×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Od 1 marca kasa w każdym gabinecie

Do tej pory obowiązek posiadania kas fiskalnych dotyczył wyłącznie lekarzy prowadzących własne gabinety, których sprzedaż usług na rzecz pacjentów przekroczyła limit 20 tys. zł rocznie. Od 1 marca obejmuje on każdego lekarza, niezależnie od tego, ile zarabia.

Kasy, z których będą musieli korzystać lekarze są nazywane fiskalnymi wyłącznie zwyczajowo, ponieważ działalność medyczna jest zwolniona z podatku VAT. Formalnie lekarze muszą więc posiadać kasy rejestrujące, na których prowadzona będzie ewidencja obrotu.

Obowiązek ewidencyjny, nałożony nie tylko na lekarzy, ale tez innych usługodawców, takich jak prawnicy, właściciele salonów kosmetycznych czy warsztatów samochodowych, ma przede wszystkim zapobiec ukrywaniu dochodów zapewniając kontrolę nad rzetelnością wysokości obrotów deklarowanych przez podatników.

Producenci kas zapewniają, że są gotowi na boom i urządzeń rejestrujących nie zabraknie dla żadnego lekarza prowadzącego swój gabinet, choć przedstawiciele środowiska medyków twierdzą, że większość będzie czekać z wypełnieniem tego obowiązku do ostatniej chwili.

Lekarze, którzy nie założą kas na czas muszą liczyć się z karami, w tym z koniecznością zapłaty dodatkowych 30 proc.  kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług na rzecz urzędu skarbowego.

Źródło: Medexpress.pl


Podziel się: