
Polak nagrodzony za urządzenia zapobiegające amputacji nóg
Urządzenie Oxybaria S, za które prof. Aleksander Sieroń zdobył Grand Prix Targów, pozwala na nowatorskie leczenie przewlekłych ran nóg, a konkretnie stóp oraz podudzi. Łącząc „bakteriostatyczne leczenie ozonem oraz miejscowe utlenianie tlenem hiperbarycznym”, Oxybaria S jest w stanie przyspieszyć gojenie ran przewlekłych, ze szczególnym uwzględnieniem owrzodzeń podudzi.
Urządzenie opracowane przez profesora Sieronia może zostać wykorzystane między innymi w leczeniu chorych na cukrzycę. Wśród powikłań towarzyszących chorobie znajduje się martwica stóp, która w skrajnych przypadkach może zakończyć się amputacją.
Wyróżnienie dla prof. Sieronia to nie jedyna nagroda dla Polaków na brukselskich targach. Grand Prix dla młodych wynalazców zdobyli również uczniowie Technikum z Jastrzębia Zdroju za opracowanie systemu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Po jego wdrożeniu mogą one między innymi samodzielnie obsługiwać oświetlenie i komputer, a także komunikować się z opiekunami znajdującymi się poza domem. Jak na razie wynalazek uczniów z Jastrzębia nie jest wytwarzany na dużą skalę, ponieważ powstaje w szkolnych pracowniach na potrzeby konkretnych osób zabiegających o taką pomoc.
Na targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2014, które odbyły się 15 listopada, Polacy rywalizowali o najwyższe laury z wystawcami z 20 krajów, którzy przedstawili około 300 innowacyjnych rozwiązań z takich dziedzin jak medycyna, informatyka. chemia, biologia, elektronika, mechanika, ochrona i bezpieczeństwo.
Źródło: PAP/Wirtualna Polska