Letnie ukąszenia
Anna Posmykiewicz

Letnie ukąszenia

Wiosna i lato to sezon, kiedy jesteśmy bardziej niż kiedy indziej narażeni na „atak” ze strony różnych owadów. Ukąszeniom sprzyjają wycieczki do lasu czy nad jezioro. Możemy jednak starać się zminimalizować ryzyko ukąszeń.

Jadąc na letnią wycieczkę warto zaopatrzyć się w środki odstraszające owady - dostępne są one w formie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed wyprawą warto nimi spryskać całe ciało, zachowując szczególną ostrożność przy nanoszeniu preparatu na twarz. Poza tym udając się do lasu należy mieć zawsze nakrycie głowy oraz długie spodnie i bluzę z długimi rękawami, a na nogach skarpetki - zmniejszy to ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

Co zrobić kiedy dojdzie do ukąszenia?

W przypadku kleszcza można spróbować usunąć go samemu za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów , które można nabyć w aptece. Absolutnie nie można smarować kleszcza żadnym tłuszczem! Jeśli owad wbił się głęboko, wtedy potrzebna będzie pomoc lekarza.

Jak postąpić, kiedy ukąsi nas inny owad?

Przede wszystkim należy zastosować preparat, który zmniejszy przykre uczucie swędzenia, pieczenia i bólu - najlepiej sprawdzają się tu żele przeciwhistaminowe, które działają przeciwświądowo i miejscowo znieczulająco. Pokąsane miejsce można także obłożyć lodem, co znacznie zmniejszy obrzęk, który także może powstać po ukąszeniu.

Może zdarzyć się jednak, że zwykłe ukąszenie przez osę czy pszczołę może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, kiedy zostanie pokąsana osoba uczulona na jad owadów. U osób, którym jad owadów jest „obojętny”, typowe reakcje po ukąszeniu to rumień, pieczenie, świąd, ból, na które pomagają właśnie okłady z lodu czy maści.

U alergików natomiast może wystąpić reakcja uogólniona pod postacią omdlenia, ataku astmy, obrzęku krtani, obrzęku płuc, wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie niebezpieczne dla życia może być użądlenie na szyi i twarzy. Obrzęk tkanek w tej okolicy może spowodować niedrożność dróg oddechowych i doprowadzić do uduszenia. Objawy zatkania dróg oddechowych wystąpią nawet u osoby nie wykazującej cech nadwrażliwości na jad owadów po użądleniu wewnątrz jamy ustnej (język, gardło).

Co zrobić w przypadku ukąszenia osoby uczulonej?

Przede wszystkim niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. Osoby, które wiedzą, że są uczulone, powinny zawsze zabierać ze sobą adrenalinę w postaci pena, której wstrzyknięcie jest bardzo łatwe i uratuje człowiekowi życie. Powinniśmy także starać się zapobiegać kontaktom z osami i pszczołami. Należy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy owad do nas podlatuje, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, machać rękami, „odganiać się” od niego - może to spowodować reakcję obronną owada i skłonić go do ukąszenia. Idąc na spacer na łąkę czy do lasu lepiej nie używać silnie pachnących perfum, które mogą zwabiać owady. Powinno się także unikać jedzenia i picia słodkich pokarmów, a jeśli już nasze dziecko namówi nas na lody, wtedy należy zwracać baczną uwagę na to czy na wafelku nie usiadł nieproszony gość.

Dlatego też nie chcąc, aby wiosna i lato kojarzyły się nam z przykrymi kontaktami z owadami, starajmy się im po prostu zapobiegać, a w razie ewentualnego pokąsania nie wolno tracić głowy i szybko reagować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij