Legalna marihuana w Kanadzie od 2017 roku
Katarzyna Szulik

Legalna marihuana w Kanadzie od 2017 roku

Podczas gdy w Polsce trwa spór o ułatwienie dostępu do leków na bazie marihuany, kanadyjski rząd właśnie wydał zgodę na dopuszczenie jej samej do legalnego użytku, również rekreacyjnego. Nowe ustalenia wejdą w życie w 2017 roku.

Decyzję kanadyjskiego rządu przedstawiła minister zdrowia Jane Phipott podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poświęconej narkomanii na świecie. W swym wystąpieniu podkreśliła, że nowe przepisy mają zapobiec temu, że marihuana wpada w ręce dzieci, a zyski w ręce przestępców – przytacza tygodnik Newsweek. Dodała również, że choć jest świadoma, że ta decyzja może wywołać kontrowersje, zdaniem rządu to najlepszy sposób na ochronę młodzieży, a dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że penalizacja nie rozwiązuje problemu.

Spełniona obietnica

Legalizacja marihuany na terenie Kanady była jedną z obietnic wyborczych obecnego premiera Justina Trudeau, który jeszcze przed wyborem przyznał, że palił ją kilka razy, również jako poseł krajowego parlamentu. Zasady dostępu do marihuany będą ściśle określone, ale już dziś wiadomo, że legalny ma być zarówno jej użytek jak i dystrybucja. Decyzja rządu pozostaje w zgodzie z wolą społeczeństwa – badania pokazują, że 2/3 Kanadyjczyków popiera legalizację marihuany.

Temat legalizacji nie jest nowy dla obywateli Kanady, którzy przymierzali się do jej legalizacji już w 2004 roku. Wówczas na przeszkodzie stanęły przeciwne temu pomysłowi Stany Zjednoczone. W międzyczasie jednak sytuacja uległa zmianie, ponieważ marihuana została zalegalizowana w czterech stanach USA – Waszyngtonie, Kolorado, Oregonie oraz na Alasce. Do depenalizacji mają szykować się kolejne cztery – Nevada, Maine, Kalifornia oraz Arizona.

Marihuana najbezpieczniejszą używką?

Choć użytek rekreacyjny wciąż nie zyskuje pełnej akceptacji, dostęp do medycznej marihuany ma ponad połowa Amerykanów. Ułatwienie nie spowodowało fali uzależnień ani zgonów. Zgodnie z danymi, na które powołuje się serwis The Huffington Post (za Newsweek.pl), w zeszłym roku w kraju nie zanotowano ani jednego zgonu związanego z używaniem marihuany, podczas gdy alkohol doprowadził do ponad 100 tys. śmierci w wyniku przedawkowania lub jazdy samochodem pod jego wpływem.

Znacznie niebezpieczniejsze od marihuany są leki opioidowe, a więc bazujące na kodeinie, heroinie lub morfinie, które doprowadziły do blisko 27 tys. śmierci. Zdaniem amerykańskich lekarzy ich nadużywanie to rosnący problem zwłaszcza wśród białej klasy średniej, która podbija także statystyki związane z zażywaniem heroiny.

Kannabinoidy z ludzkiego organizmu

Zasadność medycznego użytku marihuany potwierdzają badania rządowego Narodowego Instytutu Zdrowia w USA, które potwierdziły istnienie oraz rolę układu kannabinoidowego. Okazuje się bowiem, że ludzki organizm samodzielnie wytwarza substancje podobne do tych zawartych w marihuanie i w ten sposób regulują jego pracę. W związku z tym medyczny użytek marihuany został zalegalizowany w 23 stanach USA i dystrykcie stołeczym, przy czym jej użytek jest możliwy tylko, gdy inne opcje leczenia zostaną wyczerpane. Od tej pory medyczna marihuana znalazła szerokie zastosowanie między innymi w onkologii, ponieważ nie wchodzi z reakcje z innymi lekami, poprawia samopoczucie, łagodzi ból i nudności oraz nie powoduje utraty apetytu,a wręcz go wzmaga.

Na przeszkodzie upowszechnieniu legalizacji medycznej marihuany stoi fakt, że jest rośliną zawierająca liczne substancje, których wpływ na ludzki organizm nie jest do końca znany. W związku z tym oficjalna klasyfikacja rośliny sprawia ogromne trudności, co utrudnia wprowadzenie jej do obrotu w celach medycznych.

Źródło: TVN24.pl. Newsweek.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij