Impas w negocjacjach. 2 stycznia część przychodni będzie zamknięta
Katarzyna Szulik

Impas w negocjacjach. 2 stycznia część przychodni będzie zamknięta

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego nie porozumieli się z ministrem Arłukowiczem w sprawie pakietu kolejkowego. W związku z tym około 30 proc. lekarzy POZ nie otworzy swoich gabinetów 2 stycznia.

Ostatnie spotkanie szefa resortu z przedstawicielami PZ odbyło się w poniedziałek 29 grudnia o godzinie 14:00 i zakończyło niepowodzeniem. Obecny na spotkaniu Marek Twardowski, lekarz rodzinny i był wiceminister zdrowia, stwierdził w rozmowie z Medexpressem, że medycy byli gotowi na ustępstwa, jednak to szef resortu nie wykazywał dobrej woli. W związku z tym od nowego roku usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oferować będzie 60 proc. przychodni skupiających 68 proc. lekarzy związanych m.in. z Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Minister Arłukowicz przekonuje natomiast, że przedstawiciele Porozumienia postawili warunki niemożliwe do spełnienia. Mieli zażądać wzrostu finansowania przychodni o 2 mld złotych zamiast miliarda, a także dodatkowych warunków, w tym możliwości zamykania przychodni na 20 dni i skrócenia czasu ich pracy w każdą drugą środę miesiąca oraz uiszczania opłaty przez każdego pacjenta, który przekroczy próg przychodni. Zdaniem szefa resortu lekarze zażądali również rezygnacji ze szkoleń onkologicznych dla medyków POZ oraz zniesienia działań służących kontroli przychodni. Arłukowicz uznał te warunki za zagrażające zdrowiu pacjentów.

Do tej pory minister zapowiedział między innymi zwiększenie stawki kapitacyjnej za pacjenta o 40 zł, z 96 do co najmniej 136 zł lub więcej, jeśli lekarz wywiąże się z wykonywania odpowiedniej liczby badań diagnostycznych. W ramach ustępstw minister zredukował liczbę badań przeznaczonych do wykonania w gabinetach o 20 pozycji, pozostawiając 6 niezbędnych, w tym kontrolę poziomu żelaza, USG, badanie prostaty czy spirometrię, na które przeznaczono dodatkowe 1,1 mld złotych.

Impas w negocjacjach dotyczy wyłącznie lekarzy POZ – umowy na przyszły rok podpisały wszystkie placówki onkologiczne oraz 99,8 proc. szpitali i lekarzy specjalistów. Mimo to brak porozumienia może zaważyć na powodzeniu pakietu, zgodnie z którym lekarze POZ mieli być ważnym ogniwem w procesie wykrywania nowotworów. Pacjenci, którzy 2 stycznia nie zostaną przyjęci przez lekarzy rodzinnych, będą mogli zwrócić się do szpitali lub izb przyjęć. Minister przypomniał również o możliwości zmiany lekarza rodzinnego, której każdy pacjent może dokonać 3 razy do roku.

Źródło: Medexpress.pl/Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij