Szkliwiak — objawy, przyczyny i rokowania
Joanna Łuniewska-Rajch

Szkliwiak — objawy, przyczyny i rokowania

Szkliwiak, a dokładniej rzecz biorąc cała grupa guzów zaliczana do szkliwiaków, jest jednym z najczęstszych guzów zębopochodnych i jednocześnie jest najczęstszym nowotworem zębopochodnym. Rozwija się on najczęściej w tylnych częściach żuchwy i mimo stopniowego niszczenia kości bardzo długo może być niezauważalny zarówno przez pacjenta, jak i przez lekarza. W związku z tym rozpoznawany zazwyczaj jest podczas rutynowego badania, stosunkowo przypadkowo.

Objawy szkliwiaka 

Jak zostało wspomniane szkliwiak jest guzem, który może wzrastać bardzo długo bez dawania objawów. Szczególnie podstępny przebieg mają szkliwiaki rozwijające się w żuchwie, te obecne w szczęce dają znacznie wcześniej objawy. Do pierwszych objawów szkliwiaka należą najczęściej miejscowe rozdęcie kości, powodujące zauważalną przez pacjenta asymetrię twarzy, zmiany warunków zgryzowych powodujące zaburzenia, czy też rozchwianie zdrowych zębów. Ból jest objawem rzadkim, nietypowym. Zazwyczaj wynika on z zakażenia zmiany lub stanu zapalnego okolicznych zębów. Znacznie częściej pacjent zgłasza się z powodu zaburzeń czucia w okolicy wargi i bródki wynikającej z uszkodzenia nerwu. Poza tym przy dużych guzach występować mogą patologiczne złamania kości. 

Obraz radiologiczny szkliwiaka może być różny, choć w każdej formie nasuwa pacjentowi taką diagnozę. Najczęściej widoczny jest on jako wielkomorowy ubytek struktury kostnej, obecny w okolicy kąta żuchwy. Dodatkowo charakterystyczny jest objaw „odcięcia” (resorpcji zewnętrznej) korzeni zębów spowodowanej przez zmianę. Jednak badanie radiologiczne nie daje jednoznacznej diagnozy. Guz ten jest bardzo podobny w swoim obrazie do torbieli zapalnej lub związkowej oraz szczególnie do rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodznego (keratocysty, KCOT). Od torbieli szkliwiaka lekarz może odróżnić wykonując punkcję diagnostyczną. Płyn zawarty w torbieli jest obfity i bursztnowo-brynatny, natomiast ze szkliwiaka pobierze się skąpą ilość płynu szarawo-szklistego. Nie można jednak takiego wyniku stosować bezkrytycznie. Do postawienia ostatecznej diagnozy niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego. Leczenie każdego z wyżej wymienionych guzów znacznie się bowiem od siebie różni. 

Przyczyny szkliwiaka 

Szkliwiaki rozwijają się najczęściej z pozostawionych fragmentów nabłonka zębotwórczego, organu szkliwotwórczego (czyli fragmentów, w prawidłowych warunkach zanikających, tkanek wytwarzających zęby). Guzy te mogą również rozwijać się w wyniku nowotworowej przemiany wyściółki torbieli zębopochodnej lub rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodnego (KCOT). Część badań sugeruje również powiązanie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), a także mutacji niektórych genów, z rozwojem szkliwiaka.

Powiązane produkty

Leczenie i rokowanie

Leczenie szkliwiaków jest niemal wyłącznie chirurgiczne. Ze względu na miejscową złośliwość tych guzów, ich skłonność do naciekania i nawrotów przy niepełnym usunięciu, postępowaniem z wyboru jest resekcja zmiany z zachowaniem ok. 0,5-1 cm marginesu tkanek niezmienionych.

Sposób leczenia jednak jest każdorazowo ustalany indywidualnie ze względu na dokładny rodzaj, położenie i cechy szkliwiaka.

Po wykonaniu resekcji kości ze względu na bardzo istotne umiejscowienie ze względów estetycznych i funkcjonalnych najczęściej wykonuje się odtworzenie ciągłości kości między innymi z użyciem kości pobranej z talerza kości biodrowej, strzałki lub łopatki. Radioterapia jest bardzo rzadko wykorzystywaną metodą leczenia. Rokowanie u pacjentów ze szkliwiakiem jest na ogół dobre, o ile zastosowano wczesne i doszczętne leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.