Jakie leki mogą osłabić skuteczność antykoncepcji?
Justyna Wodowska

Jakie leki mogą osłabić skuteczność antykoncepcji?

Aby hormonalne preparaty antykoncepcyjne były skuteczne, ich składniki powinny osiągnąć odpowiednie stężenie w surowicy. Niestety bywa, że na drodze do osiągnięcia tego celu pojawia się przeszkoda skutkująca niepowodzeniem tej metody zabezpieczania się. Co zadziwiające - czynnikiem zaburzającym działanie antykoncepcji hormonalnej bardzo często są inne, równolegle stosowane leki… Warto wiedzieć jakie.

Antybiotykoterapia

Obecność bakterii w przewodzie pokarmowym jest niezbędna do przekształcania estrogenowej składowej środków antykoncepcyjnych do aktywnych form, które po wchłonięciu do krążenia mogą działać na odpowiednie receptory. Z tego powodu podczas antybiotykoterapii, kiedy pożyteczne bakterie również ulegają zniszczeniu, środki te mogą nie zachować swej pełnej aktywności antykoncepcyjnej. Dla bezpieczeństwa przy każdej antybiotykoterapii (a już zwłaszcza tej o szerokim spektrum) kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną powinna rozważyć podczas całej terapii, jak i 7 dni po jej zakończeniu, niehormonalne metody antykoncepcyjne.

Inne leki zmniejszające skuteczność hormonalnej antykoncepcji

Największy potencjał interakcji lekowych występuje w czasie stosowania leków przeciwpadaczkowych starej generacji (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital). Spośród leków tak zwanej nowej generacji istotny, aczkolwiek o mniejszym nasileniu, udział w interakcjach lekowych został udokumentowany dla felbamatu, topiramatu i okskarbazepiny. Również leki z innych grup mogą spowodować zmniejszenie skuteczności działania antykoncepcyjnego leku lub stanowić przyczynę nieoczekiwanych, śródcykliczych krwawień. Należą do nich leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna) lub innych chorobach zakaźnych (gryzeofulwina), a także czynniki immunomodulujące (cyklosporyna).

Polecane dla Ciebie

Zioła i środki roślinne, czyli uwaga na grejpfrut i dziurawiec

W komórkach nabłonka jelit (enterocytach) znajdują się enzymy metabolizujące. Niektóre leki mogą wywierać znaczny wpływ na stopień metabolizmu pierwszego przejścia poprzez inhibicję lub indukcję tych enzymów. Przykładem jest efekt działania soku grejpfrutowego (w aptekach znajdziemy suplementy diety na bazie ekstraktu z grejpfruta). Zawarte w nim składniki hamują aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Wynikiem tego działania jest  zmniejszenie metabolizmu m.in. estradiolu. Działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych mogą również znosić preparaty zawierające dziurawiec.

Odchudzanie

Należy uważać na środki zawierające orlistat. Jest to substancja, która poprzez hamowanie niektórych enzymów trawiennych (tzw. lipaz) ogranicza wchłanianie tłuszczu z pokarmu. Jest to także równoważne ze zmniejszeniem dawki hormonu, który ulega wchłonięciu. Również suplementy diety zawierające błonnik mogą zmniejszać działanie środka antykoncepcyjnego utrudniając jego wchłanianie lub prowadząc do biegunek.

Leki przeciwbiegunkowe i przeczyszczające

Wszystkie leki, które zwiększają perystaltykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid) lub  zmniejszają wchłanianie (np. węgiel aktywowany, diosmektyt) również mogą zmniejszać skuteczność hormonalnej antykoncepcji. Drugą grupą leków, która może narazić na szwank skuteczność stosowanej antykoncepcji hormonalnej są leki przeczyszczające. Czas przebywania wszelkich treści w naszym przewodzie pokarmowym skraca się pod ich wpływem do tego stopnia, że połknięte leki nie zdążą się odpowiednio wchłonąć, bo są zbyt szybko wydalane.

Zawsze zapoznawajmy się z ulotką równolegle stosowanego leku

Należy podkreślić, że artykuł nie wyczerpuje wszystkich przykładów. Każdorazowo należy zapoznawać się z ulotką przyjmowanego równolegle leku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij