Startuje nabór do projektu regeneracji rdzenia kręgowego „Wrocław Walk Again”
Katarzyna Szulik

Startuje nabór do projektu regeneracji rdzenia kręgowego „Wrocław Walk Again”

W 2012 roku lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwszym udało się przeprowadzić udaną operację regeneracji rdzenia kręgowego. Od tej chwili rozpoczęto starania o stworzenie programu, w ramach którego z nowatorskiej metody mogłoby skorzystać więcej pacjentów. W ten sposób powstał międzynarodowy projekt „Wrocław Walk Again”, który 8 marca rozpocznie poszukiwania dwóch kolejnych uczestników eksperymentalnego leczenia.

Pierwszym sukcesem pionierskiego programu opracowanego przez naukowców z Akademii Medycznej we Wrocławiu była operacja Dariusza Fidyki, który w 2012 roku przeszedł zabieg połączenia przeciętego rdzenia kręgowego za pomocą glejowych komórek węchowych z opuszki węchowej oraz wszczepów z nerwów obwodowych. O powodzeniu operacji i późniejszej rehabilitacji poinformowano w 2014 roku, gdy okazało się, że pacjent, który stracił możliwość poruszania się po przecięciu rdzenia kręgowego nożem, częściowo odzyskał czucie i ruchomość w porażonych kończynach.

Dwie szanse na powrót do zdrowia

Na fali sukcesu naukowcy rozpoczęli starania o otwarcie programu, który umożliwiłby pomoc większej liczbie pacjentów. Ich rezultatem jest projekt eksperymentalnego leczenia i rehabilitacji Wrocław Walk Again. We wtorek, 8 marca zespół badawczy rozpocznie poszukiwania dwóch kolejnych uczestników programu, którzy mogą składać wnioski o włączenie do projektu za pośrednictwem oficjalnej strony projektu.

O kwalifikację do programu mogą starać się osoby, które:

 • doznały urazowego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego, np. w wyniku zranienia ostrym przedmiotem
 • których uraz został potwierdzony w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI)
 • które doznały całkowitego zniesienia czucia i zależnych od woli ruchów mięśni w obszarach zaopatrywanych przez rdzeń poniżej miejsca jego uszkodzenia (stopień uszkodzenia ASIA A, Frankel A)
 • są w wieku od 16 do 65 lat
 • są poddawane ciągłej rehabilitacji
 • mają motywację do pracy, nie stwierdzono u nich zaburzeń psychicznych i umysłowych
 • w razie mieszkania na stałe za granicą są gotowe spędzić w Polsce, wraz z osobą towarzyszącą, okres 3 lat

Z udziału w programie wyklucza:

 • współistniejące uszkodzenie lub choroba w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym
 • istotne zwężenie kanału kręgowego w miejscu urazu lub niestabilny kręgosłup
 • atrofia mięśni
 • silne bóle reumatyczne
 • poważne choroby układowe, takie jak nowotwór czy cukrzyca
 • przewlekłe zaburzenia węchu lub nowotwory jamy nosowej
 • problemy z układem krążenia bądź jakikolwiek implant ferromagnetyczny w ciele
 • uczestnictwo w innych terapiach eksperymentalnych

Osoby zakwalifikowane do programu będą leczone we Wrocławiu przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców z Polski i Wielkiej Brytanii, którymi pokieruje dr hab. Paweł Tabakow. We wspomnianym teamie znajdą się między innymi prof. Geoffrey Raisman, światowej klasy neurobiolog i odkrywca terapeutycznego wykorzystania komórek gleju w schorzeniach układu nerwowego, prof. Włodzimierz Jarmundowicz, specjalista neurochirurg doświadczony w chirurgicznym leczeniu patologii rdzenia kręgowego oraz prof. Ying Li, Prof. neurobiologii, zastępca Dyrektora Wydziału Regeneracji Rdzenia w Instytucie Neurologii University College London.

Bezpłatne, lecz długie leczenie

Pacjenci nie muszą pokrywać żadnych kosztów terapii - jej finansowaniem zajmuje się między innymi brytyjska Nicholls Spinal Injury Foundation. Pełen cykl leczenia, od badań wstępnych, przez operację po rehabilitację potrwa około 3 lat, przy czym operacja zostanie przeprowadzona po upływie roku od przyjęcia do programu.

Źródło: Walk Again Project

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij