EKUZ – aktualne informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych
Sylwia Stwora

EKUZ – aktualne informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych

Każdy mieszkaniec Polski, o ile jest ubezpieczony w NFZ, może korzystać z bezpłatnej, publicznej opieki zdrowotnej na terenie państw Unii Europejskiej i w krajach członkowskich EFTA, jeśli posiada EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej wyrobienie pozwala na pokrycie niektórych kosztów opieki zdrowotnej za granicą.

Kartę EKUZ można bezpłatnie wyrobić w delegaturze lub oddziale wojewódzkim NFZ. Jednak poziom ubezpieczenia jest zależny od zakresu opieki zdrowotnej, finansowanej przez docelowy kraj podróży. Z dokumentu można korzystać we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, a także w krajach należących do EFTA, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

Jakie uprawnienia daje nam karta EKUZ?

Posiadacze karty EKUZ są traktowani tak samo, jak obywatele kraju, w którym przebywają, więc pod względem opieki muszą stosować się do przepisów obowiązujących w danym państwie. Z tego względu warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się zasadami finansowania świadczeń medycznych w miejscu pobytu, ponieważ może się okazać, że usługi darmowe w Polsce będą wymagały opłaty tam, gdzie się wybieramy. Przykładowo, w Hiszpanii darmowe świadczenia nie obowiązują leczenia stomatologicznego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na oficjalnej stronie EKUZ na podstronie „Wypoczynek w państwach członkowskich UE i EFTA” w zakładce "Wyjeżdżam do".

Pomoc bez ograniczeń przysługuje w przypadku ciąży i porodu, chorób przewlekłych oraz wypadków przy pracy (jeśli ubezpieczonego zatrudnia polski pracodawca), a także każdego innego świadczenia uznanego za niezbędne przez lekarzy w danej sytuacji. Trzeba pamiętać, że korzystanie z EKUZ nie obejmuje sytuacji, gdy celem wyjazdu jest korzystanie z opieki zdrowotnej w danym państwie. By uzyskać pomoc, podczas wizyty u lekarza trzeba mieć przy sobie kartę EKUZ oraz dokument potwierdzający tożsamość, najlepiej paszport.

Kto może się ubiegać o kartę EKUZ?

O kartę EKUZ ważną do 6 miesięcy mogą ubiegać się osoby zatrudnione, prowadzące rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą, renciści, studenci, członkowie rodzin, kobiety w ciąży oraz dzieci do 18 r.ż. W przypadku emerytów, ważność karty wynosi 5 lat, a osób bezrobotnych i zarejestrowanych w UP do 2 miesięcy. EKUZ dla kobiety w połogu obejmuje 42 dni, natomiast dla osób pobierających świadczenia z opieki społecznej - do 90 dni.

Polecane dla Ciebie

Gdzie i jak można wyrobić kartę EKUZ?

Dokument można wyrobić, wypełniając wniosek znajdujący się na stronie EKUZ i wybierając właściwy wariant. W przypadku ubezpieczonych należy podać podstawowe dane adresowe osoby wyjeżdżającej, oznaczenie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, dane osoby opłacającej składki (zazwyczaj identyczne z adresowymi), informacje dotyczące wyjazdu obejmujące wskazanie państwa oraz czasu pobytu, a także sposób i miejsce odbioru karty. Można również poprosić o załączenie informacji dotyczących opieki zdrowotnej w danym państwie. Wniosek można wypełnić online, ale wciśnięcie przycisku „Zatwierdź” na jego końcu nie jest równoznaczne z przesłaniem danych do Funduszu. Dokument po wypełnieniu i wydrukowaniu należy podpisać i wysłać na adres właściwego oddziału NFZ. Podpis jest ważny, ponieważ w razie jego braku kartę będzie można odebrać wyłącznie w placówce wojewódzkiej. Wniosek można również złożyć osobiście i wówczas możliwe jest otrzymanie karty w tym samym dniu. Natomiast standardowo czas oczekiwania wynosi do 3 dni roboczych.

Wypoczynek bez EKUZ?

Mimo, iż posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest obowiązkowe, warto przed wyjazdem zawnioskować o jej wydanie. Dokument zapewnia poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu w kraju członkowskim UE/EFTA, ponieważ w razie konieczności upoważnia do skorzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak osoby w nim ubezpieczone.

Osoby uprawnione do korzystania z opieki medycznej, które nie zawnioskowały o wydanie EKUZ mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia, na podstawie opłaconych rachunków. W tym celu należy zgłosić się do właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W przypadku, gdy osoba ubezpieczona nie uzyskała EKUZ przed wyjazdem. A konieczne jest potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych, istnieje możliwość uzyskania Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Taki dokument wydawany jest w wyjątkowych okolicznościach np. kradzież lub utrata EKUZ. Aby uzyskać certyfikat, należy przesłać odpowiedni wniosek do OW NFZ.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Miód lipowy

  Miód lipowy należy do grupy najcenniejszych polskich miodów, ponieważ jest trudny w produkcji i bogaty w składniki wszechstronnie poprawiające nasze zdrowie. Warto mieć go w spiżarni zwłaszcza w sezonie przeziębień, ponieważ wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

 • Miód rzepakowy

  Ma specyficzny zapach oraz smak i jest najzdrowszy jedzony w gęstej, kremowej formie na kanapce lub w orzeźwiającej lemoniadzie. Miód rzepakowy może pomóc przy wielu dolegliwościach, również w stanach ogólnego zmęczenia i osłabienia.

 • Miód spadziowy

  Miód spadziowy jest bardzo specyficzną odmianą pszczelego przysmaku. Powstaje nie na bazie kwiatowych pyłków, ale spadzi, czyli lepkiej substancji zbierającej się na drzewach oraz krzewach, zarówno iglastych, jak i liściastych.

 • Nietypowe miody z różnych stron świata

  Miody powstają pod prawie każdą szerokością geograficzną, na bazie roślin charakterystycznych dla danego regionu. W Polsce do tej grupy należą m.in. lipa, akacja czy rzepak. Z kolei we Włoszech popularny jest miód z eukaliptusa, w Grecji – z tymianku, na Hawajach przysmak wytwarza się z kwiatów drzewa makadamia, a na dalekim Madagaskarze z liczi.

 • Orzechy włoskie

  Zwykle chrupie się je jako przekąskę pomagającą usprawnić pracę mózgu, jednak orzechy włoskie, kształtem przypominające ten organ, pomagają utrzymać w dobrym zdrowiu i kondycji cały organizm.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij