×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nastolatki, które chcą wyglądać i zachowywać się jak dorosłe kobiety są bardziej narażone na nowotwory

Jak pokazały badania ekspertów z Harvard School of Public Health w Bostonie, dziewczynki, które postrzegają siebie jako bardziej kobiece w porównaniu z innymi rówieśniczkami, jak również chłopcy, którzy uważają siebie za bardziej męskich od innych równolatków są szczególnie narażeni na zachowania zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworów.

Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 9,5 tysiąca młodych ludzi w wieku od 9 do 14 lat. Na ich podstawie stwierdzili, że chłopcy, którzy czują się bardziej męscy od swoich równolatków o wiele częściej sięgają po wyroby tytoniowe. Natomiast dziewczynki, które starają się być bardziej kobiece i dojrzałe od swoich koleżanek częściej decydują się na wizytę w solarium, a także rzadziej (w porównaniu do swoich rówieśniczek) uprawiają sporty, co niestety sprzyja powstawaniu nowotworów.

Badania naukowców z Harvard School of Public Health potwierdzają dane przedstawione przez dr hab. n. o zdr. Joannę Mazur, kierownik Pracowni Badań Populacyjnych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W okresie dojrzewania poziom aktywności fizycznej u młodzieży, w tym głównie u młodych dziewcząt znacząco spada. Ponadto niepokojące są dane dotyczące palenia tytoniu. Okazuję się, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba palących dziewczynek niemal dorównała liczbie sięgających po papierosy chłopców.


Podziel się: