Konsekwencje palenia tytoniu w ciąży
Anna Posmykiewicz

Konsekwencje palenia tytoniu w ciąży

Polska nadal jest krajem, w którym od palenia papierosów uzależnionych jest bardzo dużo ludzi. Papierosy są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowa, wywierają niekorzystny wpływ przede wszystkim na układ krążenia i serce oraz na układ oddechowy, poza tym zdecydowanie zwiększają ryzyko rozwoju raka płuca. W skład dymu tytoniowego wchodzi bowiem szereg bardzo niezdrowych substancji, zalicza się do nich przede wszystkim nikotynę, tlenek węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, jak również cyjanowodór, nitrozaminę, aldehyd octowy i wiele, wiele innych. Łatwo można sobie wyobrazić, jak bardzo palenie jest szkodliwe dla naszego organizmu. A czy palenie jest również szkodliwe dla nienarodzonego jeszcze dziecka, które nie opuściło jeszcze "brzucha mamy"? Oczywiście, że tak. Palenie w ciąży jest bardzo szkodliwe i może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka.

Czy kobiety w ciąży w ogóle palą?

Przecież dla przyszłej mamy zdrowie jej nienarodzonego jeszcze dziecka jest najważniejsze! To prawda i większość kobiet palących, kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży, przestaje palić z dnia na dzień. Jest im na początku bardzo ciężko, tym bardziej, że zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w czasie ciąży, nie pomagają im zapomnieć o nałogu. Jednak kobiety potrafią być silne i myśląc o zdrowiu i przyszłości swojego dziecka, potrafią pokonać nałóg. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Zazwyczaj, jeśli przyszła mama nie rzuci papierosów od razu, tylko będzie ten moment odkładać z dnia na dzień (myśląc, że jeden papieros dziennie nie wyrządzi dziecku krzywdy), niestety nie przestanie palić w ciąży i będzie robić to przez cały okres jej trwania. A palenie w czasie ciąży może spowodować, że dziecko nie będzie się rozwijać prawidłowo i w przyszłości będzie mieć poważne problemy zdrowotne. 

Jakie konsekwencje może nieść za sobą palenie tytoniu w ciąży? 

  • Po pierwsze, kobiety palące w okresie ciąży, są zdecydowanie bardziej narażone na poronienie oraz poród przedwczesny.
  • Paląca w okresie ciąży kobieta powinna wiedzieć o tym, że przez palenie papierosów dochodzi do obniżenia masy ciała jej dziecka, maluch zazwyczaj rodzi się o 150-300 g lżejszy. To z kolei może pociągać za sobą następstwa pod postacią porodu przedwczesnego i wcześniactwa. Im dziecko urodzi się wcześniej, czyli im większym jest wcześniakiem, tym bardziej groźne jest to dla jego zdrowia i życia. Nie zdążą bowiem w organizmie dziecka do końca wykształcić się wszystkie niezbędne do dalszego życia układy, przede wszystkim układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy. Maluch będący wcześniakiem wymaga zatem intensywnej opieki i długiego pobytu w szpitalu, ale niestety nie zawsze udaje się lekarzom, pomimo usilnych starań, spowodować, że wszystko z dzieckiem będzie w porządku i że maluch będzie dalej rozwijał się prawidłowo.
  • Palenie w ciąży zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dzieci, bowiem duża część substancji z dymu tytoniowego wywiera na płód działanie teratogenne. Palenie w okresie ciąży może zatem spowodować wady kończyn górnych i dolnych - dzieci rodzą się ze zdeformowanymi kończynami lub w ogóle ich nie mają. Częste są również wady serca, może też dojść do wytrzeźwienia – jest to wada, w przebiegu której przez powstały w powłokach brzusznych ubytek jelita wydostają się na zewnątrz poza obręb jamy brzusznej.
  • Należy pamiętać też o tym, że wśród noworodków matek palących w okresie ciąży jest zdecydowanie większy odsetek nagłej śmierci łóżeczkowej.
  • Dodatkowo, palenie przez matkę papierosów w okresie ciąży, może powodować, że w przyszłości dziecko będzie bardziej narażone na rozwój alergii oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego, przede wszystkim astmy oskrzelowej oraz zapalenia ucha środkowego, które jest z kolei najczęstszą przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym.
  • U dzieci kobiet palących w okresie ciąży bardzo często stwierdza się też nieznaczny deficyt w rozwoju fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym.
  • Ponadto, palenie w okresie ciąży znacznie zwiększa ryzyko zgonu dziecka w okresie okołoporodowym. 

Powiązane produkty

A czy bierne palenie w okresie ciąży także szkodzi dziecku?

Oczywiście, że tak. Nawet, jeśli nie pali kobieta będąca w ciąży, a pali jej partner czy inna osoba z jej najbliższego otoczenia, to i tak dym tytoniowy wywiera szkodliwy wpływ na dziecko. Konsekwencje palenia biernego mogą być takie same jak w sytuacji, kiedy pali kobieta ciężarna.
Palenie w okresie ciąży działa bardzo niekorzystnie na dziecko. Mówiąc bardzo dobitnie – palenie w czasie ciąży może doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

Czy kobieta, która pali w okresie ciąży, zawsze musi urodzić chore dziecko? 

Oczywiście, że nie. Maluch w początkowym okresie swojego życia może rozwijać się prawidłowo, może mieć wykształcone w prawidłowy sposób wszystkie organy i układy. Jednak w dalszej przyszłości dziecko zacznie częściej zapadać na infekcje dróg oddechowych, które będą przebiegać znacznie gorzej niż u jego rówieśników, poza tym jest bardzo duża szansa, że dojdzie też do rozwoju alergii lub astmy
Jeśli palisz papierosy i planujesz ciążę, musisz koniecznie skończyć z nałogiem. Jesli nie zdążysz rzucić palenia przed ciążą, musisz to zrobić od razu, kiedy dowiesz się, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie. Dzięki temu maluch zostanie uchroniony przed wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i będzie rozwijał się prawidłowo. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży? Objawy i metody diagnozowania ciąży

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij