Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień
Katarzyna Szulik

Posłowie będą kontynuować prace nad projektem e-zwolnień

Po pierwszym czytaniu projektu o e-zwolnieniach sejm zadecydował o skierowaniu go do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. Jeśli jego założenia zostaną przyjęte, najpóźniej w 2017 r. wszystkie zwolnienia lekarskie mają mieć formę elektroniczną.

Uczestnicy sejmowej debaty zwracali uwagę na oszczędności wynikające z prowadzenia nowego rozwiązania, choć pojawiły się również wątpliwości oraz sugestie, że system informatyczny ZUS może nie gwarantować bezpieczeństwa dodatkowych informacji. Obecny na debacie wiceminister zdrowia Marek Bucior przekonywał, że wprowadzenie e-zwolnień może przynieść nawet 300 mln oszczędności rocznie, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektroniczne dokumenty wejdą do lekarskiej praktyki w 2017 roku. Formalnie powinny zacząć funkcjonować już od lipca 2015 r., ale ministerstwo przewiduje stosunkowo długi okres karencji na dostosowanie procedur, w czasie którego obowiązywać będą również druki stosowane dotychczas.

Wprowadzenie e-zwolnień ma poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, między innymi przez skrócenie czasu ich wystawiania, ponieważ większość danych będzie już wpisana do dokumentu. Zgodnie z projektem, lekarze zyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników, które posłużą do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wypisany dokument zostanie automatycznie przekazany do ZUS. Pacjent będzie mógł otrzymać jego wydruk opatrzony podpisem i pieczątką lekarza, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu takiej prośby. Wszystkie zaświadczenia będą gromadzone na specjalnym, informacyjnym profilu płatnika w ZUS.

Nowe przepisy to również ukłon w stronę pacjentów, którzy nie będą musieli przedstawiać zwolnienia w zakładzie pracy, ponieważ informacje na jego temat tuż po wystawieniu trafią do ZUS w formie elektronicznej. Na zmianie przepisów zyska też sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który otrzyma lepsze narzędzie kontroli zasadności zwolnień, zwłaszcza tych udzielanych na krótki okres.

W projekcie ustawy o zwolnieniach elektronicznych znalazły się również inne zapisy, dotyczące m.in. nowych zasad przyznawania zasiłku macierzyńskiego. W ich myśl, w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niezdolności do opieki nad nim, prawo do zasiłku zyska ubezpieczony ojciec lub członek najbliższej rodziny.

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij