×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

214 urodzeń z rządowego in vitro

Przez rok działania programu dofinansowania in vitro na świat przyszło 214 dzieci poczętych tą metodą

Niepłodność dotyczy już 80 mln par na świecie, w tym 1,5 mln w Polsce. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe. 

Zgodnie z danymi Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii ponad 1,5 miliona par w naszym kraju zmaga się z problemem niepłodności. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie liczba ta sięga nawet 80 mln.

W badaniu przeprowadzonym przez specjalistów z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 78 proc. kobiet i 62 proc. mężczyzn z par leczących się na niepłodność zgłaszało przygnębienie, poczucie beznadziejności oraz utratę radości życia.

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Twórca metody, brytyjski biolog Robert Geoffrey Edwards, otrzymał za jej opracowanie Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Zabieg in vitro jest finansowany ze środków publicznych od 1 lipca 2013 roku. Według danych Ministerstwa Zdrowia od tego czasu do rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego zgłosiło się już prawie 12 tys. par, a ponad 8 tys. zostało zakwalifikowanych do leczenia. W pierwszym rok programu na świat przyszło 214 dzieci. Docelowo refundowanym leczeniem ma zostać objęte 15 tys. par.  


Podziel się: