Specjaliści nie mogą wydawać zielonych kart
Katarzyna Szulik

Specjaliści nie mogą wydawać zielonych kart

Lekarz rodzinny podejrzewający raka u pacjenta może wystawić mu zieloną kartę uprawniającą do szybkiej ścieżki diagnostycznej, ale specjalista, który go rozpozna, nie ma takiego prawa. Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego twierdzą, że w toku styczniowych negocjacji zapis miał zostać zmieniony w odniesieniu do onkologów, jednak ministerstwo twierdzi, że takich ustaleń nie było.

Zielona karta to podstawa działającego od 1 stycznia tego roku pakietu onkologicznego. Otrzymujący ją pacjent musi zostać zdiagnozowany w ciągu 9 tygodni od jej otrzymania, co w praktyce oznacza możliwość omijania kolejek. W przypadku podejrzenia raka zieloną kartę będą mogli wydawać wyłącznie lekarze rodzinni, ale nie specjaliści, w tym onkolodzy, do których można się dostać bez skierowania. Oni mogą wystawić ją dopiero, gdy diagnoza zostanie potwierdzona. W rezultacie, jeśli pacjent z podejrzeniem raka zwróci się do specjalisty, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa zostanie odesłany do lekarza POZ, ponieważ tylko on może mu zapewnić szybką diagnostykę.

Niestety, sytuacja potencjalnie chorego onkologicznie w tej sytuacji w niczym nie różni się od osoby niezagrożonej chorobą, ponieważ musi zabiegać o wizytę u lekarza rodzinnego w normalnym trybie. Fakt, że np. onkolog ma poważne podejrzenia dotyczącego jego zdrowia nie ma żadnego znaczenia, ponieważ specjalista nie może wydać pacjentowi żadnego dokumentu potwierdzającego te przypuszczenia. To rozwiązanie oznacza dla pacjentów stratę cennego czasu, który mógłby zostać przeznaczony na diagnostykę i leczenie. Taki stan rzeczy krytykują również lekarze rodzinni, świadomi, że specjaliści mają znacznie lepszą możliwość rozpoznania potencjalnego zagrożenia.

Podczas ostatnich negocjacji lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego mieli wymóc na ministerstwie zmianę przepisów w odniesieniu do onkologów, jednak zdaniem rzecznika MZ Krzysztofa Bąka, takich planów nie ma.

Co więcej, w wielu poradniach wciąż nie ma możliwości wydawania zielonych kart, ponieważ NFZ nie przysłał im papierowych umów, których numery są niezbędne do wydruku kart.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij