Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień
Katarzyna Szulik

Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień

Po pierwszym czytaniu projektu o e-zwolnieniach sejm zadecydował o skierowaniu go do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Jeśli jego założenia zostaną przyjęte, najpóźniej w 2017 r. wszystkie zwolnienia lekarskie mają mieć formę elektroniczną.

Uczestnicy sejmowej debaty zwracali uwagę na oszczędności wynikające z prowadzenia nowego rozwiązania, choć pojawiły się również wątpliwości oraz sugestie, że system informatyczny ZUS może nie gwarantować bezpieczeństwa dodatkowych informacji. Obecny na debacie wiceminister zdrowia Marek Bucior przekonywał, że wprowadzenie e-zwolnień może przynieść nawet 300 mln oszczędności rocznie, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektroniczne dokumenty wejdą do lekarskiej praktyki w 2017 roku. Formalnie powinny zacząć funkcjonować już od lipca 2015 r., ale ministerstwo przewiduje stosunkowo długi okres karencji na dostosowanie procedur, w czasie którego obowiązywać będą również druki stosowane dotychczas.

Wprowadzenie e-zwolnień ma poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, między innymi przez skrócenie czasu ich wystawiania, ponieważ większość danych będzie już wpisana do dokumentu. Zgodnie z projektem, lekarze zyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników, które posłużą do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wypisany dokument zostanie automatycznie przekazany do ZUS. Pacjent będzie mógł otrzymać jego wydruk opatrzony podpisem i pieczątką lekarza, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu takiej prośby. Wszystkie zaświadczenia będą gromadzone na specjalnym, informacyjnym profilu płatnika w ZUS.

Nowe przepisy to również ukłon w stronę pacjentów, którzy nie będą musieli przedstawiać zwolnienia w zakładzie pracy, ponieważ informacje na jego temat tuż po wystawieniu trafią do ZUS w formie elektronicznej. Na zmianie przepisów zyska też sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który otrzyma lepsze narzędzie kontroli zasadności zwolnień, zwłaszcza tych udzielanych na krótki okres.

W projekcie ustawy o zwolnieniach elektronicznych znalazły się również inne zapisy, dotyczące m.in. nowych zasad przyznawania zasiłku macierzyńskiego. W ich myśl, w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niezdolności do opieki nad nim, prawo do zasiłku zyska ubezpieczony ojciec lub członek najbliższej rodziny.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij