×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kupujemy coraz więcej leków

Pobiliśmy kolejny rekord w dziedzinie kupowania leków – pisze „Gazeta Wyborcza”. Po raz kolejny sprzedaż farmaceutyków w Polsce była wyższa niż w roku ubiegłym. Wprawdzie wciąż kupujemy mniej niż sąsiedzi z Europy Zachodniej, ale powoli gonimy stawkę.

Z danych firmy badawczej IMS wynika, że w 2014 r. wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wyniosła 27,3 mld złotych, czyli o 3,3 mld więcej niż w roku poprzednim. Ogromny odsetek tej kwoty – 11,4 mld, przypada na leki bez recepty. Tylko w 2014 r. do naszych apteczek trafiło aż 680 mln opakowań takich preparatów.

Tym sposobem pod względem zakupu leków na głowę zajmujemy szóste miejsce w Europie, a przed nami znajdują się między innymi Włosi, Niemcy i Francuzi.

Wzrost popularności leków bez recepty to w dużej mierze zasługa ogromnych wydatków na kampanie reklamowe, zwłaszcza telewizyjne. Z danych firmy Starlink wynika, że koncerny farmaceutyczne mają większe budżety promocyjne niż banki czy firmy telekomunikacyjne. Tylko w ubiegłym roku wydały na reklamę ponad 870 milionów złotych. Coraz więcej koncernów promuje się nie tylko w zwykłych pasmach reklamowych czy w prasie, ale również w charakterze sponsorów programów telewizyjnych, co również zwiększa czas ekspozycji produktu. Dzięki temu firmy farmaceutyczne są drugim największym reklamodawcą w Polsce.

Leki bez recepty są silnie promowane również dlatego, że apteki mogą na nich znacznie więcej zarobić. Od 2012 r. marża na leki refundowane jest sztywna i nie może wynieść więcej niż 5 proc. W przypadku leków nierefundowanych górnej granicy nie ma, więc apteki mogą kształtować ją dowolnie i robią to chętnie, ponieważ ceny leków bez recepty rosną z roku na rok.

Kolejną przyczyną rosnącej popularności leków tego typu jest ich obecność w supermarketach, kioskach czy na stacjach benzynowych, co zdecydowanie zwiększa ich dostępność.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: