Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień
Katarzyna Szulik

Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień

Po pierwszym czytaniu projektu o e-zwolnieniach sejm zadecydował o skierowaniu go do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Jeśli jego założenia zostaną przyjęte, najpóźniej w 2017 r. wszystkie zwolnienia lekarskie mają mieć formę elektroniczną.

Uczestnicy sejmowej debaty zwracali uwagę na oszczędności wynikające z prowadzenia nowego rozwiązania, choć pojawiły się również wątpliwości oraz sugestie, że system informatyczny ZUS może nie gwarantować bezpieczeństwa dodatkowych informacji. Obecny na debacie wiceminister zdrowia Marek Bucior przekonywał, że wprowadzenie e-zwolnień może przynieść nawet 300 mln oszczędności rocznie, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektroniczne dokumenty wejdą do lekarskiej praktyki w 2017 roku. Formalnie powinny zacząć funkcjonować już od lipca 2015 r., ale ministerstwo przewiduje stosunkowo długi okres karencji na dostosowanie procedur, w czasie którego obowiązywać będą również druki stosowane dotychczas.

Wprowadzenie e-zwolnień ma poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, między innymi przez skrócenie czasu ich wystawiania, ponieważ większość danych będzie już wpisana do dokumentu. Zgodnie z projektem, lekarze zyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników, które posłużą do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wypisany dokument zostanie automatycznie przekazany do ZUS. Pacjent będzie mógł otrzymać jego wydruk opatrzony podpisem i pieczątką lekarza, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu takiej prośby. Wszystkie zaświadczenia będą gromadzone na specjalnym, informacyjnym profilu płatnika w ZUS.

Nowe przepisy to również ukłon w stronę pacjentów, którzy nie będą musieli przedstawiać zwolnienia w zakładzie pracy, ponieważ informacje na jego temat tuż po wystawieniu trafią do ZUS w formie elektronicznej. Na zmianie przepisów zyska też sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który otrzyma lepsze narzędzie kontroli zasadności zwolnień, zwłaszcza tych udzielanych na krótki okres.

W projekcie ustawy o zwolnieniach elektronicznych znalazły się również inne zapisy, dotyczące m.in. nowych zasad przyznawania zasiłku macierzyńskiego. W ich myśl, w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niezdolności do opieki nad nim, prawo do zasiłku zyska ubezpieczony ojciec lub członek najbliższej rodziny.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?

  Około 2500 razy – średnio tyle razy dziennie dotykamy naszego smartfona, równocześnie wchodząc w kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na jego powierzchni. Wśród nich może znaleźć się nowy koronawirus. W dobie pandemii SARS-CoV-2 dbajmy więc nie tylko o czyste ręce, ale też wolny od drobnoustrojów telefon komórkowy. Można to robić łatwo, efektywnie i bez obaw o zniszczenie urządzenia. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia się koronawirusem

  Dotychczasowe obserwacje lekarzy wskazywały, że niedobór witaminy D w organizmie, z którym w większym lub mniejszym stopniu zmaga się większość z nas, może zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Były to jednak wyłącznie obserwacje niepoparte badaniami o jednoznacznych wynikach. Te przypuszczenia, choć nie całkowicie, potwierdziło badanie naukowców z Uniwersytetu w Chicago. 

 • Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

  Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij