisk ten należy utrzymać 5-10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy.
  1. Xia W., Cooper C., Li M. i in., East meets West: current practices and policies in the management of musculoskeletal aging, „Aging Clin Exp Res.” 2019, nr 31, s. 1351-1373.
  2. Diab D. L., Watts N. B., Diagnosis and treatment of osteoporosis in older adults, „Endocrinol Metab Clin North Am.” 2013, nr 42, s. 305-317.
  3. Eriksen E. F., Treatment of osteopenia, „Rev Endocr Metab Disord.” 2012, nr 13, s. 209-223.
  4. Bukata S. V., Digiovanni B. F., Friedman S. M. i in., A guide to improving the care of patients with fragility fractures, „Geriatr Orthop Surg Rehabil.” 2011, nr 2, s. 5-37.
  5. Karaguzel G., Holick M. F., Diagnosis and treatment of osteopenia, „Rev Endocr Metab Disord.” 2010, nr 11, s. 237-251.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.