Listy oczekujących - najczęściej zadawane pytania
Monika Suska

Listy oczekujących - najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda praktyka wpisywania pacjenta na listę oczekujących? Czy prowadzenie list oczekujących jest obowiązkowe? Gdzie znajdują się aktualne informacje dotyczące wpisu na listę oczekujących? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

W jakim celu prowadzone są „listy oczekujących”?

Celem list oczekujących jest zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli nie ma możliwości wykonania świadczenia medycznego w dniu zgłoszenia, np. badanie, przyjęcie do szpitala itp, świadczeniodawca wpisuje pacjenta na listę i wyznacza termin realizacji świadczenia.

Czy prowadzenie list oczekujących jest obowiązkowe?

Prowadzenie list oczekujących jest obowiązkowe.

Kiedy przysługuje mi prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością?

Gdy stan zdrowia pacjenta wymaga okresowych badań w ustalonych terminach, nie musi być on zapisywany na listę. Uprzywilejowani do korzystania z usług medycznych poza kolejnością są przede wszystkim Honorowi Dawcy Krwi i Honorowi Dawcy Szpiku, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, a także weterani oraz uprawnieni żołnierze i pracownicy, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju.

Jakie są ogólne zasady prowadzenia kolejek oczekujących?

Gdy nie ma możliwości wykonania usługi medycznej natychmiast, pacjent jest klasyfikowany do określonej kategorii medycznej i na tej podstawie przydziela mu się termin. Świadczeniodawca i pacjent są zobowiązani o wzajemnym informowaniu się o zmianach terminów wizyty, badania itp.

Jak wygląda procedura zapisu na listę oczekujących?

W przypadku, gdy świadczenie medyczne nie może być wykonane od razu, na świadczeniodawcy ciąży obowiązek wpisania pacjenta na listę oczekujących, po uprzednim zaklasyfikowaniu do jednej z dwóch kategorii. Do wpisania na listę oczekujących konieczna jest zgoda pacjenta, a także skierowanie, jeśli takowe jest wymagane.

Dane pacjenta, jakie muszą być odnotowane na liście to imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, powód przyjęcia lub rozpoznanie i planowany termin wykonania świadczenia. Świadczeniobiorca musi informować pacjenta o zmianie terminu realizacji usługi. Szczególnie ważne jest też to, aby pacjent bezzwłocznie poinformował świadczeniodawcę o rezygnacji z badania lub o niedogodnym terminie. W ten sposób natychmiast zwalnia się miejsce dla innych pacjentów.

Czym są kategorie medyczne? Co oznacza dla mnie w praktyce przypisanie do jednej z nich?

Kategorie medyczne mają ułatwić klasyfikację pacjentów pod względem pilności skorzystania ze świadczenia. Pacjent może być przydzielony do kategorii „przypadek pilny” wtedy, gdy istnieje możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, gdy proces chorobowy jest dynamiczny. „Przypadek stabilny” to pozostali pacjenci, którzy nie są w stanie nagłym i nie są przypadkiem pilnym.

Gdzie znajdę aktualne informacje dotyczące kolejek oczekujących?

Bieżące informacje na temat na temat kolejek oczekujących znajdują się w serwisie centrali NFZ.

W jaki sposób uzyskać dostęp do swoich danych?

Aby uzyskać dostęp do swoich danych należy zalogować się na konto ZIP.

Czy rejestracja w serwisie jest konieczna do śledzenia list oczekujących?

Rejestracja w serwisie jest konieczna, aby na bieżąco śledzić listy oczekujących.

Czym jest serwis ZIP?

Zintegrowany Informator Pacjenta to serwis internetowy stworzony z myślą o pacjentach. Zawiera aktualne informacje dotyczące kolejek oczekujących oraz terminów realizacji poszczególnych świadczeń.

Źródło: www.nfz.gov.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wigilia bez karpia? Święta w wersji wege

  Wigilijna wieczerza kojarzy nam się zazwyczaj z takimi daniami, jak smażony karp, śledzie, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami Tradycyjnie w ten wyjątkowy wieczór podajemy na stół dania postne, jednak od kilku lat dopuszczalne jest także jedzenie mięsa.

 • Zachorowalność na grypę gwałtownie rośnie!

  Liczba zachorowań na grypę niepokojąco rośnie. Od początku września 2015 roku do końca stycznia 2016 roku zarejestrowano ponad milion sześćset przypadków grypy lub podejrzeń zachorowań na grypę, to o 5, 5 proc. więcej niż w zeszłym sezonie grypowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się przede wszystkim w ubiorze nieadekwatnym do warunków pogodowych i lekceważeniu corocznych szczepień.

 • Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

 • Bieg najmłodszych na stadionie ŁKS

  Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi, bieg Kids Run odbędzie się w tym roku na stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego. Najmłodszym uczestnikom kibicować będą rodzice i mieszkańcy Łodzi. Obecnie na liście startowej zapisanych jest ponad 500 dzieci i nastolatków.

 • Zapraszamy na piknik Dbam o Zdrowie!

  DOZ Maraton Łódź z PZU to nie tylko bieganie, ale także szereg imprez towarzyszących. W sobotę, 16 kwietnia oraz niedzielę, 17 kwietnia warto pojawić się przed łódzką Atlas Areną, gdzie odbędzie się piknik Dbam o Zdrowie. Organizatorzy zaplanowali m.in. badania, pokazy fitness i karate, warsztaty taneczne oraz spotkania z mistrzami łódzkiego sportu. Wszystkie atrakcje dla mieszkańców, kibiców i biegaczy są całkowicie bezpłatne.

 • Weekend pełen atrakcji z łódzkim maratonem

  Przed nami weekend pełen emocji z DOZ Maratonem Łódź z PZU! Dziesięć miesięcy przygotowań i doczekaliśmy finału kolejnej, szóstej już edycji tej wyjątkowej imprezy biegowej. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, by nadchodzący weekend maratonowy był niezapomniany zarówno dla biegaczy, jak i kibiców oraz mieszkańców Łodzi.

 • 6 edycja DOZ Maratonu Łódź z PZU za nami

  Kolejna edycja łódzkiego maratonu już za nami. Zwyciężyli Abraw Misganaw z Etiopii z wynikiem 2:13:24 oraz Jemutai Mutgaa Racheal z Kenii, która pokonała dystans w czasie 2:31:41. Drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Kenii Melly Rogers Kipchirchir oraz Mutai Kipkemei. Jako druga na mecie pojawiła się Agnieszka Mierzejewska, która jednocześnie po raz drugi w karierze została Mistrzynią Polski w maratonie. Trzecie miejsce na podium należy do Ivanovy Nastassii z Białorusi.

 • Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września

  Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia będą mogli nieodpłatnie zaopatrzyć się w leki z listy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Na liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, bez których nie mogą obejść się m.in chorzy na serce, cukrzycę, POChP, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij