Lekarze będą musieli zainstalować kasy fiskalne
Katarzyna Szulik

Lekarze będą musieli zainstalować kasy fiskalne

Od początku 2015 roku każdy lekarz prowadzący prywatny gabinet będzie zobowiązany do wystawienia rachunku za usługę na kasie fiskalnej. Początkowo nakaz miał objąć wyłącznie najlepiej zarabiających specjalistów, jednak Ministerstwo Finansów postanowiło go rozszerzyć, kierując się prośbami organów podatkowych oraz samych klientów.

Nowe przepisy znalazły się w projekcie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Do tej pory był on powiązany z wysokością obrotów i częstotliwością świadczenia usług, jednak od 1 stycznia 2015 roku ten stan rzeczy ma się zmienić. Początkowo ministerstwo przewidywało, że kas fiskalnych nie będą musieli używać lekarze-podatnicy, którzy świadczą usługi okazjonalnie i niewielkiej liczbie klientów. W praktyce przepis ten oznacza, że z tego obowiązku zwolnieni byli wszyscy świadczący nie więcej niż 50 usług rocznie dla mniej niż 20 odbiorców, oczywiście pod warunkiem udokumentowania tego stanu rzeczy fakturami. Od 1 stycznia 2015 r. to ograniczenie znika, co oznacza, że kasa fiskalna musi znaleźć się w gabinecie każdego lekarza i lekarza dentysty.

Do końca 2014 roku w mocy pozostaje również zasada, że do posiadania kasy fiskalnej zobligowani są wyłącznie lekarze, których roczny obrót nie przekracza 20 000 złotych. Ministerstwo zadecydowało jednak, że po nowym roku limity znikną, a obrót nie będzie już stanowił podstawy do rezygnacji z kasy fiskalnej.

Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Finansów, zmiana przepisów nie wynika wyłącznie z chęci objęcia lekarzy większą kontrolą i zwiększenia wpływów podatkowych, ale ma na uwadze również dobrze pojęty interes pacjentów. Rachunek fiskalny, będący dowodem nabycia usługi, jest podstawą do reklamacji i dochodzenia swoich praw w razie, gdyby lekarz okazał się niekompetentny. Brak kas sprawiał, że do tej pory większość pacjentów była pozbawiona tej możliwości, ponieważ nie mieli dokumentu potwierdzającego zakup usługi.

Lekarze i stomatolodzy są tylko jedną z wielu grup zawodowych, które w myśl nowych przepisów mają obowiązek używania kas fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów. W tym gronie znaleźli się również właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów motoryzacyjnych i wulkanizatorskich oraz stacji badań technicznych, a także doradcy podatkowi i prawnicy, z pominięciem notariuszy, sprzedawcy perfum oraz nośników cyfrowych i analogowych, zarówno czystych, jak i zapisanych.

Źródło: PAP/Puls Biznesu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij