
Algoterapia – moc prosto z mórz
Algi, czyli inaczej glony, spotykane są w wodach całego świata. To ogólna nazwa dużej grupy organizmów wodnych. Mogą być różnej wielkości – od małych kilkumilimetrowych, do kilkumetrowych. W kosmetyce stosowane są od niedawna, ich skład jest ciągle badany. Dziś wiadomo, że zawierają dużo protein, węglowodanów, mikro i makroelementów oraz witamin. Mają silne działanie antyoksydacyjnie, oczyszczają organizm z toksyn i nadmiaru wody, pobudzają układ odpornościowy organizmu. Regulują także pracę gruczołów łojowych.
Algi w kosmetyce znalazły szerokie zastosowanie, można znaleźć je w kremach, ampułkach, maseczkach, żelach i mleczkach kosmetycznych, są także składnikami żeli pod prysznic, szamponów i maseczek do włosów. Swoje szerokie zastosowanie algi zawdzięczają bogactwu składników odżywczych pochodzących prosto z mórz. Dla przemysłu kosmetycznego pozyskuje się algi z najczystszych wód, jednak coraz częściej uzyskuje się je w laboratoriach. Rośliny te mają różną barwę ze względu na swe pochodzenie. Algi mórz zimnych mają kolor brunatny, algi mórz ciepłych charakteryzują się czerwonym zabarwieniem.
W czym tkwi moc alg?
Algi bogate są w witaminy z grupy B. Witaminy te odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Wspomagają procesy w niej zachodzące, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje i jest lepiej odżywiona. Algi zawierają także witaminę E, znaną jako witaminę młodości, która znana jest ze swego działania antyoksydacyjnego. Zawarta jest w nich także witamina C, która wzmacnia ściany dużych naczyń krwionośnych, dzięki temu składniki odżywcze z alg są lepiej transportowane i wchłaniane przez skórę. W efekcie algi wykazują także działanie przeciwzapalne, dlatego też są polecane przy cerach suchych, podrażnionych.
Ze względu na specyficzną budowę tych roślin, składniki w nich zawarte są wyjątkowo łatwo przyswajalne przez skórę. Bogactwo minerałów w algach takich jak magnez, potas, wapń, jod, cynk, żelazo, miedź, fosfor i mangan, sprawia, że skóra może pracować prawidłowo. Bardzo łatwo zachwiać równowagę minerałów w organizmie, a już ich mały niedobór może powodować suchość skóry.
Algi zawierają ponadto alkohole cukrowe, które wykazują działanie nawilżające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu naskórek pozostaje właściwie nawilżony i co ważne dzięki właściwościom ochronnym wilgoć ta pozostaje w naskórku. Bogactwo składników alg uzupełniają także mukoplisacharydy. Składniki te odpowiadają za prawidłową elastyczność skóry i zapewniają zatrzymanie wilgoci w skórze właściwej. Znany kwas hialuronowy to właśnie przedstawiciel tej grupy substancji silnie nawilżających. Związki te mają działanie hydrofilne, czyli potrafią wiązać wodę i utrzymać ją w skórze.
W algach zawarte są także polifenole, które mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Polifenole chronią także przed działaniem wolnych rodników. Glony zawierają także tłuszcze. Znajdują się w nich NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, czyli tłuszcze, które są zdrowe i potrzebne do prawidłowej pracy skóry. Algi zawierają bardzo rzadko spotykany kwas linolenowy. Kwas ten uzupełnia warstwę lipidową naskórka, wzmacniając jego właściwości obronne. Kolejny ważny kwas w algach to kwas alginowy. Dzięki niemu algi mają działanie detoksykujące, gdyż wiąże on toksyny.
Algi niezastąpione w kosmetyce
Biorąc pod uwagę moc jaka tkwi w algach, popularność zabiegów algowych może tylko wzrastać. Zabiegi kosmetyczne z użyciem alg regenerują skórę, opóźniają procesy jej starzenia, nawilżają skórę i zatrzymują wilgoć w naskórku. Poprawiają elastyczność skóry, uszczelniają naczynia krwionośne, działają detoksykująco. Pomocne są w walce z wolnymi rodnikami, które niszczą komórki skóry. Dzięki budowie alg składniki w nich zawarte są transportowane przez naskórek aż do skóry właściwej. Jest to o tyle ważne, że większość kremów nie posiada takich umiejętności i odżywia tylko naskórek, bez skóry właściwej.
Algi znajdują zastosowanie w leczeniu egzemy, trądziku pospolitego i różowatego, przyśpieszają leczenie blizn. Doskonale sprawdzają się w terapii antycellulitowej, gdyż stymulują przemianę materii i dostarczają wielu mikro i makroelementów. Algoterapia sprawdza się także doskonale w leczeniu rozstępów.
W kosmetyce algi stosuje się w postaci sproszkowanej. Dzięki temu są wygodne w użyciu a ponad to ich sproszkowanie poprawia ich wchłanialność.
W salonach kosmetycznych, przy zabiegach typu wellness, wykorzystuje się terapeutyczne właściwości alg, wody morskiej. Łączy się te zabiegi z działaniem błota morskiego i olejków aromatycznych. Zabiegi takie pozwalają na całkowitą odnowę biologiczną organizmu, łagodzą napięcie, stres, działają detoksykująco i pozwalają na wspaniały relaks.
Oferta zabiegów z użyciem alg w salonach kosmetycznych jest bardzo duża – to m.in.: peelingi algowe ciała, masaże ciała kremami z algami, kąpiele w kapsułach Spa z algami. W pielęgnacji twarzy stosuje się maseczki algowe. Zaletą glonów jest fakt, iż można je stosować do każdego rodzaju cery. Polecane są i przy cerach tłustych, suchych i wrażliwych, także naczyniowych. Maski algowe można także polecić paniom w ciąży na całe ciało, szczególnie na okolice brzucha, ud i pośladków, gdyż nie działamy ciepłem i nie rozgrzewamy skóry, a bogactwo składników w algach wspaniale odżywi skórę, która w tym szczególnym okresie jest narażona na mikrourazy i pęknięcia włókien kolagenowych i elastynowych.
Algi zawierają mnóstwo mikroelementów, witamin, a nasza skóra bardzo dobrze przyswaja składniki w nich zawarte. Aby można było zaobserwować efekt działania alg polecam wykonywanie takich zabiegów w serii 12-16 wizyt, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry. Zabiegi takie dobrze wykonywać dwa razy w tygodniu. Połączenie algoterapii z właściwą dietą i aktywnym trybem życia sprawi, że na pewno poczujemy się zdrowsi.