Ministerstwo jest nieugięte: bez aptek w Karcie Dużej Rodziny
Katarzyna Szulik

Ministerstwo jest nieugięte: bez aptek w Karcie Dużej Rodziny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, mimo szczytnych założeń, od początku spotyka się z krytyką, związaną m.in. z niewielkimi zniżkami i nieadekwatnym doborem partnerów. Kontrowersje budzi także zakaz przystępowania aptek do programu, co wiązałoby się z niższymi cenami leków. Temu zapisowi sprzeciwia się Konfederacja Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji, która wystosowała komunikat w tej sprawie, nie ma żadnych uzasadnionych powodów, dla których rodziny wielodzietne miałyby być pozbawione możliwości tańszego zakupu lekarstw, a przeszkodą w tym względzie nie powinny być również przepisy w prawie farmaceutycznym.

To właśnie one, o czym Ministerstwo Zdrowia informowało już w chwili uruchomienia programu, są powodem, dla którego apteki nie mogą być partnerami Karty. Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, od 2012 r. mają one zakaz reklamy i prowadzenia jakiejkolwiek działalności promocyjnej, w którą wpisuje się oferowanie zniżek w ramach programów lojalnościowych, takich jak Karta Dużej Rodziny. Prawo dopuszcza wyłącznie informowanie o lokalizacji i godzinach pracy aptek, a złamanie zakazu reklamy wiąże się z dużymi karami dla placówek farmaceutycznych.

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji Lewiatan, wyjściem z sytuacji byłaby przynajmniej częściowa zmiana przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, która umożliwi „wprowadzenie możliwości informowania o uprawnieniach do obniżenia poziomu odpłatności za nierefundowane produkty medyczne” – czytamy w komunikacie. Dzięki temu oferujące je apteki mogłyby znaleźć się na liście partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Środowisko farmaceutów jest podzielone w kwestii zmiany prawa. Przystępowanie aptek do programu popiera Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET powiązany z Konfederacją Lewiatan, który przekonuje, że obniżenie cen może zapobiec sytuacjom, w których rodziny muszą rezygnować z zakupu leków ze względu na zbyt wysokie koszty. Z kolei Naczelna Izba Aptekarska, choć popiera Kartę, równocześnie przekonuje, że zapisy o zakazie reklamy „stanowią ważne gwarancje ochrony każdej rodziny i każdego pacjenta” i jako takie powinny zostać utrzymane.

Źródło: Duzarodzina.pl/Zdrowie.abc.com.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij