NIK: fatalny stan polskiego systemu rehabilitacji
Katarzyna Szulik

NIK: fatalny stan polskiego systemu rehabilitacji

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, wciąż nie opracowano zasad regulujących dostęp do zawodu fizjoterapeuty. Taka sytuacja szkodzi nie tylko środowisku, ale przede wszystkim pacjentom, którzy mogą trafić na specjalistę bez jakichkolwiek kwalifikacji. Ten stan rzeczy piętnuje najnowszy raport NIK.

Zgodnie z informacjami Najwyższej Izby Kontroli, polski system rehabilitacji jest w fatalnym stanie. Czas oczekiwania na zabiegi wciąż się wydłuża, a kolejki staja się coraz większe, mimo rosnących nakładów finansowych na tę dziedzinę leczenia. Średnia długość oczekiwania na miejsce na oddziale rehabilitacyjnym wynosi aż 250 dni, co oznacza, że wielu pacjentów nie uzyska pomocy na czas. W tej sytuacji coraz więcej chorych decyduje się na wizytę w prywatnym gabinecie, w którym zamiast specjalisty może spotkać niewykwalifikowanego oszusta. Zawód fizjoterapeuty nie podlega żadnym regulacjom prawnym, co w praktyce oznacza, że taką działalność może zarejestrować każdy.

Nieumiejętna fizjoterapia może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. W mediach nagłaśniano m.in. przypadki skręcenia karku, porażenia czterokończynowego czy łamania kości pacjentom przez osoby, które przyjmowały chorych nie mając odpowiednich kwalifikacji.

Stan rzeczy pogarsza fakt, że fizjoterapia w ramach NFZ jest bardzo trudno dostępna, ponieważ skierowanie musi wystawić lekarz specjalista rehabilitacji. W Polsce jest ich zaledwie 1500 na ponad 500 ośrodków mających kontrakt z NFZ, co sprawia, że na wizytę trzeba czekać średnio 7 miesięcy. Przedstawiciele środowiska zwracają uwagę na kuriozalność tej sytuacji, ponieważ specjalistą od rehabilitacji może zostać każdy lekarz, który ukończył 60-godzinny kurs, choć podlegający mu fizjoterapeuci kształcą się w tej dziedzinie przez 5 lat.

Zdaniem przedstawicieli środowiska, sytuacja już dawno wymknęła się spod kontroli. Prawo regulujące dostęp do zawodu wciąż nie powstało, a działalność fizjoterapeutyczną może zarejestrować każdy, bez jakichkolwiek uprawnień w tym kierunku. Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, by zmienić ten stan rzeczy konieczne jest wprowadzenie państwowych egzaminów dla fizjoterapeutów.

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij