Lekarze będą musieli zainstalować kasy fiskalne
Katarzyna Szulik

Lekarze będą musieli zainstalować kasy fiskalne

Od początku 2015 roku każdy lekarz prowadzący prywatny gabinet będzie zobowiązany do wystawienia rachunku za usługę na kasie fiskalnej. Początkowo nakaz miał objąć wyłącznie najlepiej zarabiających specjalistów, jednak Ministerstwo Finansów postanowiło go rozszerzyć, kierując się prośbami organów podatkowych oraz samych klientów.

Nowe przepisy znalazły się w projekcie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących. Do tej pory był on powiązany z wysokością obrotów i częstotliwością świadczenia usług, jednak od 1 stycznia 2015 roku ten stan rzeczy ma się zmienić. Początkowo ministerstwo przewidywało, że kas fiskalnych nie będą musieli używać lekarze-podatnicy, którzy świadczą usługi okazjonalnie i niewielkiej liczbie klientów. W praktyce przepis ten oznacza, że z tego obowiązku zwolnieni byli wszyscy świadczący nie więcej niż 50 usług rocznie dla mniej niż 20 odbiorców, oczywiście pod warunkiem udokumentowania tego stanu rzeczy fakturami. Od 1 stycznia 2015 r. to ograniczenie znika, co oznacza, że kasa fiskalna musi znaleźć się w gabinecie każdego lekarza i lekarza dentysty.

Do końca 2014 roku w mocy pozostaje również zasada, że do posiadania kasy fiskalnej zobligowani są wyłącznie lekarze, których roczny obrót nie przekracza 20 000 złotych. Ministerstwo zadecydowało jednak, że po nowym roku limity znikną, a obrót nie będzie już stanowił podstawy do rezygnacji z kasy fiskalnej.

Jak przekonują przedstawiciele Ministerstwa Finansów, zmiana przepisów nie wynika wyłącznie z chęci objęcia lekarzy większą kontrolą i zwiększenia wpływów podatkowych, ale ma na uwadze również dobrze pojęty interes pacjentów. Rachunek fiskalny, będący dowodem nabycia usługi, jest podstawą do reklamacji i dochodzenia swoich praw w razie, gdyby lekarz okazał się niekompetentny. Brak kas sprawiał, że do tej pory większość pacjentów była pozbawiona tej możliwości, ponieważ nie mieli dokumentu potwierdzającego zakup usługi.

Lekarze i stomatolodzy są tylko jedną z wielu grup zawodowych, które w myśl nowych przepisów mają obowiązek używania kas fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów. W tym gronie znaleźli się również właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych, warsztatów motoryzacyjnych i wulkanizatorskich oraz stacji badań technicznych, a także doradcy podatkowi i prawnicy, z pominięciem notariuszy, sprzedawcy perfum oraz nośników cyfrowych i analogowych, zarówno czystych, jak i zapisanych.

Źródło: PAP/Puls Biznesu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij