Zdrowie w ogrodzie
Tomasz Siniarski

Zdrowie w ogrodzie

Ciepłe letnie dni sprzyjają pracom w ogrodzie. Musimy jednak pamiętać nie tylko o pielęgnacji i ochronie naszych roślin, ale także zadbać o dobrą formę stawów i kości.

Zwykle kontuzje powstałe w trakcie opieki nad kwiatami i warzywami są wynikiem przeciążenia lub zbyt wielu powtórzeń jednej, tej samej czynności. Najczęściej dolegliwości dotyczą kolan, rąk oraz pleców.

Poniższe rady pomogą zachować stawy w dobrej formie oraz zmniejszyć ryzyko urazu.

Rozłóż ciężar

Kiedy przenosisz ciężkie rzeczy staraj się trzymać je za pomocą przedramion i rąk, zamiast palców. Na przykład doniczkę z sadzonkami oprzyj na przedramionach. Pamiętaj, aby trzymać łokcie blisko ciała – ograniczysz obciążenie stawów kończyny górnej. Podnosząc przedmiot zegnij kolana zamiast zginania grzbietu.

Użyj stołka

Korzystanie ze stołka ochroni przed bólem barków oraz szyi w przypadku sięgania po wyżej położone przedmioty, a także redukuje konieczność klękania. Jeżeli musisz pracować tuż przy powierzchni ziemi, staraj się klęknąć tylko na jedno kolano chronione nakolannikiem oraz trzymaj plecy prosto.

Polecane dla Ciebie

Zadbaj o dobry uchwyt

Wybieraj narzędzia, których uchwyt otoczony jest gumą. Rączki swoich starych narzędzi oklej taśmą antypoślizgową. Dzięki temu odciążysz stawy palców. Narzędzia z długimi rączkami pozwolą uniknąć długiego przebywania w pochylonej pozycji, niebezpiecznego dla stawów kręgosłupa.

Zaplanuj zadania

Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji ciała. Zmieniaj rodzaj wykonywanej czynności co 30 minut. Pamiętaj o 15-minutowej przerwie co godzinę. Unikaj szczypania, ściskania oraz ruchów skręcających.

A po pracy…

Jeśli po pracy w ogrodzie doskwiera nam ból, możesz zmniejszyć jego nasilenie przykładając na bolące miejsca okłady z lodu. Dobrze jest także po intensywnej pracy nie nagrzewać dodatkowo ciała, ponieważ może to pogorszyć stan mięśni oraz stawów. Utrzymujące się powyżej kilku dni dolegliwości są sygnałem, że dzieje się coś złego i należy zgłosić się do lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dowiedz się więcej o endometriozie

    W świadomości coraz większej ilości kobiet w przeciągu kilku ostatnich lat zaczęło funkcjonować hasło endometrioza. Czym jest i jak rozpoznać tą chorobę? A przede wszystkim jakie zagrożenia niesie dla zdrowia kobiety i przyszłej matki? Ogromne kontrowersje związane z tym schorzeniem najlepiej obrazuje opinia Johannesa Eversa wydana w 1994 roku– „Endometrioza nie istnieje, wszystkie kobiety mają endometriozę.

  • Anatomia serca i układu krwionośnego

    Układ krwionośny jest utworzony przez układ naczyń, w którym nieprzerwanie płynie krew tłoczona przez mięsień sercowe. Serce pompuje krew do tętnic, którymi dociera do każdego zakątka naszego ciała.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij