
Mamo, zadbaj o dobre samopoczucie!
Każdy z nas chce czuć się dobrze. W różny sposób staramy się sobie to zapewnić - jedni uprawiają sporty, inni stawiają na zbilansowaną dietę. Dobre samopoczucie sprawia, że nie tylko czujemy się twórczo, chce się nam żyć, ale również stajemy się bardziej odporni na stres i z większą łatwością radzimy sobie z przeciwnościami losu.
Niestety wielu z nas dobre samopoczucie poprawia sobie przez tzw. podjadanie - sięgając po „wspomagacze” w postaci słodyczy. Owszem, owe produkty poprawiają nastrój, jednakże tylko chwilowo i więcej przynoszą szkody niż pożytku.
Jak zatem dbać o dobre samopoczucie? Oto kilka sprawdzonych porad.
Aktywność
Nie bez powodu przyjęło się mówić, że sport to zdrowie - wystarczy 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, aby poczuć się silniejszym, lepiej sypiać, obniżyć poziom stresu, poprawić krążenie krwi, o zmniejszeniu ryzyka zawału i cukrzycy nie wspominając. Aktywność fizyczna ma bardzo istotny wpływ na formę oraz funkcjonowanie organizmu, w tym także na funkcjonowanie strefy psychicznej - trening ma bowiem duże oddziaływanie na psychofizyczną wydajność organizmu, opartą na dobrym zdrowiu psychicznym. Czynniki psychiczne wpływają na uprawianie danego sportu, wykonywanie ćwiczeń - na całokształt aktywności fizycznej. Poprzez sport można m.in. wyrażać i kontrolować agresję.
Form aktywności fizycznej jest wiele, nie muszą to być wcale forsowne ćwiczenia na siłowni, ale na przykład:
- spacer,
- szybki marsz,
- pływanie,
- gra w piłkę,
- taniec.
Dieta
Badania dowodzą, że na nasze samopoczucie bardzo duży wpływ ma to co jemy. Nastrój, ciało (wygląd), zdrowie, libido, sen, witalność, a nawet IQ - zależne są od naszego jadłospisu. W diecie na dobre samopoczucie powinny się znaleźć:
-
Węglowodany - ich spożywanie wpływa na podwyższenie poziomu serotoniny (neuroprzekaźnika znajdującego się w mózgu), reguluje on m.in. sen, apetyt oraz poprawia nastrój. Głównie powinno się spożywać węglowodany złożone, do których należą produkty pełnoziarniste (np. ciemne pieczywo, płatki owsiane).
-
Aminokwasy - dostarczają elementów budulcowych dla neuropeptydów i neurotransmiterów (molekuł emocji, które umożliwiają komórkom oraz układom organizmu komunikację). Niedobór jest przyczyną m.in. depresji, utraty motywacji. Aminokwasy znajdziemy w mięsie, mleku, jajach, serze, bananach, orzechach, śliwkach.
-
Kwasy omega 3 - wykorzystywane są do budowy części powłoki mielinowej (tłuszczowej warstwy izolacyjnej, która otacza komórki nerwowe). Poprawiają nastrój, chronią przed depresją. Kwasy (głównie DHA) występują w tłustych rybach (np. łosoś, makrela), oleju lnianym.
-
Żelazo - jego niedobór prowadzi do niedotlenienia tkanek, zmniejszenia wydolności fizycznej. Pierwiastek ten wpływa na redukcję zmęczenia, apatii, przygnębienia. Obecny jest w czerwonym mięsie, wątróbce, jajach, kaszy gryczanej, suszonych owocach, kakao.
-
Magnez - niedobór powoduje wzmożoną reakcję na stres. W trakcie wydzielania się hormonów stresu następuje uwalnianie się magnezu do krwi z innych części organizmu - następstwem jest większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Źródłem magnezu są pestki dyni, orzechy, migdały, banany, płatki owsiane, kakao, biała fasola.
-
Witaminy z grupy B - dobrze oddziałują na nasze nerwy. B1 wycisza, B2 dodaje energii. Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, rybach, roślinach strączkowych (np. fasola, groch, ciecierzyca).
-
Witamina C - uczestniczy w procesie produkcji połączeń nerwowych. Hamuje spadek energii w komórkach. Wspomaga witalność, elastyczność oraz wydajność. Niedobór witaminy C skutkuje m.in. złym samopoczuciem, drażliwością, bólem stawów. Jest zawarta w papryce, ziemniakach, owocach cytrusowych, dzikiej róży.
-
Witamina D - istnieje silny związek między brakiem odpowiedniego poziomu witaminy D, a takimi objawami jak m.in. obniżony nastrój, złe samopoczucie. Witamina ta znajduje się w produktach mlecznych oraz rybach - niestety jej występowanie jest małe a stężenie niskie. Warto skorzystać z dostępnych w aptece suplementów diety, które zawierają dzienną dawkę witaminy D dla dorosłego człowieka.
-
Zioła - na dobre samopoczucie działa m.in. bazylia, melisa, tymianek, majeranek.
-
Woda - nie tylko oczyszcza ciało, również przywraca energię, łagodzi efekty stresu.
Ogranicz cukier - spożywanie dużej ilości słodyczy zwiększa poziom insuliny we krwi. Skutkuje to wybuchami złości bądź chandrą.
Powiązane produkty
Odpoczynek i sen
Czas wolny powinno się organizować w taki sposób, aby jednocześnie odpoczywać, regenerować siły oraz rozwijać osobowość.
Wypoczywać jest najlepiej czynnie - brać udział w zabawach ruchowych, chodzić na spacery, piesze wycieczki. Relaks na świeżym powietrzu zapewnia dobre samopoczucie, odpręża fizycznie i psychicznie, a także ma wpływ na hartowanie organizmu.
Umiejętnie zagospodarowany czas wolny może przynieść wiele wartościowych przeżyć.
Mówiąc o odpoczynku nie można pominąć tematu snu. Regularny i niczym niezakłócony sen, to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sen jest czynnością życiową (ważnym etapem naturalnego rytmu dobowego). W łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia.
Sen (jego ilość) jest bardzo indywidualną sprawą. Jednym w zupełności wystarczy 5 godzin snu, aby być wypoczętym. Innym potrzeba 12 godzin. Tak naprawdę ważna jest głębokość snu, a nie jego długość. Sen głęboki wpływa na regenerację organizmu.
Osoby mało aktywne i zestresowane śpią płycej.
Człowiek musi spać, aby organizm mógł odpocząć i zregenerować się. Sen spełnia swoje funkcje, gdy przestrzega się pewnych zaleceń:
- kolację należy zjeść dwie godziny przed snem
- posiłek powinien być lekkostrawny (nie obfity)
- sypialnia powinna być przewietrzona
- powinno się zasypiać i budzić o regularnych porach
Brak odpowiedniej ilości snu nie tylko wpływa na nasz wygląd (podkrążone oczy, szara cera), to także gorsze samopoczucie (obniżony nastrój, podenerwowanie).
Samoakceptacja
Bardzo istotnym czynnikiem, mającym wpływ na samopoczucie jest - samoakceptacja. Określeniem tym nazywa się postawę nacechowaną wiarą, zaufaniem oraz zdrowym szacunkiem dla samego siebie. Postawa taka sprawia, że jednostka może wykonywać i realizować swoje potencjalne możliwości, a także potrafi skorygować swoje zachowanie pod wpływem innych.
Osoba, która akceptuje siebie taką jaką jest, ma pozytywne mniemanie o sobie i dobre samopoczucie.
Samoocena jest jednym z ważniejszych bodźców, które wpływają na nasze zachowanie. W przypadku wysokiej samooceny dużo łatwiej jest funkcjonować i cieszyć się życiem. Niska samoocena wpływa negatywnie na jakość życia, w tym i na samopoczucie.
Jak budować samoakceptację? Przede wszystkim należy unikać niekorzystnych porównań społecznych i przestać dorastać do wymagań jakie stawiają inni. Powinno się starać (w granicach rozsądku) zaspokajać swoje potrzeby. Stawiać wymagania na miarę swoich możliwości. I najważniejsze - należy pokochać siebie.
Twoje samopoczucie w głównej mierze zależy od ciebie samego!