
Letnie ukąszenia
Jadąc na letnią wycieczkę warto zaopatrzyć się w środki odstraszające owady - dostępne są one w formie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed wyprawą warto nimi spryskać całe ciało, zachowując szczególną ostrożność przy nanoszeniu preparatu na twarz. Poza tym udając się do lasu należy mieć zawsze nakrycie głowy oraz długie spodnie i bluzę z długimi rękawami, a na nogach skarpetki - zmniejszy to ryzyko ukąszenia przez kleszcze.
Co zrobić kiedy dojdzie do ukąszenia?
W przypadku kleszcza można spróbować usunąć go samemu za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów , które można nabyć w aptece. Absolutnie nie można smarować kleszcza żadnym tłuszczem! Jeśli owad wbił się głęboko, wtedy potrzebna będzie pomoc lekarza.
Jak postąpić, kiedy ukąsi nas inny owad?
Przede wszystkim należy zastosować preparat, który zmniejszy przykre uczucie swędzenia, pieczenia i bólu - najlepiej sprawdzają się tu żele przeciwhistaminowe, które działają przeciwświądowo i miejscowo znieczulająco. Pokąsane miejsce można także obłożyć lodem, co znacznie zmniejszy obrzęk, który także może powstać po ukąszeniu.
Może zdarzyć się jednak, że zwykłe ukąszenie przez osę czy pszczołę może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, kiedy zostanie pokąsana osoba uczulona na jad owadów. U osób, którym jad owadów jest „obojętny”, typowe reakcje po ukąszeniu to rumień, pieczenie, świąd, ból, na które pomagają właśnie okłady z lodu czy maści.
U alergików natomiast może wystąpić reakcja uogólniona pod postacią omdlenia, ataku astmy, obrzęku krtani, obrzęku płuc, wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie niebezpieczne dla życia może być użądlenie na szyi i twarzy. Obrzęk tkanek w tej okolicy może spowodować niedrożność dróg oddechowych i doprowadzić do uduszenia. Objawy zatkania dróg oddechowych wystąpią nawet u osoby nie wykazującej cech nadwrażliwości na jad owadów po użądleniu wewnątrz jamy ustnej (język, gardło).
Polecane dla Ciebie
Co zrobić w przypadku ukąszenia osoby uczulonej?
Przede wszystkim niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. Osoby, które wiedzą, że są uczulone, powinny zawsze zabierać ze sobą adrenalinę w postaci pena, której wstrzyknięcie jest bardzo łatwe i uratuje człowiekowi życie. Powinniśmy także starać się zapobiegać kontaktom z osami i pszczołami. Należy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy owad do nas podlatuje, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, machać rękami, „odganiać się” od niego - może to spowodować reakcję obronną owada i skłonić go do ukąszenia. Idąc na spacer na łąkę czy do lasu lepiej nie używać silnie pachnących perfum, które mogą zwabiać owady. Powinno się także unikać jedzenia i picia słodkich pokarmów, a jeśli już nasze dziecko namówi nas na lody, wtedy należy zwracać baczną uwagę na to czy na wafelku nie usiadł nieproszony gość.
Dlatego też nie chcąc, aby wiosna i lato kojarzyły się nam z przykrymi kontaktami z owadami, starajmy się im po prostu zapobiegać, a w razie ewentualnego pokąsania nie wolno tracić głowy i szybko reagować.