Poznaj i zaakceptuj: trwa Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym - portal DOZ.pl
Poznaj i zaakceptuj: trwa Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym
Katarzyna Szulik

Poznaj i zaakceptuj: trwa Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym

Choć wiemy o nim od lat, wciąż sprawia trudności w diagnozie i leczeniu, a dotknięte nim dzieci i dorośli spotykają się z niezrozumieniem. W pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym, będący okazją do zwiększenia świadomości na temat choroby dotykającej około 5 mln Europejczyków.

Czym charakteryzuje się autyzm?

Jak rozpoznać zaburzenia? Przede wszystkim bacznie obserwując dziecko już od pierwszych miesięcy życia, zwracając uwagę na zachowania nie mieszczące się w normie.

Co powinno wzbudzić czujność?

 • Dzieci autystyczne mogą mieć problemy w nawiązywaniu relacji społecznych, związane z trudnościami w komunikacji czy utrzymywaniu kontaktu wzrokowego podczas rozmowy.
 • Częstym objawem są więc zaburzenia mowy, zastępowanie słów gestami, unikanie towarzystwa innych, nadwrażliwość na dotyk lub wręcz przeciwnie, brak reakcji na ból, a także ogólna nadpobudliwość i zachowania agresywne, również wobec samego siebie.
 • Dzieci autystyczne nie rozumieją reguł społecznych i nie potrafią się im podporządkować – dotyczy to nie tylko zachowań towarzyskich, ale tez uczenia się, umiejętności wykonywania poleceń, naśladowania, itp.

Tak szeroki zakres objawów nie dotyka wszystkich autystycznych dzieci – ich nasilenie i reakcje są różne, więc trudno mówić o wzorze postępowania, co znacznie utrudnia terapię, a nawet rozpoznanie choroby. Polskie organizacje i fundacje działające na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin są zgodne – w naszym kraju możliwości postawienia szybkiej, trafnej diagnozy i rozpoczęcie terapii są bardzo ograniczone. A to właśnie szybkie rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla zwiększenia szans dzieci na samodzielność w dorosłym życiu.

Świadomość i akceptacja

Osoby autystyczne i ich rodziny często dotyka ostracyzm, czemu mają zapobiegać liczne akcje i kampanie mające przybliżać autyzm osobo nie mającym z nim styczności. W tym roku w pomoc osobom autystycznym zaangażował się również papież Franciszek, który podczas listopadowego spotkania z chorymi w Watykanie apelował o przerwanie izolacji oraz piętnowania osób dotkniętych autyzmem oraz ich bliskich.

W Polsce działania edukacyjne prowadzą przede wszystkim fundacje, między innymi „Synopsis” oraz „Na niebiesko”. Druga z nich wychodzi z inicjatywą również do szkół, organizując „lekcje życia z autyzmem”. Ostatnia odbyła się 30 listopada w jednym z poznańskich liceów, którego uczniowie dostali specjalne gadżety pomagające wczuć się w sytuację osoby autystycznej. Okulary zniekształcały widzenie, a rękawice stępiały zmysł dotyku, przez co pozornie proste czynności, takie jak zamalowanie kolorowanki, okazywały się sporym wyzwaniem dla zdrowych nastolatków. Zdaniem Olgi Wróblewskiej związanej z fundacją „Na niebiesko”, takie działania nie służą budowaniu świadomości na temat autyzmu, ale zwiększaniu poziomu akceptacji, której wciąż brakuje.

Polecane dla Ciebie

Dziecięcy problem, dorosły dramat

O autyzmie mówi się przede wszystkim w kontekście dzieci, które dzięki właściwej terapii mają szansę na samodzielne życie, ale problem dotyka również dorosłych. Wiele osób z autyzmem wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją, ale przez wzgląd na problemy z interakcjami społecznymi mają trudności z nauką i znalezieniem pracy. W rezultacie dorośli z autyzmem bywają uzależnieni od swoich rodzin, bo normalnie funkcjonują przede wszystkim we własnych domach. W pracy miewają problemy z koncentracją i wykonywaniem poleceń, dlatego potrzebują stałej i życzliwej superwizji.

Twórcy projektu Edu-Autyzm, mającego aktywizować dorosłych z autyzmem i pomagać im w znalezieniu zatrudnienia, próbują upowszechnić instytucję „trenera pracy”. Pomysł jest szczytny, ale wciąż brakuje osób o odpowiednich kwalifikacjach do podjęcia się zadania stałego nadzoru nad osobą autystyczną w miejscu pracy. Niesamodzielność na dłuższą metę sprawia, że gdy zabraknie opiekunów, chorym pozostaje życie w powięzionych im placówkach, takich jak ta w podkrakowskich Więckowicach. Obecnie mieszka tam 10 autystycznych dorosłych, a kolejnych 30 uczestniczy w zajęciach dziennych.

Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym w Polsce obchodzony jest przede wszystkim lokalnie, głównie w formie otwartych wykładów i spotkań w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Szacuje się, że w Polsce na autyzm choruje około 30 tys. osób

Źródła: Fundacja Synapsis, Niepelnosprawni.pl, TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij