Palenie puszcza z dymem zdrowie i pieniądze
Katarzyna Szulik

Palenie puszcza z dymem zdrowie i pieniądze

Papierosy pali co czwarty Polak, a liczba palaczy, mimo wielu akcji profilaktycznych, organizowanych między innymi przy okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia bez Tytoniu, spada bardzo powoli. Do rzucenia palenia skłaniają nie kwestie zdrowotne, ale przede wszystkim zmiany w prawie i rosnące ceny, przez które nałóg staje się znacznie bardziej dolegliwy.

Papierosy pali 28 proc. Polaków, co plasuje nas nieco powyżej europejskiej średniej. Najwięcej pali się w Grecji (38 proc.) oraz w Bułgarii (35 proc), a najmniej w Szwecji i Finlandii (odpowiednio 11 i 19 proc). W poszczególnych grupach wiekowych liczba palących jest podobna, ale wśród najmłodszych, między 15 a 25 rokiem życia, w ostatnich latach nieco spadła, z około 30 do 25 proc.

Chorują aktywni i bierni palacze

Palenie tytoniów jest trzecią najczęstszą przyczyną zachorowań na raka płuc, po uwarunkowaniach genetycznych i zanieczyszczonym powietrzu. Wielu chorych zgłasza się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby, ponieważ nowotwór długo nie daje jednoznacznych objawów. Kolejną ciężką chorobą układu oddechowego powiązaną z paleniem jest POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. Nieleczona prowadzi do dużych problemów z niewydolnością oddechową i nietolerancją wysiłku, a w skrajnych przypadkach bywa śmiertelna.

Szkodliwe jest nie tylko samodzielne palenie papierosów, ale także bierne, związane z wdychaniem pyłu tytoniowego. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, tzw. boczny strumień dymu tytoniowego zawiera nawet 15 razy więcej tlenku węgla i do 20 razy więcej nikotyny. Osoby, które wdychają go regularnie, są narażone na poważne choroby płuc, a w Polsce rocznie w wyniku chorób na tle biernego palenia umiera około 1,8 tys. osób.

Tytoń skutecznie uzależnia za sprawą nikotyny o działaniu euforyzującym. Dobre samopoczucie jest jednak chwilowe, ponieważ w dłuższej perspektywie może prowadzić do spadku apetytu, bólów głowy i obniżenia zdolności seksualnych.

Bez mentoli i przywilejów dla e-palaczy

Unia Europejska chce zmobilizować obywateli do rzucania palenia z pomocą restrykcji prawnych, które dołączą do kolejnych podwyżek cen. Już dziś w Polsce osoba paląca dwie paczki najtańszych papierosów tygodniowo (ok. 13 zł)  musi liczyć się z ubytkiem w budżecie rzędu 1350 złotych rocznie.

W 2020 roku z obrotu mają zostać wycofane wszelkie papierosy smakowe, w tym popularne mentole, o których zachowanie Polska i Rumunia bezskutecznie walczyły przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Ze sklepów zniknie także tytoń przeznaczony do samodzielnego skręcania. Równocześnie obok dotychczasowych napisów na paczkach znajdą się zdjęcia zmian chorobowych związanych z paleniem, a dane o stężeniu substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla zastąpią bezpośrednie komunikaty odwołujące się do związku palenia papierosów z rakiem.

Zmiany obejmą również dotąd nieregulowany rynek e-papierosów, także uważanych za szkodliwe. Od 2020 roku papierosy elektroniczne będą niedostępne dla osób niepełnoletnich, a e-palacze będą musieli stosować się do zasad obowiązujących wszystkich, w tym do zakazu palenia w miejscach publicznych, co dziś jest dozwolone. Na bilbordach, w prasie czy telewizji nie zobaczymy także reklam tych środków.

Powiązane produkty

Regularne badania to podstawa

Polski rząd szacuje, że koszty leczenia związane ze schorzeniami na tle palenia papierosów wynoszą około 18 mld rocznie, a koszty niemedyczne, związane m.in. z absencją w pracy, około 15 mld złotych.

Ci, których nie przekonują restrykcje i rosnące ceny, powinni przynajmniej przechodzić systematyczne badania płuc. Lekarze zalecają wykonywanie badania RTG klatki piersiowej przynajmniej raz na dwa lata. Warto regularnie badać także wydolność oddechową za pomocą spirometru.

Źrodła: Gazeta Wyborcza, Centrum Prasowe, TVP Info

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Terapia EMDR – na czym polega?

    Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

  • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

    Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

  • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

    Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

  • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

    Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

    Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

  • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

    Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij