
Kosmetyki mineralne do makijażu
Kosmetyki mineralne początkowo były przeznaczone dla osób po zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, dla skór podrażnionych i wymagających odpowiedniej pielęgnacji. Później zaczęto je stosować do codziennego makijażu w szczególności przy cerach wrażliwych, alergicznych oraz problematycznych np. przy trądziku pospolitym.
Kosmetyki mineralne, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w składzie naturalne minerały, dzięki czemu są bezpieczne w stosowaniu. Nie posiadają konserwantów, parabenów, barwników chemicznych, substancji zapachowych czy chemicznych. Jeśli nie mają w swoim składzie składników organicznych można je stosować bezterminowo. Ponadto są trwałe, posiadają bardzo dobre właściwości kryjące oraz mają lekkie konsystencje, dzięki czemu nie tworzą efektu „maski”.
Co zawierają kosmetyki mineralne?
Dobór składników kosmetyków mineralnych zależy od producenta. Ogólnie dzieli się je na trzy grupy: wypełniacze, dodatki, pigmenty.
Wypełniacze
Do grupy wypełniaczy należą:
- dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide),
- tlenek cynku (Zinc Oxid) mika (Mica),
- kaolin (Kaolin Clay),
- krzemionka (Silica, Silicondioxide),
- puder ryżowy (Oryza Sativa (Rica) Powder),
- skrobia kukurydziana (Zea Mays (Corn) Starch.
Dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku występują pod postacią bezzapachowego, białego proszku, nie rozpuszczają się w wodzie. Posiadają bardzo dobre właściwości kryjące, dzięki czemu znalazły zastosowanie w pudrach, podkładach, różach do policzków, a także w korektorach i cieniach do powiek. Występują również w kosmetykach do opalania, ponieważ należą do filtrów fizycznych (mineralnych), które odbijają promieniowanie UV. Tlenek cynku ponadto posiada właściwości antybakteryjne, absorpcyjne i przeciwzapalne, dlatego stosuje się go często w preparatach do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Mika należy do głównych wypełniaczy kosmetycznych. Jest transparentna po aplikacji na skórę, nadaje naturalny połysk i rozświetla cerę. Kaolin zwany białą glinką, jest stosowany w pudrach, podkładach, różach, cieniach i bronzerach. Bardzo dobrze wchłania sebum oraz ściąga pory. Ułatwia rozprowadzanie kosmetyków, dzięki jedwabistej i miękkiej konsystencji.
Polecane dla Ciebie
Dodatki
Do tzw. dodatków kosmetyków mineralnych zalicza się:
substancje zwiększające przyczepność
- stearynian magnezu (Magnesium Stearate),
- stearynian cynku (Zinc Stearate),
- mirystynian magnezu (Magnesium Myristate),
- azotek boru (Boron Nitride).
– węglan wapnia (Calcium Carbonate)
– puder jedwabny (Serica)
Pigmenty
Pigmenty mineralne można podzielić na pigmenty matowe oraz pigmenty perłowe.
Pigmenty matowe (tlenki) należą do podstawowych substancji potrzebnych do otrzymania kolorowych kosmetyków mineralnych. Wykazują bardzo dobre właściwości kryjące. Do najbardziej popularnych należą:
- dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide),
- tlenek cynku (Zinc Oxide),
- czerń żelazowa (Iron Oxide),
- czerwień żelazowa (Iron Oxide),
- żółcień żelazowa (Iron Oxide),
- błękit ultramarynowy (Ultramarine),
- fiolet ultramarynowy (Ultramarine),
- zieleń chromowa (Chromium Oxide Green),
- fiolet manganowy (Manganese Violet),
- hydratyzowana zieleń chromowa (Hydrated Chromium Green Oxide),
- błękit pruski (Ferric Ferrocyanide).
Pigmenty perłowe powstają na bazie płytek miki, które powleka się różnymi substancjami, aby osiągnąć odpowiedni efekt iskrzenia się, połysku czy brokatu. W zależności od stopnia rozdrobnienia mogą mieć inną barwę oraz zastosowanie. Najczęściej stosuje się je do produkcji cieni do powiek, błyszczyków i pomadek mineralnych. Należą do nich takie substancje jak:
- dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide),
- ultramaryny (Ultramarine),
- czerwień żelazowa (Iron Oxide),
- żółcień żelazowa (Iron Oxide),
- czerwień żelazowa (Iron Oxide),
- zieleń chromowa (Chromium Oxide Green),
- błękit pruski (Ferric Ferrocyanide),
- fiolet manganowy (Manganese Violet),
- dwutlenek cyny (Tin Dioxide),
- tlenek cyny (Tin Oxide),
- tlenochlorek bizmutu (Bismuth Oxychloride),
- miedź (Copper),
- sadza (Carbon Black),
- karmin (Carmine).
Jak stosujemy kosmetyki mineralne?
Kosmetyki mineralne powinny być nakładane zgodnie z zasadą: im mniej, tym lepiej. Zbyt duża ilość produktu wniknie w zmarszczki oraz pory, co przyczyni się do podkreślenia niedoskonałości skóry. Należy je stosować na suchą skórę, po wchłonięciu kremu. Do aplikacji sypkich kosmetyków np. pudru przyda się zwarty, gęsty, lekko ścięty pędzelek (flat top) lub pędzel o gęstym, puszystym włosiu – kabuki. Kosmetyki mineralne należy wcierać ruchami okrężnymi, nakładając kilka warstw, w zależności jakie krycie chcemy osiągnąć. Można też zastosować aplikację na mokro (należy delikatnie zmoczyć pędzel wodą lub spryskać wodą termalną), dzięki czemu uzyskamy lepsze krycie przy cerach z niedoskonałościami. Do nałożenia cieni do powiek należy użyć płaskiego, zaokrąglonego pędzelka, najlepiej z naturalnego włosia.