Łańcuchowy przeszczep nerek - portal DOZ.pl
Łańcuchowy przeszczep nerek
Michał Posmykiewicz

Łańcuchowy przeszczep nerek

Przeszczepienie nerki to zabieg polegający na operacyjnym wprowadzeniu do organizmu biorcy zdrowej nerki pochodzącej od dawcy - żywego lub zmarłego.

Przeszczepienie nerki jest postępowaniem z wyboru w schyłkowej fazie niewydolności nerek, wtedy, kiedy dializy już nie pomagają. Aby zostać dawcą, należy przejść szereg badań, na podstawie których stwierdzana jest zgodność immunologiczna pomiędzy dawcą a biorcą. Największe znacznie odgrywają tu antygeny zgodności tkankowej HLA. Większość przeszczepów możliwa jest w obrębie rodziny ze względu na największe szanse zgodności tkankowej. Wystarczająca zgodność tkankowa zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nadostrego i ostrego odrzucenia przeszczepu.

Zdarza się jednak, że przeszczep rodzinny nie jest możliwy ze względu na brak zgodności immunologicznej. W tej sytuacji, jeśli jest taka możliwość, można wykonać łańcuchowy przeszczep nerki. Jest to metoda powszechnie wykorzystywana na świecie, natomiast w Polsce niedawno odbył się pierwszy taki zabieg. Metoda ta polega na tym, że co najmniej trzy osoby " wymieniają się" nerkami. Potrzebne są zatem co najmniej trzy pary dawca - biorca. Każdy z dawców przekazuje swoją nerkę obcej osobie jednej z par, a jego biorca otrzymuje nerkę od dawcy pary z łańcucha. W ten sposób możliwe jest przeszczepienie trzech nerek od żywych osób i uratowanie zdrowia i życia najbliższym. Każda z osób biorących udział w przeszczepie musi zostać poddana dokładnym badaniom. Jeśli w badaniach zostanie stwierdzona zgodność tkankowa, można wykonać przeszczep i uratować potrzebujące osoby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij