Podatek zamiast składki zdrowotnej - czy zapłacimy więcej?
Katarzyna Szulik

Podatek zamiast składki zdrowotnej - czy zapłacimy więcej?

Minister Konstanty Radziwiłł chce zamienić składkę na podatek zdrowotny o tej samej wysokości. Pomysł wcześniej postulowany również przez Platformę Obywatelską ma ułatwić pobieranie pieniędzy na służbę zdrowia i umożliwić objęcie opieką zdrowotną większej liczby osób. Dla części ubezpieczonych ten pomysł wiąże się jednak ze zwiększeniem obciążeń w domowym budżecie.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wysokość składki zdrowotnej aktualnie wynosi 9 proc. przychodu, jednak przez wzgląd na możliwość zmniejszenia zaliczki na podatek o 7,75 proc. podstawy jej wymiaru, de facto stanowi 1,25 proc. Od składki zdrowotnej odliczany jest podatek dochodowy, dlatego to, ile pieniędzy wpłacili do NFZ ubezpieczeni okazuje się dopiero w połowie następnego roku.

Zgodnie z powyższymi informacjami, żeby zachować ciągłość finansowania służby zdrowia, podatek powinien wynieść co najmniej 1,25 proc. i na takim poziomie planuje zachować go minister. Dzięki temu sytuacja osób już odprowadzających składkę, a więc pracujących na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, nie ulegnie zmianie.

Na dziele również z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie obejmie także zatrudnionych na umowę o dzieło, którzy do tej pory nie odprowadzali od wynagrodzenia żadnych składek. Jeśli chcieli się ubezpieczyć, musieli podpisać dobrowolną umowę z NFZ, która zobowiązuje ich do opłacania stałej, miesięcznej składki w wysokości 367, 37 zł. Większość tej kwoty można było jednak odpisać od PIT, dzięki czemu faktyczny miesięczny koszt świadczenia wynosił około 51 zł, niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Po wprowadzeniu podatku, wysokość składki będzie uzależniona od dochodu i wyniesie tyle samo (czyli 51,02 zł) w przypadku średniego wynagrodzenia, które dziś wynosi 4081,90 zł.

Zatrudnieni na umowach o dzieło i zarabiający więcej muszą więc liczyć się z niewielką podwyżką kwoty odprowadzanych podatków. To samo czeka przedsiębiorców, którzy do tej pory płacili zryczałtowaną, miesięczną składkę w wysokości 279,41 zł, co po odliczeniu podatku daje 38,81 zł faktycznego kosztu ubezpieczenia. Po zmianie przepisów ich składka będzie uzależniona od dochodu, co w niektórych przypadkach przełoży się na wyższe koszty działalności, choć nie powinna podnieść ich znacząco.

Nowe przepisy miałyby objąć wyłącznie przedstawicieli wspomnianych grup, a więc osoby płacące podatek dochodowy. Nie wiadomo jak i czy wpłyną na sytuację rolników, dziś ubezpieczanych na innych zasadach, którzy do budżetu odprowadzają nie podatek dochodowy, ale rolny.

Pieniądze na zdrowie do sejmu

Co jeszcze, poza zwiększeniem podatków, oznacza eliminacja składki? Pozytywnym skutkiem jest z pewnością objęcie ubezpieczeniem wszystkich zatrudnionych, a także uproszenie procedur potwierdzających ubezpieczenie. Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie elektronicznego systemu eWUŚ,  który wciąż ma problem z właściwą weryfikacją ubezpieczonych o bardziej złożonym statusie, na przykład studentów, kobiet w ciąży czy bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Po zmianie przepisów prawdopodobnie znikną konieczne dziś deklaracje i oświadczenia, które może zastąpić okazanie dowodu osobistego przy rejestracji.

Kontrowersje może budzić fakt, że od tej pory kontrolę nad finansowaniem służby zdrowia przejmie sejm. Oznacza to że podatek zdrowotny zasili dotychczasową pulę ściąganych podatków i trafi z nimi do jednego „kosza”. Co za tym idzie nie ma gwarancji, że wszystkie środki ściągnięte z tego tytułu posłużą finansowaniu służby zdrowia, ponieważ, przynajmniej teoretycznie, istnieje możliwość przesunięcia części pieniędzy na inne cele. Warto przypomnieć, że mowa o niebagatelnej kwocie 70 mld złotych pochodzących ze składek.

Polecane dla Ciebie

Czy wystarczy pieniędzy?

Kolejne wątpliwości budzą zapowiedzi ministra Radziwiłła, który deklaruje, że pieniądze z podatku zdrowotnego posłużą także objęciu ubezpieczeniem osób dotychczas nie mających do tego prawa. Ich liczba dziś wynosi aż 2,5 mln, co przy ustaleniu podatku na poziomie składki (nawet przy założeniu, że dla zarabiających więcej będzie ona wyższa) może oznaczać, że pieniądze będą niewystarczające na pokrycie potrzeb.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak mówiła o chęci zastąpienia składki zdrowotnej powszechnym podatkiem w Poranku TVN24. Wówczas deklarowała również, że ten fakt nie pociągnie za sobą żadnych zmian w systemie podatkowym, a jedynie obniży koszty pobierania składek, które dziś podnosi szereg formalności związanych między innymi z koniecznością ich kilkukrotnego księgowania.

Źródła: Rzeczpospolita.pl, Skarbowcy.pl, NaTemat.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij