Fizjoterapeuci mają ustawę – co zmieni się dla pacjentów?
Katarzyna Szulik

Fizjoterapeuci mają ustawę – co zmieni się dla pacjentów?

Ostatniego dnia maja w życie weszła ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która ujmuje jego wykonywanie w konieczne ramy prawne. Ma to ukrócić samowolę fizjoterapeutów bez dostatecznych kwalifikacji, którzy narażają pacjentów na utratę życia i zdrowia.

Do tej pory osoby, które chciały prowadzić działalność fizjoterapeutyczną, obowiązywały wyłącznie warunki dotyczące każdego innego prywatnego przedsiębiorcy. Nie musiały przedstawiać żadnych dokumentów poświadczających ich kwalifikacje ani legitymować się kierunkowym wykształceniem. W rezultacie w wielu gabinetach zamiast ekspertów po kilkuletnich studiach fizjoterapeutycznych pracowali absolwenci kursów, którzy swoimi działaniami mogli wyrządzić pacjentom krzywdę. Ich klienci dowiadywali się o niekompetencji często dopiero wtedy, gdy odczuli efekty takiej „terapii” na sobie. Jedynymi specjalistami, którzy musieli wykazać się wykształceniem, byli Ci podpisujący kontrakty z NFZ lub zatrudnieni w placówkach publicznych – sektor prywatny był pod tym względem pozbawiony jakiejkolwiek kontroli.

Ustawa wyznaczy kierunek i ramy

Ten stan rzeczy ma zmienić ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która reguluje kwestie świadczenia usług tego typu. Zgodnie z jej założeniami, zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym, w związku z czym osoba chcąca go wykonywać musi spełnić szczegółowe wymagania oraz zostać dopisana do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Powstanie także samorząd fizjoterapeutów, który ma reprezentować ich interesy i sprawować pieczę nad właściwym wykonywaniem zawodu.

Zgodnie z przepisami, fizjoterapeuta to osoba wykonująca diagnostykę funkcjonalną pacjenta, kwalifikująca, prowadząca i planująca fizykoterapię i kinezyterapię oraz dobierająca wyroby medyczne do potrzeb pacjenta. Na mocy ustawy fizjoterapeuci będą mogli mieć wgląd do dokumentacji medycznej leczonego oraz zyskują prawo do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.

Na mocy ustawy studenci fizjoterapii, którzy rozpoczną naukę po 1 października 2017, będą musieli odbyć półroczną praktykę zawodową po zakończeniu studiów, a także złożyć Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny, by móc zostać wpisanym do Rejestru Fizjoterapeutów.

Lekarze mają wątpliwości

Ustawa od początku wywoływała kontrowersje, jednak nie wśród samych fizjoterapeutów – ich Stowarzyszenie apelowało o jej podpisanie przez prezydenta. Wśród przeciwników znaleźli się natomiast członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którzy sprzeciwiali się temu, by fizjoterapeuci mogli przeprowadzać zabiegi bez konsultacji z lekarzami. Fizjoterapeuci przekonują, że ustawa jest konieczna, ponieważ ich zawód jest deficytowy. Z danych stowarzyszenia wynika, że obecnie w pięciu tysiącach placówek leczniczych pracuje zaledwie 1700 fizjoterapeutów.

Przed uchwaleniem ustawy Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska przekonywało także, że Polska jest jednym z ostatnich europejskich państw, w których ich zawód nie został ujęty w ramy prawne. To sprzyja patologiom, powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na świadczenie i naraża pacjentów na niebezpieczeństwo.

Na uchwaleniu ustawy skorzystają nie tylko fizjoterapeuci, ale także pacjenci, którzy nie będą musieli obawiać się o to, że trafią w ręce niekompetentnego specjalisty.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do kwalifikacji fizjoterapeuty prowadzącego prywatny gabinet, powinniśmy poprosić go o przedstawienie dyplomu. Jeśli nie zechce tego zrobić lub ma za sobą tylko kurs, dla własnego zdrowia lepiej zrezygnować z zabiegu.

Źródło: Rynek zdrowia, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij