Test Amslera
Roman Wodowski

Test Amslera

Test Amslera ma duże zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian degeneracyjnych związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).

Test Amslera ma duże zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian degeneracyjnych związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD). Pozwala on w warunkach domowych regularnie kontrolować wzrok i w przypadku wykrycia niepokojących zmian szybko zgłosić się do lekarza okulisty.

Plamka żółta (łac. macula lutea) jest elementem siatkówki, dokładnie naprzeciwko źrenicy. Gdy patrzymy bezpośrednio na jakiś przedmiot jego obraz pada na plamkę żółtą. Widzimy go ostro, ponieważ w obszarze plamki żółtej znajdują się komórki odpowiedzialne za ostre widzenie szczegółów, czyli tzw. czopki. Dokładnie w centrum plamki żółtej mieści się dołek środkowy – niewielkie zagłębienie odpowiedzialne za najostrzejsze widzenie. Nasza ostrość wzroku zależy zatem od funkcjonowania malutkiego dołka środkowego w siatkówce.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD - Age Related Macular Degeneration)

Przyczyną zmian występujących w związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) jest zaburzona przemiana materii w komórkach nabłonka barwnikowego i fotoreceptorach znajdujących się w plamce żółtej. Komórki przestają funkcjonować i obumierają co powoduje pogorszenie ostrości wzroku. Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej są często ignorowane. Jednym z objawów ostrzegawczych jest zwiększona wrażliwość na światło. Następnie pojawiają się problemy z czytaniem wynikające z rozmazywania się obrazu w środku pola widzenia. Na początku nie widać tylko kilku liter, ale z czasem rozmazany obszar powiększa się. W zaawansowanym stadium przestaje się rozpoznawać rysy twarzy, a jedyne co widać to kontury i kontrast. Choroba w bardzo zaawansowanym stadium może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dzięki prostemu testowi Amslera możesz ocenić, czy cierpisz na tę dolegliwość.

Jak używać siatki Amslera?   

  1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je.
  2. Trzymaj test w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i w odległości około 30–40 cm od twarzy.
  3. Zakryj jedno oko i skoncentruj wzrok na centralnym punkcie testu.
  4. Zwróć uwagę, czy w obrębie siatki pojawiają się jakiekolwiek nieregularne kształty, np. zniekształcenia, faliste lub przerywane linie, czy kwadraty mają takie same wymiary, czy w polu widzenia nie pojawiąją się czarne plamy.
  5. Przetestuj drugie oko.

Polecane dla Ciebie

PRZEPROWADŹ TEST
 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, umów się jak najszybciej na wizytę u lekarza okulisty.

Pamiętaj: test Amslera wykonywany regularnie przez osoby z grupy ryzyka może uchronić przed zbyt późnym wykryciem pierwszych objawów choroby AMD!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym?

    Prawidłowe widzenie jest jednym z kluczowych elementów w efektywnym procesie edukacji dziecka. Tymczasem, okazuje się, że znaczna część dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To z kolei przekłada się na trudności z nauką, a nawet problemy wychowawcze. W przeciwieństwie do osób dorosłych z zaburzeniami widzenia, dzieci rzadko same zgłaszają tego typu problemy. Powody są prozaiczne - często nie są po prostu świadome, że można widzieć lepiej. Dlatego to rodzice powinni być szczególnie czujni. Oczywiście ważne jest nie tylko reagowanie na alarmujące sygnały, ale również profilaktyka…

  • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

    Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

  • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

    Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

  • Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny

    „Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?

  • Stymulacja wzroku niemowlaka

    Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij