Projekt ustawy o leczniczej marihuanie pod lupą posłów
Katarzyna Szulik

Projekt ustawy o leczniczej marihuanie pod lupą posłów

Stworzenie projektu wspomnianej ustawy znajdowało się na liście obietnic wyborczych kandydata do sejmu Piotra Liroya-Marca. Poseł obietnicy dotrzymał i skierował do rozpatrzenia propozycję ustawy zezwalającą na uprawę konopi na własny użytek w celach medycznych.

Wspomniany projekt, złożony do Sejmu na początku lutego przez posła klubu Kukiz'15, nowelizuje już istniejące przepisy uwzględniające możliwość leczenia marihuaną. Obecne uwzględniają szereg obostrzeń, które w praktyce mocno ograniczają zasięg terapii.

Największym problemem jest zdobycie pozwolenia na wprowadzenie leku do obrotu, co wiąże się z trudnością jednoznacznego wykazania jego skuteczności. Właśnie dlatego projekt zakłada zniesienie tego obowiązku w ściśle określonych przypadkach. Marihuana pozostanie na liście substancji kontrolowanych, a stosowanie jej w postaci niedopuszczonej do obrotu także musi być nadzorowane.

Terapia pod ścisłą kontrolą

Projekt umożliwia lekarzom stosowanie terapii na bazie marihuany u pacjentów, u których standardowa farmakoterapia nie odnosi pożądanych skutków. Przejście na preparaty konopne musiałoby jednak znaleźć uzasadnienie natury medycznej, potwierdzające jej potencjalnie pozytywny wpływ na zdrowie i komfort życia chorego.

Lekarz chcący podjąć się takiego leczenia musiałby zgłosić ten fakt do rejestru prowadzonego przez ministra zdrowia. W bazie znalazłyby się nazwiska jego oraz pacjentów, których leczy, a w razie wystąpienia niepożądanych skutków terapii, również informacje na ten temat. Projekt zakłada, że wspomniane zgłoszenie byłoby płatne, choć jak na razie nie ustalono, w jakiej wysokości.

Uprawa na własny użytek

Jak wspomnieliśmy na początku, projekt dopuszcza także uprawę konopi oraz zbiór ziela i żywicy konopi indyjskich na potrzeby terapii przez samych chorych bądź ich opiekunów, a także fundacje, organizacje społeczne i jednostki naukowe. Zainteresowani taką działalnością musieliby jednak najpierw uzyskać pozwolenie wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, udzielane za opłatą. Powierzchnia uprawy musiałaby być dostosowana do potrzeb chorych, a jednorazowa kuracja nie mogłaby trwać dłużej niż 120 dni.

Założenia projektu nie obejmują zmiany przepisów karnych związanych ze stosowaniem marihuany, więc używanie lub posiadanie jej bez nadzoru i w celach nieuzasadnionych medycznie wciąż podlegałoby karze. Zgodnie z zapisami artykułu 63. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uprawa konopi (za wyjątkiem włóknistych) oraz zbiór jej ziela jest nielegalny i podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Polecane dla Ciebie

Terapia skuteczna, ale kontrowersyjna

Leczenie medyczną marihuaną, choć możliwe w Polsce, wciąż napotyka problemy. W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o zwolnieniu z Centrum Zdrowia Dziecka doktora Marka Bachańskiego, który prowadził eksperymentalną terapię środkami na bazie marihuany u dzieci chorych na padaczkę lekooporną. Mimo obiecujących wyników terapii (u pacjentów stwierdzono zmniejszenie liczby napadów nawet o 90 proc.), w sierpniu 2015 roku CZD zadecydowało o jej zawieszeniu, tłumacząc decyzję brakiem złożenia wymaganej dokumentacji oraz opinii ze strony szpitalnej komisji etycznej. Leczenie uznano za nielegalne, a resort zdrowia nazwał je narażaniem dzieci na niebezpieczeństwo.

W związku z tym jeszcze w sierpniu CZD złożyło zawiadomienie dot. możliwości popełnienia przez Bachańskiego przestępstwa narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz możliwości popełnienia przestępstwa przez prowadzenie tego badania klinicznego bez uzyskania świadomej zgody przedstawicieli prawnych uczestników badania.

Resort ani szpital nie oparły się protestom rodziców, którzy między sierpniem a październikiem wielokrotnie protestowali przeciwko zakazie terapii, która realnie pomagała ich dzieciom.

Obecnie w Polsce zarejestrowany jest tylko jeden lek zawierający medyczną marihuanę. Inne preparaty mogą być stosowane w ramach procedury tzw. importu docelowego, który zakłada sprowadzanie leku zza granicy na potrzeby konkretnego pacjenta.

Źródło: Rynekzdrowia.pl, Infor.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij