Pasta i szczoteczka dla dziecka
Anna Granowska

Pasta i szczoteczka dla dziecka

Higiena jamy ustnej dziecka ważna jest już w okresie niemowlęcym. Częstą dolegliwością kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych maluchów są pleśniawki, które pojawiają się w postaci białego nalotu na podniebieniu i śluzówce jamy ustnej....

Kiedy powinniśmy zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Higiena jamy ustnej dziecka ważna jest już w okresie niemowlęcym. Częstą dolegliwością kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych maluchów są pleśniawki, które pojawiają się w postaci białego nalotu na podniebieniu i śluzówce jamy ustnej.

Małe dziecko wszystko co chwyci wkłada do buzi. Dla zachowania higieny należy często i dokładnie myć rączki dziecka oraz przedmioty, którymi się bawi. Gdy jednak pleśniawki już się pojawią należy pędzlować jamę ustną płynami antyseptycznymi dostępnymi w aptece.

Jak dbać o zęby mleczne?

Mleczne zęby można czyścić już od chwili, gdy się one pojawią. Na początku wystarczy raz dziennie przecierać zęby wacikiem na patyczku umoczonym w roztworze soli fizjologicznej (można ją kupić w ampułkach w aptece) albo samą przegotowaną wodą. Nie należy robić tej toalety na siłę. Gdy dziecko stawia opór, na kilka dni wstrzymajmy zabiegi. Po pewnym czasie można do nich powrócić. Należy pamiętać, że karmiąc dziecko mieszanką nie można dupuszczać, by zasypiało ono z butelką w buzi. Jeżeli dziecko ssie pokarm z piersi to także po karmieniu należy sprawdzić czy w buzi nie zostało mleko. Jego obecność może sprzyjać powstawaniu próchnicy.

Powiązane produkty

Pierwsza szczoteczka dziecka

Roczne dziecko może otrzymać do rączki pierwszą szczoteczkę, która powinna być wykonana z bardzo miękkiego tworzywa zamocowanego na dość krótkiej głowicy (około 2 cm). Kupując szczoteczkę zwróćmy uwagę na to, czy ma atest.

Nową szczoteczką maluch powinien się najpierw trochę pobawić, a dopiero później można przystąpić do czyszczenia nią zębów. Jeśli dziecko nie chce puścić rękojeści, szczotkujmy ząbki trzymając jego rączkę.

Aby zachęcić oporne dziecko do dbania o higienę jamy ustnej, należy myć własne zęby przy maluchu. Dzieci lubią podpatrywać i naśladować innych domowników. W nauce higieny małego dziecka cenne usługi może oddać rodzicom jego starsze rodzeństwo.

Pierwszą pastę do zębów dla dzieci bez fluoru możemy zastosować w chwili, gdy dziecko będzie umiało wypluwać pianę tworzącą się w czasie szczotkowania.

Uczymy dziecko szczotkować zęby

Trzylatek powinien myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak myć je po każdym posiłku, bowiem z resztek zjedzonych potraw powstaje tzw. płytka nazębna, która jest pożywką dla rozwoju bakterii powodujących próchnicę. Dość powszechny wśród dzieci w wieku przedszkolnym jest nawyk przetrzymywania jedzenia w buzi jeszcze długo po posiłku. Twardawe mięso, czy duży kęs chleba, które trudno połknąć, dziecko przetrzymuje w tzw. kieszeni policzkowej. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi próchnicy, dlatego, jeżeli dziecko nie może zjeść ostatniej porcji posiłku, powinno ją wypluć. Niestety, zgubny dla zębów nawyk przetrzymywania jedzenia w buzi najczęściej wyrabiają w dzieciach dorośli, którzy kategorycznie domagają się zjedzenie przez dziecko całego posiłku.

Starsze dziecko może już używać dziecinnej pasty z fluorem i szczotkować zęby minimum przez dwie minuty z góry na dół, z przodu i z tyłu. Zawarty w paście fluor wzmacnia zęby i zabezpiecza je przed próchnicą.

