
Test Amslera
Test Amslera ma duże zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian degeneracyjnych związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Pozwala on w warunkach domowych regularnie kontrolować wzrok i w przypadku wykrycia niepokojących zmian szybko zgłosić się do lekarza okulisty.
Plamka żółta (łac. macula lutea) jest elementem siatkówki, dokładnie naprzeciwko źrenicy. Gdy patrzymy bezpośrednio na jakiś przedmiot jego obraz pada na plamkę żółtą. Widzimy go ostro, ponieważ w obszarze plamki żółtej znajdują się komórki odpowiedzialne za ostre widzenie szczegółów, czyli tzw. czopki. Dokładnie w centrum plamki żółtej mieści się dołek środkowy – niewielkie zagłębienie odpowiedzialne za najostrzejsze widzenie. Nasza ostrość wzroku zależy zatem od funkcjonowania malutkiego dołka środkowego w siatkówce.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD - Age Related Macular Degeneration)
Przyczyną zmian występujących w związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) jest zaburzona przemiana materii w komórkach nabłonka barwnikowego i fotoreceptorach znajdujących się w plamce żółtej. Komórki przestają funkcjonować i obumierają co powoduje pogorszenie ostrości wzroku. Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej są często ignorowane. Jednym z objawów ostrzegawczych jest zwiększona wrażliwość na światło. Następnie pojawiają się problemy z czytaniem wynikające z rozmazywania się obrazu w środku pola widzenia. Na początku nie widać tylko kilku liter, ale z czasem rozmazany obszar powiększa się. W zaawansowanym stadium przestaje się rozpoznawać rysy twarzy, a jedyne co widać to kontury i kontrast. Choroba w bardzo zaawansowanym stadium może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dzięki prostemu testowi Amslera możesz ocenić, czy cierpisz na tę dolegliwość.
Jak używać siatki Amslera?
- Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je.
- Trzymaj test w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i w odległości około 30–40 cm od twarzy.
- Zakryj jedno oko i skoncentruj wzrok na centralnym punkcie testu.
- Zwróć uwagę, czy w obrębie siatki pojawiają się jakiekolwiek nieregularne kształty, np. zniekształcenia, faliste lub przerywane linie, czy kwadraty mają takie same wymiary, czy w polu widzenia nie pojawiąją się czarne plamy.
- Przetestuj drugie oko.
Polecane dla Ciebie
PRZEPROWADŹ TEST
Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, umów się jak najszybciej na wizytę u lekarza okulisty.