×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Naukowcy naprawili rdzeń kręgowy u szczurów

Badacze z Tufts University School of Medicine wykorzystali arteminę, by pobudzić komórki rdzenia kręgowego szczurów do regeneracji. Obiecujące wyniki badań na zwierzętach dają szanse na leczenie uszkodzonego rdzenia również u ludzi.

Komórki rdzenia kręgowego, w przeciwieństwie do skóry czy nabłonka, nie mają zdolności regeneracji. Można jednak pobudzić je do wzrostu jednak bez gwarancji, że dojdzie do pełnej regeneracji. Jednym ze związków sprzyjających regeneracji jest artemina, której działanie badacze wypróbowali na szczurach, najpierw uszkadzali kręgosłupy zwierząt, a  następnie podawali związek w miejsce uszkodzenia.

Eksperyment dał bardzo obiecujące rezultaty. Uszkodzone neurony zregenerowały się po 4 tygodniach dokładnie w miejscach uszkodzenia, dzięki czemu poprzednie drogi nerwowe  zostały odtworzone. Ten fakt ma ogromne znaczenie, ponieważ regeneracja komórek w pierwotnym układzie ma kluczowe znaczenie dla precyzyjnego przekazywania sygnałów nerwowych. Komórki zregenerowały się na odcinku 4 centymetrów, a więc znacznie dłuższym, niż wskazywały dotychczasowe badania.

Okazuje się więc, że dzięki arteminie nowe komórki pojawiają się na właściwych miejscach, dzięki czemu są w stanie stworzyć aktywne połączenia. Naukowcy wykorzystali arteminę do skutecznej regeneracji nerwów czuciowych, odpowiadających za przesyłanie sygnałów do mózgu, co daje nadzieję, że w toku dalszych badań uda się odtworzyć również nerwy ruchowe.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: