Specjaliści nie mogą wydawać zielonych kart
Katarzyna Szulik

Specjaliści nie mogą wydawać zielonych kart

Lekarz rodzinny podejrzewający raka u pacjenta może wystawić mu zieloną kartę uprawniającą do szybkiej ścieżki diagnostycznej, ale specjalista, który go rozpozna, nie ma takiego prawa. Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego twierdzą, że w toku styczniowych negocjacji zapis miał zostać zmieniony w odniesieniu do onkologów, jednak ministerstwo twierdzi, że takich ustaleń nie było.

Zielona karta to podstawa działającego od 1 stycznia tego roku pakietu onkologicznego. Otrzymujący ją pacjent musi zostać zdiagnozowany w ciągu 9 tygodni od jej otrzymania, co w praktyce oznacza możliwość omijania kolejek. W przypadku podejrzenia raka zieloną kartę będą mogli wydawać wyłącznie lekarze rodzinni, ale nie specjaliści, w tym onkolodzy, do których można się dostać bez skierowania. Oni mogą wystawić ją dopiero, gdy diagnoza zostanie potwierdzona. W rezultacie, jeśli pacjent z podejrzeniem raka zwróci się do specjalisty, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa zostanie odesłany do lekarza POZ, ponieważ tylko on może mu zapewnić szybką diagnostykę.

Niestety, sytuacja potencjalnie chorego onkologicznie w tej sytuacji w niczym nie różni się od osoby niezagrożonej chorobą, ponieważ musi zabiegać o wizytę u lekarza rodzinnego w normalnym trybie. Fakt, że np. onkolog ma poważne podejrzenia dotyczącego jego zdrowia nie ma żadnego znaczenia, ponieważ specjalista nie może wydać pacjentowi żadnego dokumentu potwierdzającego te przypuszczenia. To rozwiązanie oznacza dla pacjentów stratę cennego czasu, który mógłby zostać przeznaczony na diagnostykę i leczenie. Taki stan rzeczy krytykują również lekarze rodzinni, świadomi, że specjaliści mają znacznie lepszą możliwość rozpoznania potencjalnego zagrożenia.

Podczas ostatnich negocjacji lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego mieli wymóc na ministerstwie zmianę przepisów w odniesieniu do onkologów, jednak zdaniem rzecznika MZ Krzysztofa Bąka, takich planów nie ma.

Co więcej, w wielu poradniach wciąż nie ma możliwości wydawania zielonych kart, ponieważ NFZ nie przysłał im papierowych umów, których numery są niezbędne do wydruku kart.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij