Impas w negocjacjach. 2 stycznia część przychodni będzie zamknięta
Katarzyna Szulik

Impas w negocjacjach. 2 stycznia część przychodni będzie zamknięta

Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego nie porozumieli się z ministrem Arłukowiczem w sprawie pakietu kolejkowego. W związku z tym około 30 proc. lekarzy POZ nie otworzy swoich gabinetów 2 stycznia.

Ostatnie spotkanie szefa resortu z przedstawicielami PZ odbyło się w poniedziałek 29 grudnia o godzinie 14:00 i zakończyło niepowodzeniem. Obecny na spotkaniu Marek Twardowski, lekarz rodzinny i był wiceminister zdrowia, stwierdził w rozmowie z Medexpressem, że medycy byli gotowi na ustępstwa, jednak to szef resortu nie wykazywał dobrej woli. W związku z tym od nowego roku usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oferować będzie 60 proc. przychodni skupiających 68 proc. lekarzy związanych m.in. z Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Minister Arłukowicz przekonuje natomiast, że przedstawiciele Porozumienia postawili warunki niemożliwe do spełnienia. Mieli zażądać wzrostu finansowania przychodni o 2 mld złotych zamiast miliarda, a także dodatkowych warunków, w tym możliwości zamykania przychodni na 20 dni i skrócenia czasu ich pracy w każdą drugą środę miesiąca oraz uiszczania opłaty przez każdego pacjenta, który przekroczy próg przychodni. Zdaniem szefa resortu lekarze zażądali również rezygnacji ze szkoleń onkologicznych dla medyków POZ oraz zniesienia działań służących kontroli przychodni. Arłukowicz uznał te warunki za zagrażające zdrowiu pacjentów.

Do tej pory minister zapowiedział między innymi zwiększenie stawki kapitacyjnej za pacjenta o 40 zł, z 96 do co najmniej 136 zł lub więcej, jeśli lekarz wywiąże się z wykonywania odpowiedniej liczby badań diagnostycznych. W ramach ustępstw minister zredukował liczbę badań przeznaczonych do wykonania w gabinetach o 20 pozycji, pozostawiając 6 niezbędnych, w tym kontrolę poziomu żelaza, USG, badanie prostaty czy spirometrię, na które przeznaczono dodatkowe 1,1 mld złotych.

Impas w negocjacjach dotyczy wyłącznie lekarzy POZ – umowy na przyszły rok podpisały wszystkie placówki onkologiczne oraz 99,8 proc. szpitali i lekarzy specjalistów. Mimo to brak porozumienia może zaważyć na powodzeniu pakietu, zgodnie z którym lekarze POZ mieli być ważnym ogniwem w procesie wykrywania nowotworów. Pacjenci, którzy 2 stycznia nie zostaną przyjęci przez lekarzy rodzinnych, będą mogli zwrócić się do szpitali lub izb przyjęć. Minister przypomniał również o możliwości zmiany lekarza rodzinnego, której każdy pacjent może dokonać 3 razy do roku.

Źródło: Medexpress.pl/Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij