×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lekarze będą musieli zainstalować kasy fiskalne

Od początku 2015 roku każdy lekarz prowadzący prywatny gabinet będzie zobowiązany do wystawienia rachunku za usługę na kasie fiskalnej. Początkowo nakaz miał objąć wyłącznie najlepiej zarabiających specjalistów, jednak Ministerstwo Finansów postanowiło go rozszerzyć, kierując się prośbami organów podatkowych oraz samych klientów.

Nowe przepisy znalazły się w projekcie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Do tej pory był on powiązany z wysokością obrotów i częstotliwością świadczenia usług, jednak od 1 stycznia 2015 roku ten stan rzeczy ma się zmienić. Początkowo ministerstwo przewidywało, że kas fiskalnych nie będą musieli używać lekarze-podatnicy, którzy świadczą usługi okazjonalnie i niewielkiej liczbie klientów. W praktyce przepis ten oznacza, że z tego obowiązku zwolnieni byli wszyscy świadczący nie więcej niż 50 usług rocznie dla mniej niż 20 odbiorców, oczywiście pod warunkiem udokumentowania tego stanu rzeczy fakturami. Od 1 stycznia 2015 r. to ograniczenie znika, co oznacza, że kasa fiskalna musi znaleźć się w gabinecie każdego lekarza i lekarza dentysty.

Do końca 2014 roku w mocy pozostaje również zasada, że do posiadania kasy fiskalnej zobligowani są wyłącznie lekarze, których roczny obrót nie przekracza 20 000 złotych. Ministerstwo zadecydowało jednak, że po nowym roku limity znikną, a obrót nie będzie już stanowił podstawy do rezygnacji z kasy fiskalnej.

Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Finansów, zmiana przepisów nie wynika wyłącznie z chęci objęcia lekarzy większą kontrolą i zwiększenia wpływów podatkowych, ale ma na uwadze również dobrze pojęty interes pacjentów. Rachunek fiskalny, będący dowodem nabycia usługi, jest podstawą do reklamacji i dochodzenia swoich praw w razie, gdyby lekarz okazał się niekompetentny. Brak kas sprawiał, że do tej pory większość pacjentów była pozbawiona tej możliwości, ponieważ nie mieli dokumentu potwierdzającego zakup usługi.

Lekarze i stomatolodzy są tylko jedną z wielu grup zawodowych, które w myśl nowych przepisów mają obowiązek używania kas fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów. W tym gronie znaleźli się również właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów motoryzacyjnych i wulkanizatorskich oraz stacji badań technicznych, a także doradcy podatkowi i prawnicy, z pominięciem notariuszy, sprzedawcy perfum oraz nośników cyfrowych i analogowych, zarówno czystych, jak i zapisanych.

Źródło: PAP/Puls Biznesu


Podziel się: