Szkliwiak — objawy, przyczyny i rokowania
Joanna Łuniewska-Rajch

Szkliwiak — objawy, przyczyny i rokowania

Szkliwiak, a dokładniej rzecz biorąc cała grupa guzów zaliczana do szkliwiaków, jest jednym z najczęstszych guzów zębopochodnych i jednocześnie jest najczęstszym nowotworem zębopochodnym. Rozwija się on najczęściej w tylnych częściach żuchwy i mimo stopniowego niszczenia kości bardzo długo może być niezauważalny zarówno przez pacjenta, jak i przez lekarza. W związku z tym rozpoznawany zazwyczaj jest podczas rutynowego badania, stosunkowo przypadkowo.

Objawy szkliwiaka 

Jak zostało wspomniane szkliwiak jest guzem, który może wzrastać bardzo długo bez dawania objawów. Szczególnie podstępny przebieg mają szkliwiaki rozwijające się w żuchwie, te obecne w szczęce dają znacznie wcześniej objawy. Do pierwszych objawów szkliwiaka należą najczęściej miejscowe rozdęcie kości, powodujące zauważalną przez pacjenta asymetrię twarzy, zmiany warunków zgryzowych powodujące zaburzenia, czy też rozchwianie zdrowych zębów. Ból jest objawem rzadkim, nietypowym. Zazwyczaj wynika on z zakażenia zmiany lub stanu zapalnego okolicznych zębów. Znacznie częściej pacjent zgłasza się z powodu zaburzeń czucia w okolicy wargi i bródki wynikającej z uszkodzenia nerwu. Poza tym przy dużych guzach występować mogą patologiczne złamania kości. 

Obraz radiologiczny szkliwiaka może być różny, choć w każdej formie nasuwa pacjentowi taką diagnozę. Najczęściej widoczny jest on jako wielkomorowy ubytek struktury kostnej, obecny w okolicy kąta żuchwy. Dodatkowo charakterystyczny jest objaw „odcięcia” (resorpcji zewnętrznej) korzeni zębów spowodowanej przez zmianę. Jednak badanie radiologiczne nie daje jednoznacznej diagnozy. Guz ten jest bardzo podobny w swoim obrazie do torbieli zapalnej lub związkowej oraz szczególnie do rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodznego (keratocysty, KCOT). Od torbieli szkliwiaka lekarz może odróżnić wykonując punkcję diagnostyczną. Płyn zawarty w torbieli jest obfity i bursztnowo-brynatny, natomiast ze szkliwiaka pobierze się skąpą ilość płynu szarawo-szklistego. Nie można jednak takiego wyniku stosować bezkrytycznie. Do postawienia ostatecznej diagnozy niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego. Leczenie każdego z wyżej wymienionych guzów znacznie się bowiem od siebie różni. 

Przyczyny szkliwiaka 

Szkliwiaki rozwijają się najczęściej z pozostawionych fragmentów nabłonka zębotwórczego, organu szkliwotwórczego (czyli fragmentów, w prawidłowych warunkach zanikających, tkanek wytwarzających zęby). Guzy te mogą również rozwijać się w wyniku nowotworowej przemiany wyściółki torbieli zębopochodnej lub rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodnego (KCOT). Część badań sugeruje również powiązanie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), a także mutacji niektórych genów, z rozwojem szkliwiaka.

Powiązane produkty

Leczenie i rokowanie

Leczenie szkliwiaków jest niemal wyłącznie chirurgiczne. Ze względu na miejscową złośliwość tych guzów, ich skłonność do naciekania i nawrotów przy niepełnym usunięciu, postępowaniem z wyboru jest resekcja zmiany z zachowaniem ok. 0,5-1 cm marginesu tkanek niezmienionych.

Sposób leczenia jednak jest każdorazowo ustalany indywidualnie ze względu na dokładny rodzaj, położenie i cechy szkliwiaka.

Po wykonaniu resekcji kości ze względu na bardzo istotne umiejscowienie ze względów estetycznych i funkcjonalnych najczęściej wykonuje się odtworzenie ciągłości kości między innymi z użyciem kości pobranej z talerza kości biodrowej, strzałki lub łopatki. Radioterapia jest bardzo rzadko wykorzystywaną metodą leczenia. Rokowanie u pacjentów ze szkliwiakiem jest na ogół dobre, o ile zastosowano wczesne i doszczętne leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij