Anemia z niedoboru żelaza

Z anemią mamy do czynienia, gdy zmniejsza się stężenie hemoglobiny, liczba erytrocytów, hematokryt spada poniżej ustalonej normy.

Anemia może wystapić z różnych powodów. Może ją spowodować: krwotok - anemia pokrwotoczna, upośledzenie wytwarzania czerwonych krwinek - anemia niedoborowa lub aplastyczna, skrócenie czasu przeżycia erytrocytów - anemia hemolityczna.

Prawie 80% wszystkich niedokrwistości stanowi anemia syderopeniczna - spowodowana niedoborem żelaza w surowicy. Ten rodzaj anemii dotyczny głównie kobiet. Objawia się : bladością skóry, osłabieniem, dusznością, bólami głowy, łamliwością włosów i paznokci, zmianami na języku, w gardle, zajadami w kącikach ust i wysuszeniem skóry. Ten rodzaj anemii może być spowodowany niewłaściwą dietą, niedostatecznym dostarczaniem żelaza z pokarmem, wzrostem zapotrzebowania na ten pierwiastek (ciąża, karmienie piersią, wzrost i rozwój), nadmierną utratą krwi lub złym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego.

Terapia opiera się głównie na zmianie diety i przyzwyczajeń żywieniowych. Istotna jest również farmakoterapia. Ważne jest tu leczenie przyczynowe. Najczęściej stosuje się preparaty doustne -  dwuwartościowego żelaza. Leczenie trójwartościowym żelazem - dożylne lub domięśniowe jest stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach i zawsze pod lekarską kontrolą.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus