Poznaj i zaakceptuj: trwa Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym
Katarzyna Szulik

Poznaj i zaakceptuj: trwa Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym

Choć wiemy o nim od lat, wciąż sprawia trudności w diagnozie i leczeniu, a dotknięte nim dzieci i dorośli spotykają się z niezrozumieniem. W pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym, będący okazją do zwiększenia świadomości na temat choroby dotykającej około 5 mln Europejczyków.

Autyzm definiuje się jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, które nie leczone może powodować poważne problemy również w wieku dorosłym. Jego przyczyny nie są znane do końca, ale występowanie zaburzeń łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu w wieku dziecięcym, mającym źródło między innymi w genetyce oraz problemach w okresie płodowym. Ze względu na bardzo niespecyficzne objawy choroby, niekoniecznie świadczące o autyzmie, zamiennie z nim coraz częściej używa się terminu „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Czym charakteryzuje się autyzm?

Jak rozpoznać zaburzenia? Przede wszystkim bacznie obserwując dziecko już od pierwszych miesięcy życia, zwracając uwagę na zachowania nie mieszczące się w normie.

Co powinno wzbudzić czujność?

  • Dzieci autystyczne mogą mieć problemy w nawiązywaniu relacji społecznych, związane z trudnościami w komunikacji czy utrzymywaniu kontaktu wzrokowego podczas rozmowy.
  • Częstym objawem są więc zaburzenia mowy, zastępowanie słów gestami, unikanie towarzystwa innych, nadwrażliwość na dotyk lub wręcz przeciwnie, brak reakcji na ból, a także ogólna nadpobudliwość i zachowania agresywne, również wobec samego siebie.
  • Dzieci autystyczne nie rozumieją reguł społecznych i nie potrafią się im podporządkować – dotyczy to nie tylko zachowań towarzyskich, ale tez uczenia się, umiejętności wykonywania poleceń, naśladowania, itp.

Tak szeroki zakres objawów nie dotyka wszystkich autystycznych dzieci – ich nasilenie i reakcje są różne, więc trudno mówić o wzorze postępowania, co znacznie utrudnia terapię, a nawet rozpoznanie choroby. Polskie organizacje i fundacje działające na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin są zgodne – w naszym kraju możliwości postawienia szybkiej, trafnej diagnozy i rozpoczęcie terapii są bardzo ograniczone. A to właśnie szybkie rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla zwiększenia szans dzieci na samodzielność w dorosłym życiu.

Świadomość i akceptacja

Osoby autystyczne i ich rodziny często dotyka ostracyzm, czemu mają zapobiegać liczne akcje i kampanie mające przybliżać autyzm osobo nie mającym z nim styczności. W tym roku w pomoc osobom autystycznym zaangażował się również papież Franciszek, który podczas listopadowego spotkania z chorymi w Watykanie apelował o przerwanie izolacji oraz piętnowania osób dotkniętych autyzmem oraz ich bliskich.

W Polsce działania edukacyjne prowadzą przede wszystkim fundacje, między innymi „Synopsis” oraz „Na niebiesko”. Druga z nich wychodzi z inicjatywą również do szkół, organizując „lekcje życia z autyzmem”. Ostatnia odbyła się 30 listopada w jednym z poznańskich liceów, którego uczniowie dostali specjalne gadżety pomagające wczuć się w sytuację osoby autystycznej. Okulary zniekształcały widzenie, a rękawice stępiały zmysł dotyku, przez co pozornie proste czynności, takie jak zamalowanie kolorowanki, okazywały się sporym wyzwaniem dla zdrowych nastolatków. Zdaniem Olgi Wróblewskiej związanej z fundacją „Na niebiesko”, takie działania nie służą budowaniu świadomości na temat autyzmu, ale zwiększaniu poziomu akceptacji, której wciąż brakuje.

Polecane dla Ciebie

Dziecięcy problem, dorosły dramat

O autyzmie mówi się przede wszystkim w kontekście dzieci, które dzięki właściwej terapii mają szansę na samodzielne życie, ale problem dotyka również dorosłych. Wiele osób z autyzmem wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją, ale przez wzgląd na problemy z interakcjami społecznymi mają trudności z nauką i znalezieniem pracy. W rezultacie dorośli z autyzmem bywają uzależnieni od swoich rodzin, bo normalnie funkcjonują przede wszystkim we własnych domach. W pracy miewają problemy z koncentracją i wykonywaniem poleceń, dlatego potrzebują stałej i życzliwej superwizji.

Twórcy projektu Edu-Autyzm, mającego aktywizować dorosłych z autyzmem i pomagać im w znalezieniu zatrudnienia, próbują upowszechnić instytucję „trenera pracy”. Pomysł jest szczytny, ale wciąż brakuje osób o odpowiednich kwalifikacjach do podjęcia się zadania stałego nadzoru nad osobą autystyczną w miejscu pracy. Niesamodzielność na dłuższą metę sprawia, że gdy zabraknie opiekunów, chorym pozostaje życie w powięzionych im placówkach, takich jak ta w podkrakowskich Więckowicach. Obecnie mieszka tam 10 autystycznych dorosłych, a kolejnych 30 uczestniczy w zajęciach dziennych.

Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym w Polsce obchodzony jest przede wszystkim lokalnie, głównie w formie otwartych wykładów i spotkań w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Szacuje się, że w Polsce na autyzm choruje około 30 tys. osób

Źródła: Fundacja Synapsis, Niepelnosprawni.pl, TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij