×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Startuje nabór do projektu regeneracji rdzenia kręgowego „Wrocław Walk Again”

W 2012 roku lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwszym udało się przeprowadzić udaną operację regeneracji rdzenia kręgowego. Od tej chwili rozpoczęto starania o stworzenie programu, w ramach którego z nowatorskiej metody mogłoby skorzystać więcej pacjentów. W ten sposób powstał międzynarodowy projekt „Wrocław Walk Again”, który 8 marca rozpocznie poszukiwania dwóch kolejnych uczestników eksperymentalnego leczenia.

Pierwszym sukcesem pionierskiego programu opracowanego przez naukowców z Akademii Medycznej we Wrocławiu była operacja Dariusza Fidyki, który w 2012 roku przeszedł zabieg połączenia przeciętego rdzenia kręgowego za pomocą glejowych komórek węchowych z opuszki węchowej oraz wszczepów z nerwów obwodowych. O powodzeniu operacji i późniejszej rehabilitacji poinformowano w 2014 roku, gdy okazało się, że pacjent, który stracił możliwość poruszania się po przecięciu rdzenia kręgowego nożem, częściowo odzyskał czucie i ruchomość w porażonych kończynach.

Dwie szanse na powrót do zdrowia

Na fali sukcesu naukowcy rozpoczęli starania o otwarcie programu, który umożliwiłby pomoc większej liczbie pacjentów. Ich rezultatem jest projekt eksperymentalnego leczenia i rehabilitacji Wrocław Walk Again. We wtorek, 8 marca zespół badawczy rozpocznie poszukiwania dwóch kolejnych uczestników programu, którzy mogą składać wnioski o włączenie do projektu za pośrednictwem oficjalnej strony projektu.

O kwalifikację do programu mogą starać się osoby, które:

 • doznały urazowego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego, np. w wyniku zranienia ostrym przedmiotem
 • których uraz został potwierdzony w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI)
 • które doznały całkowitego zniesienia czucia i zależnych od woli ruchów mięśni w obszarach zaopatrywanych przez rdzeń poniżej miejsca jego uszkodzenia (stopień uszkodzenia ASIA A, Frankel A)
 • są w wieku od 16 do 65 lat
 • są poddawane ciągłej rehabilitacji
 • mają motywację do pracy, nie stwierdzono u nich zaburzeń psychicznych i umysłowych
 • w razie mieszkania na stałe za granicą są gotowe spędzić w Polsce, wraz z osobą towarzyszącą, okres 3 lat

Z udziału w programie wyklucza:

 • współistniejące uszkodzenie lub choroba w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym
 • istotne zwężenie kanału kręgowego w miejscu urazu lub niestabilny kręgosłup
 • atrofia mięśni
 • silne bóle reumatyczne
 • poważne choroby układowe, takie jak nowotwór czy cukrzyca
 • przewlekłe zaburzenia węchu lub nowotwory jamy nosowej
 • problemy z układem krążenia bądź jakikolwiek implant ferromagnetyczny w ciele
 • uczestnictwo w innych terapiach eksperymentalnych

Osoby zakwalifikowane do programu będą leczone we Wrocławiu przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców z Polski i Wielkiej Brytanii, którymi pokieruje dr hab. Paweł Tabakow. We wspomnianym teamie znajdą się między innymi prof. Geoffrey Raisman, światowej klasy neurobiolog i odkrywca terapeutycznego wykorzystania komórek gleju w schorzeniach układu nerwowego, prof. Włodzimierz Jarmundowicz, specjalista neurochirurg doświadczony w chirurgicznym leczeniu patologii rdzenia kręgowego oraz prof. Ying Li, Prof. neurobiologii, zastępca Dyrektora Wydziału Regeneracji Rdzenia w Instytucie Neurologii University College London.

Bezpłatne, lecz długie leczenie

Pacjenci nie muszą pokrywać żadnych kosztów terapii - jej finansowaniem zajmuje się między innymi brytyjska Nicholls Spinal Injury Foundation. Pełen cykl leczenia, od badań wstępnych, przez operację po rehabilitację potrwa około 3 lat, przy czym operacja zostanie przeprowadzona po upływie roku od przyjęcia do programu.

Źródło: Walk Again Project


Podziel się: