EKUZ – aktualne informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych - portal DOZ.pl
EKUZ – aktualne informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych
Sylwia Stwora

EKUZ – aktualne informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych

Każdy mieszkaniec Polski, o ile jest ubezpieczony w NFZ, może korzystać z bezpłatnej, publicznej opieki zdrowotnej na terenie państw Unii Europejskiej i w krajach członkowskich EFTA, jeśli posiada EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej wyrobienie pozwala na pokrycie niektórych kosztów opieki zdrowotnej za granicą.

Jakie uprawnienia daje nam karta EKUZ?

Posiadacze karty EKUZ są traktowani tak samo, jak obywatele kraju, w którym przebywają, więc pod względem opieki muszą stosować się do przepisów obowiązujących w danym państwie. Z tego względu warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się zasadami finansowania świadczeń medycznych w miejscu pobytu, ponieważ może się okazać, że usługi darmowe w Polsce będą wymagały opłaty tam, gdzie się wybieramy. Przykładowo, w Hiszpanii darmowe świadczenia nie obowiązują leczenia stomatologicznego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na oficjalnej stronie EKUZ na podstronie „Wypoczynek w państwach członkowskich UE i EFTA” w zakładce "Wyjeżdżam do".

Pomoc bez ograniczeń przysługuje w przypadku ciąży i porodu, chorób przewlekłych oraz wypadków przy pracy (jeśli ubezpieczonego zatrudnia polski pracodawca), a także każdego innego świadczenia uznanego za niezbędne przez lekarzy w danej sytuacji. Trzeba pamiętać, że korzystanie z EKUZ nie obejmuje sytuacji, gdy celem wyjazdu jest korzystanie z opieki zdrowotnej w danym państwie. By uzyskać pomoc, podczas wizyty u lekarza trzeba mieć przy sobie kartę EKUZ oraz dokument potwierdzający tożsamość, najlepiej paszport.

Kto może się ubiegać o kartę EKUZ?

O kartę EKUZ ważną do 6 miesięcy mogą ubiegać się osoby zatrudnione, prowadzące rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą, renciści, studenci, członkowie rodzin, kobiety w ciąży oraz dzieci do 18 r.ż. W przypadku emerytów, ważność karty wynosi 5 lat, a osób bezrobotnych i zarejestrowanych w UP do 2 miesięcy. EKUZ dla kobiety w połogu obejmuje 42 dni, natomiast dla osób pobierających świadczenia z opieki społecznej - do 90 dni.

Polecane dla Ciebie

Gdzie i jak można wyrobić kartę EKUZ?

Dokument można wyrobić, wypełniając wniosek znajdujący się na stronie EKUZ i wybierając właściwy wariant. W przypadku ubezpieczonych należy podać podstawowe dane adresowe osoby wyjeżdżającej, oznaczenie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, dane osoby opłacającej składki (zazwyczaj identyczne z adresowymi), informacje dotyczące wyjazdu obejmujące wskazanie państwa oraz czasu pobytu, a także sposób i miejsce odbioru karty. Można również poprosić o załączenie informacji dotyczących opieki zdrowotnej w danym państwie. Wniosek można wypełnić online, ale wciśnięcie przycisku „Zatwierdź” na jego końcu nie jest równoznaczne z przesłaniem danych do Funduszu. Dokument po wypełnieniu i wydrukowaniu należy podpisać i wysłać na adres właściwego oddziału NFZ. Podpis jest ważny, ponieważ w razie jego braku kartę będzie można odebrać wyłącznie w placówce wojewódzkiej. Wniosek można również złożyć osobiście i wówczas możliwe jest otrzymanie karty w tym samym dniu. Natomiast standardowo czas oczekiwania wynosi do 3 dni roboczych.

Wypoczynek bez EKUZ?

Mimo, iż posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest obowiązkowe, warto przed wyjazdem zawnioskować o jej wydanie. Dokument zapewnia poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu w kraju członkowskim UE/EFTA, ponieważ w razie konieczności upoważnia do skorzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak osoby w nim ubezpieczone.

Osoby uprawnione do korzystania z opieki medycznej, które nie zawnioskowały o wydanie EKUZ mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia, na podstawie opłaconych rachunków. W tym celu należy zgłosić się do właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W przypadku, gdy osoba ubezpieczona nie uzyskała EKUZ przed wyjazdem. A konieczne jest potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych, istnieje możliwość uzyskania Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Taki dokument wydawany jest w wyjątkowych okolicznościach np. kradzież lub utrata EKUZ. Aby uzyskać certyfikat, należy przesłać odpowiedni wniosek do OW NFZ.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Miód lipowy

  Miód lipowy należy do grupy najcenniejszych polskich miodów, ponieważ jest trudny w produkcji i bogaty w składniki wszechstronnie poprawiające nasze zdrowie. Warto mieć go w spiżarni zwłaszcza w sezonie przeziębień, ponieważ wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

 • Miód rzepakowy

  Ma specyficzny zapach oraz smak i jest najzdrowszy jedzony w gęstej, kremowej formie na kanapce lub w orzeźwiającej lemoniadzie. Miód rzepakowy może pomóc przy wielu dolegliwościach, również w stanach ogólnego zmęczenia i osłabienia.

 • Miód spadziowy

  Miód spadziowy jest bardzo specyficzną odmianą pszczelego przysmaku. Powstaje nie na bazie kwiatowych pyłków, ale spadzi, czyli lepkiej substancji zbierającej się na drzewach oraz krzewach, zarówno iglastych, jak i liściastych.

 • Miód akacjowy

  Na wrzody, zgagę, problemy z układem moczowym czy w okresie nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego. Miód akacjowy kryje w sobie nie tylko walory smakowe, ale także efektywnie zwalcza i zapobiega wielu dolegliwościom. Ze względu na słodki smak, idealnie zda egzamin w leczeniu domowymi sposobami dzieci. Natomiast w przypadku niemowląt może zastąpić cukier przy konieczności dosładzania jedzenia.

 • Miód gryczany

  Miód gryczany nie na darmo nazywany jest miodem starców – dzięki dużej zawartości rutyny, idealnie wspiera funkcjonowanie serca oraz naczyń krwionośnych, chroniąc je przed licznymi chorobami, zwłaszcza nadciśnieniem i zmianami o charakterze miażdżycowym. Nektar o intensywnym zapachu pozyskiwany z kwiatów gryki pomoże również przy anemii będącej następstwem niedoboru żelaza.

 • Nietypowe miody z różnych stron świata

  Miody powstają pod prawie każdą szerokością geograficzną, na bazie roślin charakterystycznych dla danego regionu. W Polsce do tej grupy należą m.in. lipa, akacja czy rzepak. Z kolei we Włoszech popularny jest miód z eukaliptusa, w Grecji – z tymianku, na Hawajach przysmak wytwarza się z kwiatów drzewa makadamia, a na dalekim Madagaskarze z liczi.

 • Orzechy włoskie

  Zwykle chrupie się je jako przekąskę pomagającą usprawnić pracę mózgu, jednak orzechy włoskie, kształtem przypominające ten organ, pomagają utrzymać w dobrym zdrowiu i kondycji cały organizm.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij