Alternatywy dla klasycznej kawy
Kamila Augustyn

Alternatywy dla klasycznej kawy

Dla większości z nas poranek zaczyna się od filiżanki kawy, a kiedy jej aromat rozejdzie się po całym domu, zasiadamy do śniadania. Coraz częściej słyszy się o szkodliwości kawy, dlatego wiele osób wybiera jej zdrowszą, zieloną wersję. Niektórzy całkowicie rezygnują z niej na rzecz zielonej herbaty, jednak brak im charakterystycznego dla kawy pobudzenia. Przedstawiamy kilka zdrowych alternatyw dla popularnej kawy z kofeiną, które mimo wszystko „dają kopa”.

Żołędziówka

Kawa powstaje z gotowanych żołędzi, które następnie się praży i mieli. Zawiera dużo magnezu, potasu i fosforu. Dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego wzmacnia komórki i stymuluje je do wzrostu. Dobrze wpływa na działanie żołądka i śledziony, reguluje zaburzenia żołądkowo – jelitowe oraz wzmacnia układ trawienny. Kawa żołędziówka likwiduje uczucie głodu, jest bardzo pożywna. Ma oryginalny smak, pasują do niej dodatki takie jak kardamon, cykoria, cynamon, mleko i miód. Polecana jest szczególnie osobom na diecie bezglutenowej. Oprócz tego, żołędziówka likwiduje zaburzenia żołądkowe i leczy biegunkę. Nie ma właściwości pobudzających, wręcz przeciwnie, relaksuje i odpręża, ale jej walory smakowe docenią z pewnością fani kawowego aromatu.

Kawa orkiszowa

Napój powstaje z palonych ziaren orkiszu. Jest bardzo pomocna przy spadkach wydolności, problemach z sercem i układem krążenia. Wzmacnia nie tylko odporność, ale także cały organizm. Usuwa toksyny i pobudza zmysły. Picie kawy orkiszowej zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Jest polecana przy problemach żołądkowych. Regeneruje organizm. Nie zawiera kofeiny, nie  podnosi ciśnienia, dlatego bez obaw mogą ją spożywać osoby z nadciśnieniem. Można ją podawać dzieciom, a kobiety w ciąży mogą się cieszyć smakiem kawy, nie obawiając się o zdrowie swojego maluszka.

Polecane dla Ciebie

Kawa z cykorii

Bazą kawy jest uprażony i sproszkowany korzeń cykorii. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, kawa z cykorii reguluje przemianę materii i wspomaga odchudzanie, powodując uczucie sytości w żołądku. Zwiększa przyswajanie wapnia. Zawiera inulinę, która korzystnie wpływa na figurę i chroni przed zaparciami.  Kawa z cykorii poprawia też florę bakteryjną jelit. Polecana jest osobom na diecie ze względu na uczucie sytości jakie powoduje jej wypicie. Osoby dbające o kondycję mogą zamienić zwykłą kawę na kawę z cykorii, ponieważ ta druga nie wypłukuje cennego magnezu, którego niedobór może powodować bolesne skurcze mięśni. Bez obaw mogą ją pić kobiety w ciąży. Po dodaniu mleka dobrze wpływa na przyswajalność białka i magnezu.

Kawa żytnia

Bardzo aromatyczna odmiana kawy bezkofeinowej jest składnikiem popularnej kawy zbożowej i powstaje z palonych ziaren żyta. Zawiera dużo błonnika i pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu.  Dzięki dużej zawartości potasu pozytywnie wpływa na problemy z układem sercowo – naczyniowym. Picie kawy żytniej nie pobudza wydzielania kwasów żołądkowych, dlatego jest polecana osobom cierpiącym na wrzody żołądka. Kawa zbożowa pomaga uzupełniać niedobory sodu w organizmie.

Kawa z buraków cukrowych

Powstaje z prażonego korzenia buraka cukrowego. Jest bardzo bogata w błonnik oraz żelazo i dzięki tym składnikom poprawia metabolizm. Kawę z buraków cukrowych rzadko pije się w czystej postaci, najczęściej występuje jako składnik popularnej kawy zbożowej.  Ze względu na słodkawy smak, poprawia smak bezkofeinowej mieszanki. Buraczana kawa należy do najsmaczniejszych kaw bezkofeinowych, ponieważ nie ma charakterystycznej goryczki. Jest polecana osobom, które nie mogą pić kawy, dzieciom i kobietom w ciąży.

Na kawie świat się nie kończy i każdy, komu lekarz zabroni sięgać po kofeinowy nektar, nie muszą się załamywać. Wystarczy sięgnąć po zamienniki, które w smaku nie są gorsze od tradycyjnej kawy, a zdrowiem biją je na głowę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

    Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

  • Jak utrzymać wakacyjną sylwetkę? przegląd jesiennych aktywności

    W ciepłym sezonie większość z nas ciężko pracowała na letnią sylwetkę, żeby z dumą wejść na plażę i pochwalić się ładnym ciałem. Skoro namęczyliśmy się wiosną i latem, szkoda by było, żeby cała praca poszła na marne jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Sprawdź jak utrzymać piękną, wakacyjną sylwetkę jesienią.

  • Nowotwory u dzieci są łatwiej wyleczalne niż u dorosłych

    Wyleczalność raka znacznie wzrosła od lat 50 ubiegłego wieku. Najlepiej widać to na przykładzie onkologii dziecięcej. Nowotwory udaje się zwalczyć aż u 80% dzieci leczonych onkologicznie w USA. U dorosłych odsetek ten wynosi odpowiednio 63% w przypadku kobiet i 66% u mężczyzn.

  • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

    Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij