×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W upały uwaga na ozon

Na Śląsku odnotowano wyraźnie zwiększone stężenie ozonu, związane z rekordowo wysokimi temperaturami. Ozon nie zagraża życiu, ale może powodować duszności i problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób starszych i cierpiących na choroby układu oddechowego.

O przekroczeniu alarmowego poziomu stężenia ozonu w sobotę poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W regionie śląskim i powiecie częstochowskim zanotowano ponad 240g gazu na metr sześcienny.

Ilość ozonu w atmosferze rośnie wraz ze wzrostem temperatury i w związku z dużym nasłonecznieniem. W przypadku Śląska jego obecności sprzyjają również zwiększone stężenia tlenków azotu i węglowodorów w atmosferze.

Ozon w dużych stężeniach może powodować trudności z oddychaniem, przejawiające się między innymi podrażnieniem gardła i bólami głowy, a także uciskiem w klatce piersiowej.

Ze względu na ryzyko zatrucia ozonem, osoby cierpiące na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego, które przebywają w rejonie Śląska, powinny zachować szczególną ostrożność podczas wyjść z domu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa/TVP Info


Podziel się: