Czekolada nie tylko do jedzenia
Magdalena Wierucka-Rybak

Czekolada nie tylko do jedzenia

Ten wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i dodatków zna każdy. Powszechnie wiadomo, że czekolada poprawia nastrój, wywołuje uczucie zadowolenia, a także rozjaśnia umysł i daje solidną porcję energii. Jest to nie tylko ulubiony łakoć, ze względu na walory smakowe, ale również i skuteczny luksusowy kosmetyk. Jej dobroczynne właściwości wykorzystuje także przemysł kosmetyczny. Można ją znaleźć w kremach, masłach, a także jest często wykorzystywana do masażu ciała czy aromaterapii.

Składniki aktywne w czekoladzie

  • Antyoksydanty

Czekolada wywiera działanie przeciwwolnorodnikowe. Zawiera ona flawonoidy, epikatechiny, katechiny i procyjanidy. Związki te aktywnie zapobiegają reakcjom utleniania, niwelując aktywność wolnych rodników i opóźniając starzenie się skóry. Reaktywne formy różnych cząsteczek, pozbawione jednego elektronu, lub posiadające o jeden elektron za dużo, mogą uszkadzać fibroblasty, odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych. Ponadto, utleniają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, prowadząc do reakcji uczuleniowych. Wpływają destrukcyjnie na błony komórek naskórka i skóry właściwej, zaburzając ich funkcje ochronne. Dlatego czekolada jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery dojrzałej.

  • Białka i tłuszcze

Czekolada to również kosmetyk dla skóry suchej, szorstkiej, wymagającej nawilżenia, natłuszczenia i szybkiej regeneracji. Zawiera m.in. białka i tłuszcze, które ochraniają skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a także odbudowują barierę hydrolipidową naskórka. Dłuższe stosowanie masła kakaowego przyczyni się do ochrony skóry przed utratą wilgoci, wygładzi i nada jej młodzieńczego blasku.

  • Na cellulit i rozstępy... alkaloidy

Czekolada zawiera roślinne związki biologicznie czynne, jakimi są alkaloidy. Do grupy alkaloidów purynowych, zawartych w czekoladzie, zalicza się teobrominę i kofeinę. Kofeina wywołuje korzystne zmiany w obrębie skóry. Do tej pory przypisywano jej udział w redukcji cellulitu, gdyż zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu. Dziś wiemy także, że usuwa toksyny z organizmu oraz zapobiega powstaniu brzęków. Oprócz tego powoduje odwodnienie komórek, przez co skóra się napina i wygładza, a jej właściwości drenujące, przyspieszają mikrokrążenie. Zarówno kofeina, jak i teobromina, którą charakteryzuje dłuższy czas działania, usprawnią proces lipolizy, czyli rozkład trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych zachodzący w tkance tłuszczowej. Innymi słowy związki te są spalaczami tłuszczu. Z tego też powodu czekolada jest stosowana w dużym stopniu w preparatach i zabiegach antycellulitowych i wyszczuplających.

  • Kwasy tłuszczowe

W skład tłuszczu znajdującego się w maśle kakaowym, wchodzi wysokiej jakości kwas linolowy. Obok właściwości przeciwutleniających oraz nawilżających wyraźne zmarszczki,  tuszuje blizny oraz rozstępy. Obok kwasu linolenowego, w tłuszczu kakaowym znajduje się mieszanina triacylogliceroli, wolne kwasy tłuszczowe oraz diacylo i monocylo-glicerole. Wśród triacylogilcerolach dominują trzy kwasy tłuszczowe: palmitynowy, stearynowy i oleinowy.

Kwas palmitynowy ma właściwości okluzyjne oraz działa emoliencyjnie. Na powierzchni tworzy naturalny film ochronny, zapobiegający utracie wody oraz chroniący organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Doskonale zaspokaja potrzeby skóry suchej i łuszczącej. Kolejnym nasyconym kwasem tłuszczowym występującym w maśle kakaowym jest kwas stearynowy.  Do jego głównych właściwości należy ochrona skóry przed nadmierną utratą wody. Ponadto, jest dobrze absorbowany przez skórę i występuje również w ludzkim sebum.

  • Mikroelementy i makroelementy

Czekolada jest źródłem magnezu, żelaza, wapnia, fosforu. Pierwiastki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez m.in. reguluje przemiany energetyczne w komórkach skóry oraz ma działanie przeciwuczuleniowe. Żelazo odpowiada za odpowiednie odżywienie i ukrwienie skóry. Wapń wspomaga leczenie chorób alergicznych skóry, stanów zapalnych oraz niektórych egzem. Z kolei fosfor buduje błony komórkowe.

Warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość cynku i miedzi. Cynk wykazuje właściwości antywolnorodnikowe, zmniejsza uszkodzenia komórek spowodowanych promieniowaniem UV, a także zwiększa odporność fibroblastów na stres oksydacyjny. Dzięki czemu, spowalnia procesy starzenia, a także przyspiesza gojenie. Natomiast miedź, wykazuje właściwości odmładzające, stymulując syntezę kolagenu. Warunkuje również prawidłowe gojenie się uszkodzeń skóry.

Czekolada jako przyjemność, którą warto sobie sprawić

Czekolada jest idealną słodkością dla naszego ciała, wskazana dla osób potrzebujących szybkiego relaksu i odprężenia. Jej zapach rozpieszcza zmysły i ciało. Aromat daje poczucie relaksu i sprzyja odprężeniu po ciężkim dniu pracy. Z tego względu stosuje się ją w ekskluzywnych rytuałach spa, których jest nieodłącznym elementem. Wykorzystuje się ją począwszy od kakaowej kąpieli, pobudzającego peelingu, a skończywszy na zakończeniu zabiegu, w postaci aromatycznej i ciepłej czekolady, którą nakłada się bezpośrednio na skórę i wykonuje masaż. Doskonale sprawdza się w przypadku kobiet w ciąży. Wskazana dla osób, których dotyka chandra i zmęczenie. Powszechnie wiadomo, że czekolada poprawia nastrój. W kosmetyce wykorzystuje się i te właściwości. Czekolada zawiera fenyloalaninę. Jest to jeden z alkaloidów, który pełni funkcje neurotransmitera. Nazywany bywa również „hormonem miłości”, gdyż zwiększa wydzielanie endorfin. Dodatkowo sprzyja ona wzrostowi serotoniny, która odpowiada za dobre samopoczucie.  Ponadto, czekolada sprawi, że skóra będzie intensywnie odżywiona i odmłodzona, a także nawilżona i zrewitalizowana.

Polecane dla Ciebie

Masło kakaowe

Tłuszcz roślinny otrzymywany z nasion dojrzałych owoców kakaowca właściwego, (Theobroma cacao), drzewa rosnącego w tropikalnych rejonach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej;  znany jest jako olej lub masło kakaowe. Masło kakaowe, jak wspomniano wcześniej, jest głównym składnikiem czekolady. Jest ono również wykorzystywane jako surowiec kosmetyczny. Ze względu na zawartość opisanych polifenoli, posiada silne właściwości przeciwutleniające, regenerujące i odżywcze. Warto również wspomnieć nt. naturalnego jego zamiennika. Masło kokum, to masło twarde, nienadające się do stosowania samodzielnie. Jest popularnym składnikiem kosmetyków. Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminę E. Jego zaletą jest brak zatykania ujść gruczołów łojowych, działa zatem niekomedogenne Ponadto, skutecznie zmiękcza skórę i przywraca jej elastyczność. Znajdziemy go w preparatach tj. mydła, balsamy, kremy do stóp i ciała.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

    Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

  • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

    Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

  • Kosmetyk naturalny a ekologiczny

    Na rynku kosmetycznym, od pewnego czasu, swoją obecność coraz silniej manifestują kosmetyki ekologiczne i organiczne. Często nazywane bywają bio- lub eko- kosmetykami. Konsumenci coraz chętniej sięgają po linie tzw. naturalne, gdyż uważają, że są one bezpieczniejsze, zdrowsze i skuteczniejsze od produktów tradycyjnych.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Zimowa ochrona skóry maluszka

    Skóra naszego dziecka, ponieważ różni się od skóry dorosłego człowieka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie narażona na działanie czynników środowiskowych tj. mróz, duże wahania temperatur, czy suche powietrze. Wszystko to wpływa na kondycję skóry naszego dziecka i może powodować jej wysuszenie, popękanie czy nawet i odmrożenie. Jak zatem prawidłowo pielęgnować skórę maluszka? Jakich kosmetyków używać wychodząc z malcem na zimowy spacer?

  • Kosmetyki na narciarski urlop. Co ze sobą zabrać?

    Sezon na zimowe szaleństwa w pełni. Wiele osób właśnie wybiera się na swój długo wyczekiwany urlop na narty. Ekwipunek narciarski to nie tylko sprzęt tj. buty narciarskie, gogle czy same narty, ale również odpowiednio przygotowana kosmetyczka. Zatem pakując swoją walizkę na zimowe ekscytujące wojaże, nie zapomnijmy o środkach pielęgnujących. W wyborze odpowiednich produktów na pewno pomoże poniższa zimowa lista.

  • Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych okiem kosmetologa

    Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatologii cieszą się niezwykłą popularnością wśród kobiet oraz mężczyzn. Pacjenci, w zależności od problemu, z jakim przyszli do specjalisty, są kierowani na różnego rodzaju terapię, która może być bardziej lub mniej inwazyjna. Niemniej jednak po wyjściu z gabinetu lekarskiego pozostają oni dalej pod stałą kontrolą i opieką dermatologa czy kosmetologa. Skóra po wykonaniu różnego typu kuracji powinna podlegać prawidłowemu procesowi gojenia się i regeneracji. W tym czasie niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która przyspieszy ten proces.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij