Vaxigrip Junior - Vaccinum influenazae - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rozszczepione, inaktywowane wirusy grypy zawierające antygeny
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Pediatria
Działanie szczepionka przeciw grypie

Wskazania:

Czynne uodpornienie przeciw grypie osób z grup ryzyka. Szczepionka Vaxigrip Junior przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-35 miesiąc życia.

Dawkowanie:

Domięśniowo lub głęboko podskórnie. Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Vaxigrip Junior nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Często: ból głowy, potliwość, ból mięśni, ból stawów, gorączka, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, uczucie zmęczenia, reakcje miejscowe (zaczerwienie, obrzęk, ból, siniak, stwardnienie wokół miejsca podania szczepionki. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie po 1 lub 2 dniach. Po wprowadzeniu szczepionki na rynek zgłaszano ponadto: reakcje alergiczne, reakcje skórne, zapalenie naczyń krwionośnych, nerwoból, nieprawidłowe odbieranie wraźeń dotyku, bólu, ciepła i zimna, drgawki związne z gorączką, zaburzenia neurologiczne, przejściowe zmniejszenie liczby określonego rodzaju cząsteczek krwi zwanych płytkami krwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy dziecko ma uczulenie na składniki szczepionki, na białko kurze i jaja, neomycynę, formaldehyd, octoxynol-9,  ostrą infekcję przebiegającą z gorączką (szczepienie powinno zostać przełożone), gdy wystąpiły u dziecka niepożądane reakcję po uprzednim szczepieniu. Gdy dziecko przyjmuje inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystki podawnych dziecku lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Szczepionka Vaxigrip Junior może być podawana jednocześnie z innymi szczepionkami, lecz w różne kończyny. W przypadku stosowania leków obniżających odporność takich jak kortykosteroidy, leki cytotoksyczne lub radioterapii, odpowiedź immunologiczna na szczepienie może być osłabiona.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.