Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki
Katarzyna Szulik

Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki

Lekarze alarmują, że już w 2020 roku nowotwór trzustki będzie drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem tuż po raku piersi. 13 listopada obchodzimy pierwszy ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki.

Na tak pesymistyczne prognozy składa się rosnąca zachorowalność i śmiertelność z tytułu raka trzustki, związana między innymi z brakiem postępów w opracowywaniu terapii oraz słabą dostępnością leków dla polskich pacjentów w porównaniu z chorymi w innych krajach. Problemem jest również fakt, że rak trzustki długo pozostaje bezobjawowy, a wykrycie go następuje w zaawansowanym stadium choroby, co dodatkowo zmniejsza szanse na wyleczenie.

W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka trzustki w Polsce wzrosła dwukrotnie, przy czym największy skok dotyczy kobiet. W 1980 r. wykryto go u 858, a w 2010 r. już u 1628 pacjentek. Eksperci szacują, że tylko 23 proc. chorych przeżywa rok po postawieniu diagnozy, a kolejne 5 lat zaledwie 6 proc. z nich.

Mimo dużej śmiertelności, rak trzustki występuje stosunkowo rzadko i w Polsce stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów. W Europie to 3 proc. ogółu, ale pod względem śmiertelności przewyższa większość chorób tego typu. Tylko w 2012 r. na terenie Unii Europejskiej raka trzustki wykryto u 78 654 osób, spośród których 77 940 zmarło jeszcze w tym samym roku. Tym samym nowotwór trzustki stanowi czwartą przyczynę zgonów w Unii Europejskiej, a w Polsce jak na razie jest szósty. Ta sytuacja ma się zmienić do 2020 r., gdy rak trzustki znajdzie się na drugim miejscu, tuż po raku piersi, na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów.

Rak trzustki pozostaje bardzo trudny w leczeniu i jak na razie nie opracowano terapii, które skutecznie zwiększałyby szansę na wyzdrowienie. Znaczący postęp dokonał się na innych polach, w tym w terapii nowotworu piersi, płuc czy prostaty, które są w stanie wyleczyć lub przynajmniej znacząco wydłużyć długość życia chorych.

Z powyższych względów, chorzy na raka trzustki są bardziej zagrożeni depresją od innych chorych onkologicznych. Badania wskazują, że cierpi na nią aż 28 proc. cierpiących na nowotwór trzustki, podczas gdy wśród innych pacjentów onkologicznych ten odsetek utrzymuje się na poziomie 18 proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij