×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Łańcuchowy przeszczep nerek

Przeszczepienie nerki to zabieg polegający na operacyjnym wprowadzeniu do organizmu biorcy zdrowej nerki pochodzącej od dawcy - żywego lub zmarłego.

Przeszczepienie nerki jest postępowaniem z wyboru w schyłkowej fazie niewydolności nerek, wtedy, kiedy dializy już nie pomagają. Aby zostać dawcą, należy przejść szereg badań, na podstawie których stwierdzana jest zgodność immunologiczna pomiędzy dawcą a biorcą. Największe znacznie odgrywają tu antygeny zgodności tkankowej HLA. Większość przeszczepów możliwa jest w obrębie rodziny ze względu na największe szanse zgodności tkankowej. Wystarczająca zgodność tkankowa zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nadostrego i ostrego odrzucenia przeszczepu.

Zdarza się jednak, że przeszczep rodzinny nie jest możliwy ze względu na brak zgodności immunologicznej. W tej sytuacji, jeśli jest taka możliwość, można wykonać łańcuchowy przeszczep nerki. Jest to metoda powszechnie wykorzystywana na świecie, natomiast w Polsce niedawno odbył się pierwszy taki zabieg. Metoda ta polega na tym, że co najmniej trzy osoby " wymieniają się" nerkami. Potrzebne są zatem co najmniej trzy pary dawca - biorca. Każdy z dawców przekazuje swoją nerkę obcej osobie jednej z par, a jego biorca otrzymuje nerkę od dawcy pary z łańcucha. W ten sposób możliwe jest przeszczepienie trzech nerek od żywych osób i uratowanie zdrowia i życia najbliższym. Każda z osób biorących udział w przeszczepie musi zostać poddana dokładnym badaniom. Jeśli w badaniach zostanie stwierdzona zgodność tkankowa, można wykonać przeszczep i uratować potrzebujące osoby.


Podziel się: