Jesienna regeneracja skóry
Magdalena Wierucka-Rybak

Jesienna regeneracja skóry

Wraz z początkiem jesieni często zauważamy, że nasza skóra łuszczy się, jest sucha, a pod złocistą opalenizną, pojawiły się drobne przebarwienia, rozszerzone naczynka krwionośne i zmarszczki. Wszystkim tym i innym problemom skóry, związanym z wakacjami, może zaradzić kosmetologia profesjonalna jak i pielęgnacyjna. Ponieważ nasza skóra po wakacjach wymaga intensywnej regeneracji, jesień to najlepszy okres na tego typu zabiegi.

Przede wszystkim peeling

Największym problemem, jaki stwarza skóra po lecie, jest jej nadmierne pogrubienie. Promienie ultrafioletowe wpływają na zmiany w tkance łącznej skóry właściwej, czego wynikiem jest zwyrodnienie włókien podporowych, kolagenowych oraz elastylowych. Stają się one nieuporządkowane, a skóra traci elastyczność. Pogrubieniu naskórka towarzyszy jego znaczne wysuszenie. Jest to objaw tzw. elastozy posłonecznej. Widocznym jej wykładnikiem jest pogrubiała, nieelastyczna, żółtawa skóra o głębokich zmarszczkach, w miejscach eksponowanych na słońce. Zmiany widoczne są zatem na twarzy i na karku. Natomiast na skórze przedramion elastoza jest mniej nasilona. Ponadto, promienie UV hamują produkcję kolagenu, a pobudzają wytwarzanie metaloproteinaz, enzymów o właściwościach rozkładających kolagen. Prowadzi to do ścieńczenia skóry właściwej, jej wysuszenia i utraty jędrności.

Dopasuj peeling do własnych potrzeb

Pierwszym elementem, jaki powinniśmy zafundować naszej skórze, jest peeling całego ciała. W usunięciu zrogowaciałego naskórka, utrudniającego wnikanie substancji aktywnych w głąb naszej skóry, pomocne będą kosmetyki tzw. domowe, a także, w ramach głębszej regeneracji, peelingi kosmetyczne i medyczne. Przydatne będą peelingi typu scrub. Są to drobnoziarniste substancje ścierające, zawierające m.in. rozdrobnione łupiny orzechów, pestek brzoskwiń, migdałów; zmieszane z kremem, ułatwiającym rozprowadzanie preparatu. Peeling ten złuszcza skórę delikatnie, a wzbogacenie go substancjami pielęgnującymi, dodatkowo nawilży, pobudzi krążenie skóry, wyrówna koloryt. Na rynku kosmetycznym możemy skorzystać z trzech rodzajów peelingu skrub, w zależności od mocy ścierania i miejsca jego stosowania, tj. mocny, średni i delikatny. Różnorodność pozwala dopasować rodzaj peelingu do własnych potrzeb. Można użyć je nawet dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Złuszczanie można również przeprowadzić za pomocą maski typu peel–off czy peelingu enzymatycznego, które są odpowiednie m.in. w przypadku skóry z problemami naczyniowymi.

Polecane dla Ciebie

Złuszczanie w gabinecie

Czasem zmiany posłoneczne mogą okazać się poważnym uszkodzeniem skóry. Charakterystycznym objawem klinicznym skóry z problemem fotostarzenia jest jej suchość, głębokie zmarszczki i bruzdy, utrata elastyczności, nadmierne rogowacenie naskórka oraz zaburzenia zabarwienia. W tym przypadku peeling domowy nie wystarczy. Warto, w celu regeneracji, poddać się zabiegom złuszczania w gabinecie kosmetycznym. Peelingi, odpowiednio dobrane w zależności od potrzeb zniszczonej skóry, penetrując w głąb jej warstw, powodują złuszczanie na pożądanym poziomie. Umożliwia to usunięcie zmian umieszczonych na różnym poziomie. Wśród bogatej oferty, specjalista może zalecić nam peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja, dermabrazja), chemiczne (np. eksfoliacja alfa hydroksykwasami, Yellow Peel, Blue Peel) lub fizyczne (lasery np. typu CO2). Niezależnie od wybranej metody, efekty takiego rodzaju złuszczania, widoczne są już po pierwszym zabiegu. Skóra będzie gładsza i jaśniejsza, a przebarwienia staną się mniej widoczne. Warto jednak, w celu zwiększenia efektów oraz ich utrwalenia, poddać się całej serii.

Po drugie – nawilżenie i odżywienie

Promienie słoneczne uszkadzają ochronny płaszcz hydrolipidowy naszej skóry. Zaburzenia bariery naskórkowej związane są zarówno ze zmianami ilościowymi i jakościowymi wytwarzanych lipidów w warstwie rogowej, ale także i związane ze zmniejszoną produkcją m.in. białek.  Długotrwałe narażenie skóry na działanie promieniowania UV, uszkadza warstwę ochronną skóry, co wiąże się ze znacznym spadkiem ilości wody w warstwie rogowej naskórka. Nadmierna ekspozycja prowadzi do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody, tzw. TEWL. Ponadto, promieniowanie UV powoduje również ubytki kwasu hialuronowego, gdyż oddziałuje ono bezpośrednio na enzymy uczestniczące w produkcji tego kwasu.

Utrata wody przez naskórek jest istotnym problemem współczesnej kosmetyki. W pewien sposób dylemat ten został rozwiązany, dzięki zastosowaniu NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Czynnik ten zatrzymuje wodę w naskórku i spowalnia proces jej parowania. Uzupełnieniem nawilżania głębokiego, jest dodawanie substancji okluzyjnych tj. mukopolisacharydów. Poleca się stosowanie chitozanu. Tworzy on na powierzchni skóry film okluzyjny, dzięki czemu wykazuje silne właściwości ochronne. Dodatkowo odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry i tym samym zapobiega utracie wody z tkanek, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie. Przywraca jej właściwą wilgotność i elastyczność. Nawilżenie skóry możemy również osiągnąć stosując kremy i maseczki  na bazie kwasu hialuronowego (HA). Kwas HA zmniejsza TEWL, a także możliwość podrażnień i uczuleń. Ponadto zwiększa odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych i wykazuje działanie ujędrniające, wygładzające zmarszczki. Wśród niskocząsteczkowych związków nawilżających stosuje się humektanty tj. gliceryna oraz sorbitol; składniki NMF, do których należy mocznik, mleczan sodu, kwas mlekowy oraz mieszaniny aminokwasów.

Warto wykorzystać również moc naturalnych olejów roślinnych. Mogą być one stosowane bezpośrednio na skórę, w postaci masażu, bądź stanowić dodatek do balsamu pielęgnacyjnego. Oleje roślinne, bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), przywracają zakłóconą równowagę kwasowo–wodno–lipidową skóry, a także zapewniają prawidłowe nawilżenie. Wzmacniają barierę lipidową naskórka i przywracają funkcje ochronne. Są doskonałym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, antyoksydantów, skwalenu i innych wartościowych składników odżywiających naszą skórę. Niektóre wykazują działanie przeciwzapalne, kojące, promieniochronne. W kosmetykach wykorzystuje się m.in. coraz bardziej popularny olej lniany, konopny, a także olej arganowy. Do szczególnie cennych olejów zalicza się również produkty zawierające duże ilości kwasu g–linolenowego (GLA). Należą do nich olej z nasion wiesiołka czy ogórecznika. Dla uzyskania wyraźnego efektu natłuszczania, w szczególności do skóry suchej, wykorzystuje się oleje bogato–witaminowe: olej z awokado, z pestek moreli.

Głębokie nawilżenie i odżywienie skóry

Jedną z metod wprowadzenia substancji aktywnych w głąb skóry jest mezoterapia igłowa. Polega ona na śródskórnym lub podskórnym podaniu substancji lub mieszanin substancji aktywnych. Kompleksy związków nawilżających, odżywczych, tzw. koktajli witaminowych, mogą być wprowadzone ręcznie, przy użyciu różnego rodzaju technik wstrzyknięć, lub przy pomocy urządzenia, jakim jest pistolet. W przypadku stwierdzenia przeciwwskazań do tego typu rewitalizacji i restrukturyzacji skóry, można wykonać mezoterapię bezigłową. Wykorzystuje ona efekt tworzenia się kanałów wodnych, pod wpływem krótkotrwałego działania pola elektrycznego. Powstałe kanały wodne, zwiększają przepuszczalność błon. W zależności od zastosowanego mezo–koktajlu, możemy rozjaśnić, zregenerować skórę, wzmocnić naczynka lub spłycić zmarszczki. Warto skorzystać również z zabiegów, w których wykorzystuje się ultradźwięki. Umożliwiają one szybsze przenikanie substancji aktywnych. Ponadto, można poddać się zabiegom odżywczym, w salonach kosmetycznych i spa.

Po trzecie: rozjaśnij

Cechą fotostarzenia jest nierównomierne pobudzenie melanocytów. Skóra staje się piegowata, o nierównym kolorycie. Warto w tym celu zastosować kosmetyki wybielające i rozjaśniające skórę, a także zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem alfa–hydroksykwasów, bądź peelingi chemiczne.  Zabiegi przyspieszą powstawanie nowej tkanki w miejscu jej uszkodzenia, poprawią ukrwienie i elastyczność skóry. Dodatkowo wygładzą powierzchnię i zmniejszą widoczność zmarszczek. Skóra zyska naturalny blask i świeżość. Niezależnie od wybranej kuracji, w walce z problemem przebarwień, najlepsze okazuje się stosowanie połączonych metod rozjaśniających z fotoprotekcją.

Problem rozszerzonych naczynek krwionośnych

Promieniowanie UV uszkadza znacznie sieć naczyń krwionośnych. Przewlekły odczyn zapalny, wiążący się z uwalnianiem z naskórka cytokin, wywołuje zmiany w tkance łącznej skóry właściwej. Osłabienie tkanki łącznej oraz działanie prozapalnych cytokin, sprzyja powstawaniu utrwalonych rozszerzeń powierzchownych naczyń skóry. Są one widoczne m.in. na skórze twarzy, w postaci teleangiektazji, oraz na szyi i karku, pod postacią erytromelanozy międzymieszkowej.

W przypadku skóry naczyniowej, bardzo ważna  jest profilaktyka uszkodzeń bariery naskórkowej oraz stosowanie preparatów wpływających na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Pielęgnacja likwiduje nie tylko problem naczyniowy lecz także zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, nawilża, odżywia, łagodzi przesuszenie i łuszczenie się skóry oraz nieprzyjemne uczucie pieczenia i ściągania. Warto stosować środki kosmetyczne o działaniu leczniczym tj. opuncja figowa, aloes, miłorząb japoński, czy zielona herbata, rutyna lub bez czarny. Substancje te usprawniają pracę naczyń, wykazują działanie łagodzące, kojące, przeciwobrzękowe oraz uszczelniające naczynia krwionośne.

W niektórych przypadkach, pomocne okazać się mogą zabiegi zamykające trwałe poszerzone naczynia na skórze. Zabiegi galwanokaustyki, elektrokoagulacji czy laseroterapia, obok skleroterapii, są szeroko rozpowszechnioną i skuteczną propozycją gabinetów lekarskich.
  1. Rucińska A., Zmiany kliniczne i histologiczne w przebiegu fotostarzenia się skóry, Polish Journal of Cosmetology 2008, 11(1): 40-46.
  2. Bowszyc–Dmochowska M., Działanie promieniowania ultrafioletowego na skórę. Ostre i przewlekłe uszkodzenie posłoneczne. Homines Hominibus,  vol. 6 2010 29–42.
  3. Jaroszewska B., Kosmetologia, Wyd V, Wydawnictwo Atena, Warszawa  2004.
  4. Dylewska–Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana. Wyd. 9, Wydawnictwo WSiP, 2010.
  5. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij