×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fizjoterapeuci z ustawą o zawodzie

Fizjoterapeuci złożyli do sejmu projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Zebrano ponad 100 000 podpisów koniecznych do wzięcia go pod uwagę przez parlament.

Fizjoterapeuci domagają się ustawy aby unormować pracę w zawodzie, ale także kształcenie, założenie samorządu oraz ustalenie standardów terapii. Fizjoterapeuci nie prowadzą dokumentacji medycznej, co niesie za sobą czasami tragiczne skutki. Tylko i wyłącznie od niego zależy, jaką metodę leczenia wybierze, przez co ciężko jest rozliczyć go z ewentualnych błędów.

Aby „nauczyć się” fizjoterapii wystarczy rok w szkole policealnej w trybie zaocznym. Oczywiście w praktyce taka wiedza okazuje się znikoma i fizjoterapeuta w rzeczywistości nie jest przystosowany do pracy z pacjentem. Specjaliści uważają, że fizjoterapeuci powinni kształcić się ciągle i zdobywać specjalizacje tak jak lekarze. Potrzebne są 5 – letnie studia aby móc tytułować się dyplomowanym fizjoterapeutą.

Na zachodzie fizjoterapeuta jest zawodem zaufania społecznego. W Polsce to lekarz przepisuje zabiegi chociaż często nie ma do tego kwalifikacji. Uregulowanie zawodu fizjoterapeuty pozwoliłoby na oddanie odpowiedzialności w ręce wykwalifikowanych specjalistów, którzy najlepiej wiedzą jakich zabiegów potrzebują ich pacjenci.

Ustawa zapewni pacjentom bezpieczeństwo i ułatwi kontrolę nad leczeniem pacjentów pod okiem fizjoterapeutów oraz skróci czas oczekiwania na leczenie, który dziś wynosi nawet 9 miesięcy.

Źródło: rynekzdrowia.pl


Podziel się: