
Jesienny spadek nastroju i dziurawiec
Dziurawiec zwyczajny
W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się preparaty zawierające suchy wyciąg z dziurawca (Hypericum herbae extractum siccum). Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną zielną występującą pospolicie na łąkach czy skrajach lasów. Znany był już w średniowieczu, ale i współcześnie nie stracił swej popularności. Ziele dziurawca zawiera szereg związków czynnych (między innymi hiperycynę). Mechanizm przeciwdepresyjnego działania dziurawca nie jest jednak do końca wyjaśniony. Według niektórych danych wyciąg z dziurawca ma znaczący wpływ na hamowanie metabolizmu pewnych neuroprzekaźników (odpowiedzialnych za nasz nastrój) oraz modulowanie gęstości i wrażliwości receptorów za pośrednictwem których te neuroprzekaźniki działają.
Środki ostrożności – czytajmy ulotki i radźmy się lekarza lub farmaceuty
Nie lekceważmy jednak dziurawca i postępujmy z nim wyjątkowo ostrożnie. Należy pamiętać o jego licznych interakcjach (niekorzystnych oddziaływaniach). Preparatów o takim składzie nie należy przyjmować w przypadku jednoczesnego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych czy zastrzyków antykoncepcyjnych. Leki zawierające wyciąg z dziurawca mogą także hamować działanie takich leków jak: warfaryna, cyklosporyna, takrolimus, indynawir, irynotekan, teofilina, digoksyna, symwastatyna, feksofenadyna, jak również leków przeciwpadaczkowych (karbamazepina, fenobarbital, fenytoina). Co istotne – wpływ na działanie leków może występować nawet w okresie do dwóch tygodni od zakończonej terapii dziurawcem. Ryzyko działań niepożądanych wzrasta również w przypadku jednoczesnego przyjmowania preparatów dziurawca z pewnymi zaleconymi już przez lekarza preparatami antydepresyjnymi i przeciwmigrenowymi. Reasumując – jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki – najpierw zasięgnijmy porady naszego lekarza prowadzącego. W trakcie „dziurawcowej” kuracji należy także unikać kąpieli słonecznych lub promieniowania ultrafioletowego.
Polecane dla Ciebie
Jak stosować?
Najlepszy efekt działania uzyskuje się stosując lek zawierający wyciąg z dziurawca przez kilka tygodni. Częstym błędem jest spodziewanie się zauważalnego działania jeszcze przed upływem tego czasu od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli jednak nasz stan nie poprawi się po upływie od 4 do 6 tygodni najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy także, że ważne jest dbanie o swoje samopoczucie oraz o dobrą kondycję, np.: spacery czy regularne ćwiczenia fizyczne, podczas których uwalniają się poprawiające nam nastrój neuroprzekaźniki.