W aptekach dostępne są specjalne pasty do zębów dla dzieci , a ich producenci na opakowaniu określają wiek dziecka, które powinno danej pasty używać.

Najważniejszy dobry schemat

Ważne jest, aby czyszczenie zębów odbywało się według stałego schematu, np. najpierw powierzchnie policzkowe zębów trzonowych, kłów, siekaczy po stronie prawej i to samo po stronie lewej. W tej samej kolejności oczyszcza się powierzchnie podniebienne i żujące. Potem podobnie myjemy zęby żuchwy. Czyszczenie zębów może odbywać się ruchami okrężnymi lub metodą szorowania, która jest łatwiejsza do opanowania przez dzieci, ale przy jej stosowaniu należy używać bardzo miękkiej szczoteczki, aby uniknąć uszkodzenia dziąseł w czasie szczotkowania.

Jeżeli zęby myte są regularnie rano i wieczorem to szczoteczka może służyć dziecku przez 2-3 miesiące.

Elektryczna szczoteczka do zębów dla dziecka?

Trzyletnie dziecko może już posługiwać się elektryczną szczoteczką do zębów.

Dentyści twierdzą, że obrotowe szczoteczki czyszczą zęby dokładniej niż zwykłe. Można też skrócić czas mycia. Końcówka czyszcząca elektrycznej szczoteczki też powinna służyć przez około 3 miesiące.

W naukę higieny jamy ustnej włącza się coraz więcej przedszkoli. A dzieci tam uczęszczające, w starszych grupach, oprócz własnego ręcznika, mają w przedszkolnej łazience kubeczek, szczoteczkę, pastę i myją zęby po każdym posiłku. Jeżeli w przedszkolu twojego dziecka nie ma takiego zwyczaju, warto sprawę poruszyć na zebraniu rady rodziców. Wychowawczynie i dyrekcja przedszkola powinni zaakceptować taką propozycję rodziców. Dzieci w grupie chętnie robią to samo i łatwo jest im wpoić wykonywanie zabiegów higienicznych.

Pierwsza wizyta u dentysty

Już trzylatka warto zabrać po raz pierwszy do dentysty, a potem powtarzać kontrolne wizyty co rok, nawet jeśli rodzice nie zauważają na zębach czarnych plamek - oznak początków próchnicy. Dziecko, które w przyjemnej atmosferze pozna gabinet dentystyczny nie powinno protestować, jeśli trzeba będzie tam pójść, by wyleczyć ząbek.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sen niemowlęcia

    Sen jest bardzo ważny dla niemowlęcia...

  • Jesienne przeziębienie u dzieci

    Zakatarzony nosek, ból gardła, chrypa, ból głowy, podwyższona temperatura i ogólnie złe samopoczucie to najczęstsze objawy przeziębienia. Właśnie teraz dopada ono wiele dzieci.

  • Jak kąpać noworodka?

    W czasie porodu dojrzały płód rozstaje się ze środowiskiem wodnym i jako noworodek rozpoczyna niezależne życie. Jednak woda na długo jeszcze pozostanie tym środowiskiem, w którym maluch czuje się najlepiej. Nic zatem dziwnego, że wszystkie dzieci uwielbiają kąpiel i jest ona jednym z najprzyjemniejszych codziennych rytuałów, jakim rodzice poddają swoje nowo narodzone pociechy.

  • Jak hartować dziecko?

    Twój maluch często się przeziębia i łapie infekcje? Zbliża się jesień, a z nią deszczowa i wietrzna pogoda. To najlepszy czas na zwiększenie odporności malucha. Jeszcze teraz, korzystając z pogodnych weekendów, można dalej hartować nasze dzieci, by utrwalić efekty wakacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym wyrazić swoje potrzeby i opinie w sposób konkretny i pewny? Asertywność to zdolność do wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób pewny, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij