×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pakiet onkologiczny do zmiany

Pakiet onkologiczny obowiązujący od 1 stycznia 2015 r. jeszcze przed wejściem w życie wzbudzał wiele wątpliwości w środowisku lekarskim. Obecnie, po ponad miesiącu funkcjonowania, medycy zgłaszają wiele poprawek, m.in. by karta nie była wypełniana w czasie rzeczywistym.

W środę, tj. 4.02 obchodzono w Warszawie Światowy Dzień Walki z Rakiem, gdzie odbyła się specjalna konferencja dotycząca polskiej onkologii. Głównym tematem posiedzenia był pakiet onkologiczny i jego dotychczasowe funkcjonowanie. Lekarze zgłaszali swoje wątpliwości co do obowiązującej w ramach pakietu karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Dokument może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, jeśli u badanego pacjenta zajdzie podejrzenie obecności nowotworu. Specjalista natomiast ma taką możliwość w przypadku, gdy zdiagnozuje nowotwór złośliwy. Innym sposobem wydania karty jest pobyt w szpitalu.

Lekarze mają wątpliwości co do skuteczności funkcjonowania pakietu. Pojawiają się zarzuty, że zamiast służyć pacjentowi, spełnia przede wszystkim zadania przy dokumentacji ważnej dla NFZ – wszystko przez fakt, że karta musi być wypełniania w czasie rzeczywistym, a po jej zamknięciu w systemie nie można jej już edytować. Dodatkowo system ma techniczne wady, które prowadzą często do utraty danych przed ich zarejestrowaniem w bazie.

Lekarze sądzą, że wypełnianie ankiety trwa stanowczo za długo (ok. 40 min). Podkreślają także, że karta powinna być wystawiana dopiero po potwierdzeniu diagnozy nowotworu, a nie przy jego podejrzeniu. Negatywnie oceniana jest także praktyka zwoływania konsylium dla omówienia każdego przypadku. W opinii lekarzy nie każdy pacjent wymaga indywidualnego planu leczenia.

Zgodnie z założeniami pakietu, po otrzymaniu karty onkologicznej pacjent może czekać maksymalnie 9 tygodni na potwierdzenie diagnozy. Projekt działa dopiero od miesiąca, więc jak na razie nie można mówić o wprowadzaniu jakichkolwiek zmian. Jak mówi wiceminister Sławomir Neumann, dopiero po pierwszym kwartale funkcjonowania pakietu będzie można oceniać jego skuteczność.

Źródło: PAP


Podziel się: