Wirusowe a bakteryjne zapalenie gardła
Anna Posmykiewicz

Wirusowe a bakteryjne zapalenie gardła

Zima to sezon, w którym zdecydowanie częściej zapadamy na rożnego rodzaju infekcje. Zapchany nos, kaszel czy ból gardła zdarzają się nam niestety naprawdę dość często - wystarczy bowiem zimny wiatr, nagła zmiana temperatury ciała czy też przemoczone nogi i infekcja gotowa. Czasami dotykające nas infekcje są stosunkowo łagodne i wystarczają domowe sposoby, aby się ich pozbyć. Zdarza się jednak niestety, że domowe metody nie pomagają i konieczna jest wizyta u lekarza. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku zapalenia gardła, które może być wywołane zarówno infekcją wirusową, jak i bakteryjną.

Czym zatem jest zapalenie gardła?

Zapalenie gardła jest to stan zapalny gardła, zwykle o etiologii wirusowej lub bakteryjnej, czasami zdarza się również zapalenie gardła o etiologii grzybiczej. Zazwyczaj stan zapalny obejmuje tylko błonę śluzową gardła, czasami jednak zdarza się też, że obejmuje on migdałki. 

Jakie są objawy wirusowego zapalenia gardła?

W przypadku wirusowego zapalenia gardła pojawia się ból gardła, który może być różnie nasilony. Czasami jest to jedynie nieznaczne drapanie czy pieczenie w gardle, czasami jednak ból jest naprawdę silny. Ból nasila się zwykle przy przełykaniu śliny oraz przy jedzeniu. W przypadku wirusowego zapalenia gardła zazwyczaj obecne są też inne objawy wirusowej infekcji: nieżyt nosa (katar może być niewielki lub bardzo nasilony), suche pokasływanie oraz nieznacznie podwyższona temperatura ciała (utrzymująca się zazwyczaj w okolicy 37-37,5 st.C, czyli jest to stan podgorączkowy). W przypadku ostrego zapalenia gardła temperatura może być jednak zdecydowanie wyższa, zdarza się, że gorączka osiąga wartość nawet 39 st. C. W badaniu lekarskim zwraca uwagę przede wszystkim znacznie zaczerwieniona błona śluzowa gardła, która w ostrym zapaleniu gardła jest zwykle żywoczerwona. W przypadku wirusowego zapalenia gardła na błonie śluzowej gardła oraz podniebienia mogą być również obecne charakterystyczne pęcherzyki lub wybroczynki, które są typowe dla tego rodzaju infekcji. 

Powiązane produkty

Jak wygląda leczenie wirusowego zapalenia gardła?

W przypadku wirusowego zapalenia gardła należy zastosować  jedynie leczenie objawowe. Wykorzystuje się leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Zalicza się do nich miedzy innymi preparaty zawierające ibuprofen oraz te zawierające kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo, należy stosować środki zawierające witaminę C oraz rutozyd. Aby zwalczyć ból gardła, należy stosować środki  działające przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie (tego typu preparaty mogą być dostępne w formie pastylek do ssania, aerozoli czy też środków do płukania gardła ). W przypadku naprawdę silnego bólu można sobie pomóc pędzlując gardło wodnym roztworem pyoctaniny. Wirusowe zapalnie gardła zwykle ustępuje po 3-4 dniach, czasami trwa około tygodnia. Jeśli przez tydzień czasu dolegliwości cały czas są takie same, wtedy niezbędna będzie wizyta u lekarza. 

Jak wygląda zapalenie gardła w przypadku infekcji bakteryjnej?

W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła stan zapalny obejmuje zwykle zarówno błonę śluzową gardła, jak i migdałki podniebienne. Mówi się wówczas o anginie.

Jakie bakterie najczęściej wywołują anginę?

Zazwyczaj angina jest wywoływana przez bakterie o nazwie paciorkowce, zwykle jest to paciorkowiec z grupy A.

Jakie są objawy anginy?

Przede wszystkim, w odróżnieniu od wirusowego zapalenia gardła, w przypadku anginy zawsze obecna jest wysoka gorączka przekraczająca 38 st. C, czasami sięga ona nawet 40 st.C. Poza tym zawsze obecny jest też naprawdę silny ból gardła, czasami uniemożliwiający jedzenie stałych pokarmów (chory może jeść jedynie papki i pokarmy bardziej  płynne, jak budyń czy kisiel). W badaniu gardła, poza jego silnym przekrwieniem, widoczne są również ropne nacieki na migdałkach podniebiennych, czasami także widać ropny zaciek na tylnej ścianie gardła. Bardzo często dodatkowo obecne jest też powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych lub szyjnych.

Jak wygląda postępowanie w przypadku leczenia anginy?

W tej sytuacji niezbędne jest włączenie antybiotyku, dlatego też zawsze jest konieczna osobista wizyta u lekarza. Absolutnie nie wolno włączać antybiotyku samodzielnie w domu (czasami bowiem mamy w domu kilka tabletek jakiegoś antybiotyku, który pozostał nam z leczenia poprzedniej infekcji) - lekarz musi bowiem zdecydować jaki antybiotyk i w jakiej dawce będzie właściwy, źle dobrany antybiotyk w złej dawce może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Poza antybiotykiem dodatkowo należy zażywać leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo oraz środki łagodzące ból gardła (takie same preparaty jak w przypadku wirusowego zapalenia gardła). Antybiotyk zazwyczaj działa dopiero po 3-4 dniach, dlatego też nie spodziewajmy się, że po zażyciu dwóch tabletek wszystkie dolegliwości od razu ustąpią. Zwykle wszystkie objawy ustępują w przeciągu tygodnia, zdarza się jednak, że trwają dłużej, niestety zdarza się też czasami konieczność zmiany antybiotyku. 
Zapalenie gardła potrafi niestety znacznie uprzykrzyć życie. Pojawia się problem z jedzeniem i piciem - dorośli umieją sobie w tej sytuacji lepiej poradzić, dzieci natomiast zwykle mają naprawdę duże problemy. Należy wtedy jeść raczej przestudzone potrawy w formie płynnej lub papki, należy też unikać gorących napojów, które nasilają ból gardła. Takie dolegliwości, przy właściwej kuracji, o której była mowa wcześniej, ustąpią po kilku dniach i znowu będzie można cieszyć się życiem! 
Zapalenie gardła nie zawsze wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza, w przypadku zapalenia wirusowego do leczenia wystarczają środki dostępne w aptece bez recepty. Jeśli jednak jest to bakteryjne zapalenie gardła, to wizyta u lekarza jest niezbędna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.