krwawienie z odbytu
Maciej Toczek

Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

Obecność krwi na muszli klozetowej lub papierze toaletowym niemal zawsze budzi ogromne zaniepokojenie. Zważywszy na fakt, że objawy te mogą być związane z wieloma patologiami, warto wiedzieć, jak wygląda ich diagnostyka. Czym jest krwawienie z odbytu oraz czego może być objawem?

  1. Czym jest krwawienie z odbytu?
  2. Krwawienie ostre i przewlekłe – czym się różni?
  3. Czego objawem może być krwawienie z odbytu? Częste i rzadkie przyczyny
  4. Co zrobić, kiedy pojawi się krwawienie z odbytu? Diagnostyka
  5. Krwawienie z odbytu – leczenie
  6. Jak zapobiegać krwawieniom z odbytu?

Czym jest krwawienie z odbytu?

Krwawienie z odbytu definiowane jest nie tylko jako obecność świeżej krwi w różnych ilościach, ale również obecność jedynie jej skrzepów. Znany jest także termin medyczny w postaci tzw. krwi utajonej, kiedy to krew jest obecna w kale, jednak nie da się jej dostrzec gołym okiem. W przypadku zauważenia krwi przy defekacji warto zwrócić uwagę na to, jak ona dokładnie wygląda. Dla przykładu – ważne jest, czy krew jest zauważalna w postaci plamy krwi na papierze toaletowym, czy jest to świeża krew obecna w muszli klozetowej lub w wodzie, czy też krew jest w pewnym stopniu wymieszana z kałem. Odpowiedzi na te pytania dają lekarzowi możliwość wstępnego różnicowania przyczyny krwawienia oraz określenia, na jakim etapie przewodu pokarmowego ma ono miejsce.

Krwawienie ostre i przewlekłe – czym się różni?

W sytuacji pojawienia się krwawienia z odbytu wyróżnić można krwawienie ostre oraz przewlekłe. W przypadku ostrego krwawienia z odbytu widoczna jest czysta, żywoczerwona krew, a sam stolec może być krwisty. Przebieg jest również znacznie bardziej gwałtowny niż ma to miejsce w przypadku krwawienia przewlekłego, gdyż w niektórych sytuacjach dojść może do znacznej utraty krwi w krótkim czasie. Objawy, jakie mogą pojawić się w takiej sytuacji, to m.in. przyspieszenie akcji serca, bladość, zawroty głowy, szumy uszne, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach również omdlenie z utratą przytomności. Krwawienie ostre częściej niż przewlekła utrata krwi wymaga także pilnej hospitalizacji w celu wdrożenia płynoterapii oraz niekiedy uzupełnienia utraconej krwi przy pomocy preparatów krwiopochodnych.

Krwawienie przewlekłe związane jest z powolną utratą krwi, która może trwać nawet miesiącami. W takiej sytuacji klinicznej krew jest niewidoczna gołym okiem lub też zauważalne są jej niewielkie ilości w kale. Przewlekłe krwawienie z odbytu może być związane również z okresowym pojawianiem się świeżej krwi na papierze toaletowym. Taki stan może prowadzić do niedokrwistości mikrocytarnej z niedoboru żelaza, a także innych objawów, takich jak pogorszenie tolerancji wysiłku, bladość czy pogorszenie samopoczucia.

Powiązane produkty

Czego objawem może być krwawienie z odbytu? Częste i rzadkie przyczyny

W większości przypadków, szczególnie w sytuacji obecności świeżej krwi, krwawienie z odbytu związane jest z guzkami krwawniczymi, czyli hemoroidami. Towarzyszyć mogą im inne symptomy, takie jak świąd odbytu, problemy z wypróżnianiem czy też silne dolegliwości bólowe w trakcie siedzenia. Dobrze jest także pamiętać, że stolec z krwią może świadczyć również o poważnych jednostkach chorobowych, takich jak rak jelita grubego, zaburzenia krzepnięcia, malformacje naczyniowe, uchyłki jelita grubego, polipy. Może też pojawić się w przypadku ostrych objawów z towarzyszącą biegunką, w infekcjach pokarmowych o podłożu bakteryjnym.

Co zrobić, kiedy pojawi się krwawienie z odbytu? Diagnostyka

Przede wszystkim krwawienie z odbytu nie może zostać zbagatelizowane i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lekarz najprawdopodobniej po zebranym wywiadzie przeprowadzi badanie per rectum, a więc zbadanie za pomocą palca końcowego odcinka przewodu pokarmowego – odbytu. Jest ono niezwykle ważne i może dostarczyć wielu cennych informacji na temat potencjalnej przyczyny krwawienia, gdyż w jego trakcie widoczne są hemoroidy zewnętrzne, a większość potencjalnych nowotworów jelita grubego lokalizuje się w odbytnicy i pozostaje w zasięgu palca w trakcie badania. Po przeprowadzonym badaniu lekarz pierwszego kontaktu może wysłać pacjenta na kontrolne badania krwi, a w razie potrzeby również na kolonoskopię oraz do poradni chirurgicznej. W niektórych sytuacjach (na późniejszym etapie diagnostyki), w oparciu o informacje uzyskane od pacjenta oraz lekarza rodzinnego, chirurg może zadecydować o konieczności wykonania badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny tego obszaru.

Krwawienie z odbytu – leczenie

Leczenie krwawienia z odbytu uzależnione jest od przyczyny jego wystąpienia. Jeżeli pojawienie się krwi związane jest z obecnością hemoroidów, w większości przypadków dolegliwość ta leczona jest w sposób zachowawczy. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak postępowanie zabiegowe. Uchyłki jelita grubego, które związane są nie tylko z krwawieniem, ale również z dość mocno odczuwalnymi dolegliwościami bólowymi w lewym dolnym kwadrancie brzucha, wymagają swoistego leczenia farmakologicznego. Polipy jelita grubego czy też nowotwory mogą być natomiast leczone za pomocą zabiegów endoskopowych, np. w trakcie wykonywania kolonoskopii, bądź też operacji otwartych z dostępu brzusznego wykonywanych oczywiście w warunkach sali operacyjnej. W niektórych sytuacjach konieczne może być także leczenie wspomagające towarzyszącej niedokrwistości, np. w postaci podawania doustnych preparatów żelaza.

Jak zapobiegać krwawieniom z odbytu?

Aby skutecznie zapobiegać krwawieniom z odbytu, należy ograniczyć ryzyko występowania dolegliwości wywołujących tego typu objawy.

W tym celu należy przede wszystkim:

  • wprowadzić na co dzień dietę lekkostrawną,
  • unikać zaparć,
  • zadbać o odpowiednie nawodnienie,
  • unikać pozostawania w pozycji siedzącej przez dłuższy czas,
  • uprawiać regularnie sport i zadbać o codzienną aktywność fizyczną,
  • wykonywać kontrolne badania, takie jak USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia, zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów.
  1. Lek. Magdalena Wiercińska, Krwawienie z odbytu i krew w kale: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50651,krwawienie-z-odbytu [dostęp:] 14.03.2023.
  2. Prof. dr hab. Wojciech Kazimierz Noszczyk, Chirurgia – repetytorium, Warszawa 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij