Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki
Katarzyna Szulik

Ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki

Lekarze alarmują, że już w 2020 roku nowotwór trzustki będzie drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem tuż po raku piersi. 13 listopada obchodzimy pierwszy ogólnopolski Dzień Chorych na Raka Trzustki.

Na tak pesymistyczne prognozy składa się rosnąca zachorowalność i śmiertelność z tytułu raka trzustki, związana między innymi z brakiem postępów w opracowywaniu terapii oraz słabą dostępnością leków dla polskich pacjentów w porównaniu z chorymi w innych krajach. Problemem jest również fakt, że rak trzustki długo pozostaje bezobjawowy, a wykrycie go następuje w zaawansowanym stadium choroby, co dodatkowo zmniejsza szanse na wyleczenie.

W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na raka trzustki w Polsce wzrosła dwukrotnie, przy czym największy skok dotyczy kobiet. W 1980 r. wykryto go u 858, a w 2010 r. już u 1628 pacjentek. Eksperci szacują, że tylko 23 proc. chorych przeżywa rok po postawieniu diagnozy, a kolejne 5 lat zaledwie 6 proc. z nich.

Mimo dużej śmiertelności, rak trzustki występuje stosunkowo rzadko i w Polsce stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów. W Europie to 3 proc. ogółu, ale pod względem śmiertelności przewyższa większość chorób tego typu. Tylko w 2012 r. na terenie Unii Europejskiej raka trzustki wykryto u 78 654 osób, spośród których 77 940 zmarło jeszcze w tym samym roku. Tym samym nowotwór trzustki stanowi czwartą przyczynę zgonów w Unii Europejskiej, a w Polsce jak na razie jest szósty. Ta sytuacja ma się zmienić do 2020 r., gdy rak trzustki znajdzie się na drugim miejscu, tuż po raku piersi, na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów.

Rak trzustki pozostaje bardzo trudny w leczeniu i jak na razie nie opracowano terapii, które skutecznie zwiększałyby szansę na wyzdrowienie. Znaczący postęp dokonał się na innych polach, w tym w terapii nowotworu piersi, płuc czy prostaty, które są w stanie wyleczyć lub przynajmniej znacząco wydłużyć długość życia chorych.

Z powyższych względów, chorzy na raka trzustki są bardziej zagrożeni depresją od innych chorych onkologicznych. Badania wskazują, że cierpi na nią aż 28 proc. cierpiących na nowotwór trzustki, podczas gdy wśród innych pacjentów onkologicznych ten odsetek utrzymuje się na poziomie 18 proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij