×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Epidemia próchnicy u dzieci

Rzecznik Praw Dziecka, w liście do premier Ewy Kopacz, przedstawił wyniki badań, według których u ponad 85 proc. 6-latków oraz 95 proc. 18 – latków występuje próchnica. Są to wyniki Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej z lat 2008 – 2012, które nie zmieniają się od czterech lat.

Jak podkreślił Marek Michalak, w polskich szkołach funkcjonują 664 gabinety stomatologiczne. Według władz Krakowa, gdzie są 52 szkolne gabinety dentystyczne, zarządzenia władz NFZ nakazują traktować gabinety w szkołach tak samo jak gabinety ogólne.

Ewa Kopacz zapowiedziała połączenie działań samorządów i NFZ, który płaci za świadczenia medyczne, mające prowadzić do podpisywania umów z prywatnymi gabinetami stomatologicznymi. Według tych zasad, o określonych dniach i godzinach, stomatolodzy przyjmowaliby dzieci z danej szkoły. Płaciłby za to NFZ. Działania profilaktyczne miałyby objąć przeglądy jamy ustnej i lakowanie zębów.

51 na 314 powiatów nie ma podpisanej umowy z NFZ na realizację świadczeń dentystycznych w szkołach.

Większość rodziców nie wie gdzie nieodpłatnie może leczyć zęby swoim dzieciom, dlatego wybiera płatne usługi w prywatnych gabinetach lub całkowicie rezygnuje z usług stomatologicznych.

Źródło: Rynekzdrowia.pl / PAP


Podziel się: