×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Algoterapia – moc prosto z mórz

Kosmetyki zawierające algi zalecane są przede wszystkim w pielęgnacji cer wrażliwych, suchych, podrażnionych. Jednak ze względu na bogactwo mikro i makroelementów, a także witamin, zabiegi kosmetyczne z algami polecane są właściwie dla każdej cery.

Algi, czyli inaczej glony, spotykane są w wodach całego świata. To ogólna nazwa dużej grupy organizmów wodnych. Mogą być różnej wielkości – od małych kilkumilimetrowych, do kilkumetrowych. W kosmetyce stosowane są od niedawna, ich skład jest ciągle badany. Dziś wiadomo, że zawierają dużo protein, węglowodanów, mikro i makroelementów oraz witamin. Mają silne działanie antyoksydacyjnie, oczyszczają organizm z toksyn i nadmiaru wody, pobudzają układ odpornościowy organizmu. Regulują także pracę gruczołów łojowych.

Algi w kosmetyce znalazły szerokie zastosowanie, można znaleźć je w kremach, ampułkach, maseczkach, żelach i mleczkach kosmetycznych, są także składnikami żeli pod prysznic, szamponów i maseczek do włosów. Swoje szerokie zastosowanie algi zawdzięczają bogactwu składników odżywczych pochodzących prosto z mórz. Dla przemysłu kosmetycznego pozyskuje się algi z najczystszych wód, jednak coraz częściej uzyskuje się je w laboratoriach. Rośliny te mają różną barwę ze względu na swe pochodzenie. Algi mórz zimnych mają kolor brunatny, algi mórz ciepłych charakteryzują się czerwonym zabarwieniem.

W czym tkwi moc alg?

Algi bogate są w witaminy z grupy B. Witaminy te odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Wspomagają procesy w niej zachodzące, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje i jest lepiej odżywiona. Algi zawierają także witaminę E, znaną jako witaminę młodości, która znana jest ze swego działania antyoksydacyjnego. Zawarta jest w nich także witamina C, która wzmacnia ściany dużych naczyń krwionośnych, dzięki temu składniki odżywcze z alg są lepiej transportowane i wchłaniane przez skórę. W efekcie algi wykazują także działanie przeciwzapalne, dlatego też są polecane przy cerach suchych, podrażnionych.

Ze względu na specyficzną budowę tych roślin, składniki w nich zawarte są wyjątkowo łatwo przyswajalne przez skórę. Bogactwo minerałów w algach takich jak magnez, potas, wapń, jod, cynk, żelazo, miedź, fosfor i mangan, sprawia, że skóra może pracować prawidłowo. Bardzo łatwo zachwiać równowagę minerałów w organizmie, a już ich mały niedobór może powodować suchość skóry.

Algi zawierają ponadto alkohole cukrowe, które wykazują działanie nawilżające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu naskórek pozostaje właściwie nawilżony i co ważne dzięki właściwościom ochronnym wilgoć ta pozostaje w naskórku. Bogactwo składników alg uzupełniają także mukoplisacharydy. Składniki te odpowiadają za prawidłową elastyczność skóry i zapewniają zatrzymanie wilgoci w skórze właściwej. Znany kwas hialuronowy to właśnie przedstawiciel tej grupy substancji silnie nawilżających. Związki te mają działanie hydrofilne, czyli potrafią wiązać wodę i utrzymać ją w skórze.

Algi potrafią także zapewnić prawidłowe nawilżenie naskórka dzięki temu, że zawierają białka, które uzupełniają NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. NMF stanowi ważny element naskórka, jego niedobór powoduje przesuszanie skóry, wówczas jest ona narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W algach występuje także bardzo ważne białko – aosaina. Ma ona zdolność wiązania się z enzymem rozkładającym elastynę, dzięki czemu nie ma ona możliwości degradacji tego ważnego białka. Elastyna jest odpowiedzialna za elastyczność naszej skóry i zapewnia jej młody wygląd.

W algach zawarte są także polifenole, które mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Polifenole chronią także przed działaniem wolnych rodników. Glony zawierają także tłuszcze. Znajdują się w nich NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, czyli tłuszcze, które są zdrowe i potrzebne do prawidłowej pracy skóry. Algi zawierają bardzo rzadko spotykany kwas linolenowy. Kwas ten uzupełnia warstwę lipidową naskórka, wzmacniając jego właściwości obronne. Kolejny ważny kwas w algach to kwas alginowy. Dzięki niemu algi mają działanie detoksykujące, gdyż wiąże on toksyny.

Algi niezastąpione w kosmetyce

Biorąc pod uwagę moc jaka tkwi w algach, popularność zabiegów algowych może tylko wzrastać. Zabiegi kosmetyczne z użyciem alg regenerują skórę, opóźniają procesy jej starzenia, nawilżają skórę i zatrzymują wilgoć w naskórku. Poprawiają elastyczność skóry, uszczelniają naczynia krwionośne, działają detoksykująco. Pomocne są w walce z wolnymi rodnikami, które niszczą komórki skóry. Dzięki budowie alg składniki w nich zawarte są transportowane przez naskórek aż do skóry właściwej. Jest to o tyle ważne, że większość kremów nie posiada takich umiejętności i odżywia tylko naskórek, bez skóry właściwej.

Algi łagodzą podrażnienia skóry, działają przeciwzapalnie, dzięki temu mogą być stosowane i na cerę suchą, wrażliwą,  jak i na cerę tłustą i podrażnioną. Zabiegi z algami polecane są także osobom przepracowanym, zmęczonym, przebywającym w pomieszczeniach klimatyzowanych. Czynniki te wpływają negatywnie na procesy zachodzące w skórze, przyspieszają procesy starzenia się skóry, a dzięki algom, skóra może zostać właściwie dotleniona, odżywiona a toksyny usunięte.

Algi znajdują zastosowanie w leczeniu egzemy, trądziku pospolitego i różowatego, przyśpieszają leczenie blizn. Doskonale sprawdzają się w terapii antycellulitowej, gdyż stymulują przemianę materii i dostarczają wielu mikro i makroelementów. Algoterapia sprawdza się także doskonale w leczeniu rozstępów.

W kosmetyce algi stosuje się w postaci sproszkowanej. Dzięki temu są wygodne w użyciu a ponad to ich sproszkowanie poprawia ich wchłanialność.

W salonach kosmetycznych, przy zabiegach typu wellness, wykorzystuje się terapeutyczne właściwości alg, wody morskiej. Łączy się te zabiegi z działaniem błota morskiego i olejków aromatycznych. Zabiegi takie pozwalają na całkowitą odnowę biologiczną organizmu, łagodzą napięcie, stres, działają detoksykująco i pozwalają na wspaniały relaks.

Oferta zabiegów z użyciem alg w salonach kosmetycznych jest bardzo duża – to m.in.: peelingi algowe ciała, masaże ciała kremami z algami, kąpiele w kapsułach Spa z algami. W pielęgnacji twarzy stosuje się maseczki algowe. Zaletą glonów jest fakt, iż można je stosować do każdego rodzaju cery. Polecane są i przy cerach tłustych, suchych i wrażliwych, także naczyniowych. Maski algowe można także polecić paniom w ciąży na całe ciało, szczególnie na okolice brzucha, ud i pośladków, gdyż nie działamy ciepłem i nie rozgrzewamy skóry, a bogactwo składników w algach wspaniale odżywi skórę, która w tym szczególnym okresie jest narażona na mikrourazy i pęknięcia włókien kolagenowych i elastynowych.

Algi zawierają mnóstwo mikroelementów, witamin, a nasza skóra bardzo dobrze przyswaja składniki w nich zawarte. Aby można było zaobserwować efekt działania alg polecam wykonywanie takich zabiegów w serii 12-16 wizyt, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry. Zabiegi takie dobrze wykonywać dwa razy w tygodniu. Połączenie algoterapii z właściwą dietą i aktywnym trybem życia sprawi, że na pewno poczujemy się zdrowsi.


Podziel się: