
Witamina K2. Co na to nauka?
Nie tylko procesy krzepnięcia krwi...
Do białek zależnych od witaminy K należą nie tylko czynniki krzepnięcia (to główne skojarzenie, jakie nasuwa się nam odnośnie jej roli), ale również syntezowana w komórkach kościotwórczych, czyli osteoblastach, osteokalcyna. Jej funckja polega na dostarczaniu jonów wapnia oraz wiązaniu go z matrycą hydroksyapatytu (nieorganicznego składnika kości). Największe powinowactwo do jonów wapnia wykazuje jednak karboksylowana forma osteokalcyny posiadająca 3 reszty kwasu gamma karboksyglutaminowego. W postaci nieukarboksylowanej osteoklacyna pozostaje nieaktywna i niezdolna do wbudowywania minerałów w tkankę kostną, w rezultacie czego dochodzi do zmniejszenia masy kostnej i wzrostu podatności na złamania2. W przypadku niedoboru witaminy K proces γ-karboksylacji jest niewydajny, a produkowane białko nie może przyłączyć wapnia. Z każdym rokiem przybywa danych potwierdzających zależność między niedoborem witaminy K oraz związaną z wiekiem utratą masy kostnej3.
Źródła pokarmowe
Najważniejszym źródłem menachinonu są sery, a w kulturze azjatyckiej – nattō (produkt fermentacji soi w której biorą udział bakterie Bacillus subtilis natto). Charakterystyczny zapach i kleista konsystencja nattō skutecznie zniechęca jednak Europejczyków. Menachinony syntetyzowane są również przez bakterie jelitowe. Początkowo twierdzono, że aż 50% zapotrzebowania na witaminę K pokrywane jest produkcją menachinonu przez bakterie jelitowe. Późniejsze badania dowiodły jednak, że absorpcja produkowanych w jelitach menachinonów jest dużo niższa i zmniejsza się wraz ze wzrostem długości łańcucha1. Na szczególną uwagę pod kątem ewentualnej suplementacji zasługuje naturalna witamina K2 w postaci MK-7. Charakteryzuje ją dobra wchłanialność przy doustnej podaży.
1.Karmańska A, Karwowski B. Rola witaminy K w metabolizmie kości. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2015; XLVIII (1): 106 – 115.
2.Zoch ML, Clemens TL, Riddle RC. New insights into the biology of osteocalcin. Bone 2015; pii: S8756-3282(15)00235-5.
3.Knapen MH, Drummen NE, Smit E, Vermeer C, Theuwissen E. Three-year low-dose menaquinone-7 supplementation helps decrease bone loss in healthy postmenopausal women. Osteoporos Int. 2013; 24(9): 2499-2507.