×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W Polsce może powstać lek na Alzheimera

Badacze związani z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutem Farmakologii PAN we współpracy z Celon Pharma S.A. otrzymali 4 miliony złotych na opracowanie nowoczesnego leku, który może być pomocny między innymi w leczeniu choroby Alzheimera.

Środki zostały przyznane w ramach projektu "Nowa nieamyloidowa terapia zaburzeń poznawczych” (NATco), który ma doprowadzić co opracowania nowego leku prokognitywnego. Tym zadaniem zajmą się badacze z krakowskich ośrodków naukowych, a Celon Pharma S.A. będzie ich przemysłowym partnerem strategicznym. Po stronie spółki leżeć będzie między innymi komercjalizacja gotowego leku, co zapewne pomoże w szybszym wprowadzeniu go na rynek.

Uzyskanie środków było możliwe dzięki pozytywnej ocenie wniosku projektu złożonego w konkursie organizowanym w ramach Programu Badań Stosowanych, którego celem jest wzmacnianie współpracy między jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami zainteresowanymi wdrażaniem wyników badań w swojej działalności.

Do realizacji projektu przystąpiono po podpisaniu umowy z narodowym Centrum Badań i Rozwoju przez lidera inicjatywy, czyli Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego łączna wartość to 4,8 mln złotych, z czego 4,1 mln wyłożyło NCBR.

Źródło: Rynek Zdrowia


Podziel się: