Legalna marihuana w Kanadzie od 2017 roku
Katarzyna Szulik

Legalna marihuana w Kanadzie od 2017 roku

Podczas gdy w Polsce trwa spór o ułatwienie dostępu do leków na bazie marihuany, kanadyjski rząd właśnie wydał zgodę na dopuszczenie jej samej do legalnego użytku, również rekreacyjnego. Nowe ustalenia wejdą w życie w 2017 roku.

Decyzję kanadyjskiego rządu przedstawiła minister zdrowia Jane Phipott podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych poświęconej narkomanii na świecie. W swym wystąpieniu podkreśliła, że nowe przepisy mają zapobiec temu, że marihuana wpada w ręce dzieci, a zyski w ręce przestępców – przytacza tygodnik Newsweek. Dodała również, że choć jest świadoma, że ta decyzja może wywołać kontrowersje, zdaniem rządu to najlepszy sposób na ochronę młodzieży, a dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że penalizacja nie rozwiązuje problemu.

Spełniona obietnica

Legalizacja marihuany na terenie Kanady była jedną z obietnic wyborczych obecnego premiera Justina Trudeau, który jeszcze przed wyborem przyznał, że palił ją kilka razy, również jako poseł krajowego parlamentu. Zasady dostępu do marihuany będą ściśle określone, ale już dziś wiadomo, że legalny ma być zarówno jej użytek jak i dystrybucja. Decyzja rządu pozostaje w zgodzie z wolą społeczeństwa – badania pokazują, że 2/3 Kanadyjczyków popiera legalizację marihuany.

Temat legalizacji nie jest nowy dla obywateli Kanady, którzy przymierzali się do jej legalizacji już w 2004 roku. Wówczas na przeszkodzie stanęły przeciwne temu pomysłowi Stany Zjednoczone. W międzyczasie jednak sytuacja uległa zmianie, ponieważ marihuana została zalegalizowana w czterech stanach USA – Waszyngtonie, Kolorado, Oregonie oraz na Alasce. Do depenalizacji mają szykować się kolejne cztery – Nevada, Maine, Kalifornia oraz Arizona.

Marihuana najbezpieczniejszą używką?

Choć użytek rekreacyjny wciąż nie zyskuje pełnej akceptacji, dostęp do medycznej marihuany ma ponad połowa Amerykanów. Ułatwienie nie spowodowało fali uzależnień ani zgonów. Zgodnie z danymi, na które powołuje się serwis The Huffington Post (za Newsweek.pl), w zeszłym roku w kraju nie zanotowano ani jednego zgonu związanego z używaniem marihuany, podczas gdy alkohol doprowadził do ponad 100 tys. śmierci w wyniku przedawkowania lub jazdy samochodem pod jego wpływem.

Znacznie niebezpieczniejsze od marihuany są leki opioidowe, a więc bazujące na kodeinie, heroinie lub morfinie, które doprowadziły do blisko 27 tys. śmierci. Zdaniem amerykańskich lekarzy ich nadużywanie to rosnący problem zwłaszcza wśród białej klasy średniej, która podbija także statystyki związane z zażywaniem heroiny.

Polecane dla Ciebie

Kannabinoidy z ludzkiego organizmu

Zasadność medycznego użytku marihuany potwierdzają badania rządowego Narodowego Instytutu Zdrowia w USA, które potwierdziły istnienie oraz rolę układu kannabinoidowego. Okazuje się bowiem, że ludzki organizm samodzielnie wytwarza substancje podobne do tych zawartych w marihuanie i w ten sposób regulują jego pracę. W związku z tym medyczny użytek marihuany został zalegalizowany w 23 stanach USA i dystrykcie stołeczym, przy czym jej użytek jest możliwy tylko, gdy inne opcje leczenia zostaną wyczerpane. Od tej pory medyczna marihuana znalazła szerokie zastosowanie między innymi w onkologii, ponieważ nie wchodzi z reakcje z innymi lekami, poprawia samopoczucie, łagodzi ból i nudności oraz nie powoduje utraty apetytu,a wręcz go wzmaga.

Na przeszkodzie upowszechnieniu legalizacji medycznej marihuany stoi fakt, że jest rośliną zawierająca liczne substancje, których wpływ na ludzki organizm nie jest do końca znany. W związku z tym oficjalna klasyfikacja rośliny sprawia ogromne trudności, co utrudnia wprowadzenie jej do obrotu w celach medycznych.

Źródło: TVN24.pl. Newsweek.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij