×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień

Po pierwszym czytaniu projektu o e-zwolnieniach sejm zadecydował o skierowaniu go do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Jeśli jego założenia zostaną przyjęte, najpóźniej w 2017 r. wszystkie zwolnienia lekarskie mają mieć formę elektroniczną.

Uczestnicy sejmowej debaty zwracali uwagę na oszczędności wynikające z prowadzenia nowego rozwiązania, choć pojawiły się również wątpliwości oraz sugestie, że system informatyczny ZUS może nie gwarantować bezpieczeństwa dodatkowych informacji. Obecny na debacie wiceminister zdrowia Marek Bucior przekonywał, że wprowadzenie e-zwolnień może przynieść nawet 300 mln oszczędności rocznie, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektroniczne dokumenty wejdą do lekarskiej praktyki w 2017 roku. Formalnie powinny zacząć funkcjonować już od lipca 2015 r., ale ministerstwo przewiduje stosunkowo długi okres karencji na dostosowanie procedur, w czasie którego obowiązywać będą również druki stosowane dotychczas.

Wprowadzenie e-zwolnień ma poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, między innymi przez skrócenie czasu ich wystawiania, ponieważ większość danych będzie już wpisana do dokumentu. Zgodnie z projektem, lekarze zyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników, które posłużą do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wypisany dokument zostanie automatycznie przekazany do ZUS. Pacjent będzie mógł otrzymać jego wydruk opatrzony podpisem i pieczątką lekarza, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu takiej prośby. Wszystkie zaświadczenia będą gromadzone na specjalnym, informacyjnym profilu płatnika w ZUS.

Nowe przepisy to również ukłon w stronę pacjentów, którzy nie będą musieli przedstawiać zwolnienia w zakładzie pracy, ponieważ informacje na jego temat tuż po wystawieniu trafią do ZUS w formie elektronicznej. Na zmianie przepisów zyska też sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który otrzyma lepsze narzędzie kontroli zasadności zwolnień, zwłaszcza tych udzielanych na krótki okres.

W projekcie ustawy o zwolnieniach elektronicznych znalazły się również inne zapisy, dotyczące m.in. nowych zasad przyznawania zasiłku macierzyńskiego. W ich myśl, w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niezdolności do opieki nad nim, prawo do zasiłku zyska ubezpieczony ojciec lub członek najbliższej rodziny.

Źródło: Gazeta Prawna


Podziel się: