
Firma Sanofi ukarana - informuje Gazeta Wyborcza
Firma Sanofi to międzynarodowy koncern farmaceutyczny produkujący wiele popularnych leków m.in. preparaty na nadciśnienie, cukrzycę, szczepionki oraz leki stosowane w terapii rzadkich chorób takich jak choroba Gauchera, choroba Pompego czy mukopolisacharydoza. Koncern sprzedaje w Polsce łącznie 474 produkty, w tym 173 preparaty znajdują się na liście refundacyjnej, a 13 dostępnych jest wyłącznie w szpitalach.
Wiele preparatów oferowanych przez firmę Sanofi to leki ratujące życie. Wśród wycofanych leków znajduje się także jeden z popularnych leków przeciwzakrzepowych. To właśnie on był głównym powodem podjętej decyzji o cofnięciu Sanofi pozwolenia na prowadzenie hurtowni. Preparat jest w Polsce blisko cztery razy tańszy niż w Niemczech, dlatego opłaca się go kupować i wywozić za granicę. Mimo, że dostawy robione przez Sanofi przekraczają zapotrzebowanie pacjentów aż o przeszło 40%, leku wciąż brakuje, bo jest wywożony.
Przedstawiciele firmy Sanofi nie zgadzają się z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Monika Chmielewska-Żehaluk, rzeczniczka koncernu zapewnia, że firma dostarcza na polski rynek znacznie więcej leku niż to, do czego zobowiązała się z decyzji refundacyjnej i nie ma wpływu na jego deficyt w aptekach.
- Model dystrybucji leku z naszej producenckiej hurtowni bezpośrednio do aptek był zaakceptowany przez GIF – dodaje.
Sanofi tłumaczy, że niemożliwe jest dostarczanie większych ilości preparatu na polski rynek, ponieważ jest to lek biologiczny i dostęp do surowca, z którego jest wytwarzany jest ograniczony. Firma złożyła w GIF odwołanie od decyzji. Jeśli jednak zostanie ono odrzucone, a decyzja stanie się prawomocna, z dnia na dzień dostawy leków do aptek i szpitali zostaną wstrzymane.
Źródło: wyborcza.pl