Letnie ukąszenia
Anna Posmykiewicz

Letnie ukąszenia

Wiosna i lato to sezon, kiedy jesteśmy bardziej niż kiedy indziej narażeni na „atak” ze strony różnych owadów. Ukąszeniom sprzyjają wycieczki do lasu czy nad jezioro. Możemy jednak starać się zminimalizować ryzyko ukąszeń.

Jadąc na letnią wycieczkę warto zaopatrzyć się w środki odstraszające owady - dostępne są one w formie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przed wyprawą warto nimi spryskać całe ciało, zachowując szczególną ostrożność przy nanoszeniu preparatu na twarz. Poza tym udając się do lasu należy mieć zawsze nakrycie głowy oraz długie spodnie i bluzę z długimi rękawami, a na nogach skarpetki - zmniejszy to ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

Co zrobić kiedy dojdzie do ukąszenia?

W przypadku kleszcza można spróbować usunąć go samemu za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów , które można nabyć w aptece. Absolutnie nie można smarować kleszcza żadnym tłuszczem! Jeśli owad wbił się głęboko, wtedy potrzebna będzie pomoc lekarza.

Jak postąpić, kiedy ukąsi nas inny owad?

Przede wszystkim należy zastosować preparat, który zmniejszy przykre uczucie swędzenia, pieczenia i bólu - najlepiej sprawdzają się tu żele przeciwhistaminowe, które działają przeciwświądowo i miejscowo znieczulająco. Pokąsane miejsce można także obłożyć lodem, co znacznie zmniejszy obrzęk, który także może powstać po ukąszeniu.

Może zdarzyć się jednak, że zwykłe ukąszenie przez osę czy pszczołę może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, kiedy zostanie pokąsana osoba uczulona na jad owadów. U osób, którym jad owadów jest „obojętny”, typowe reakcje po ukąszeniu to rumień, pieczenie, świąd, ból, na które pomagają właśnie okłady z lodu czy maści.

U alergików natomiast może wystąpić reakcja uogólniona pod postacią omdlenia, ataku astmy, obrzęku krtani, obrzęku płuc, wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie niebezpieczne dla życia może być użądlenie na szyi i twarzy. Obrzęk tkanek w tej okolicy może spowodować niedrożność dróg oddechowych i doprowadzić do uduszenia. Objawy zatkania dróg oddechowych wystąpią nawet u osoby nie wykazującej cech nadwrażliwości na jad owadów po użądleniu wewnątrz jamy ustnej (język, gardło).

Polecane dla Ciebie

Co zrobić w przypadku ukąszenia osoby uczulonej?

Przede wszystkim niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. Osoby, które wiedzą, że są uczulone, powinny zawsze zabierać ze sobą adrenalinę w postaci pena, której wstrzyknięcie jest bardzo łatwe i uratuje człowiekowi życie. Powinniśmy także starać się zapobiegać kontaktom z osami i pszczołami. Należy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy owad do nas podlatuje, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, machać rękami, „odganiać się” od niego - może to spowodować reakcję obronną owada i skłonić go do ukąszenia. Idąc na spacer na łąkę czy do lasu lepiej nie używać silnie pachnących perfum, które mogą zwabiać owady. Powinno się także unikać jedzenia i picia słodkich pokarmów, a jeśli już nasze dziecko namówi nas na lody, wtedy należy zwracać baczną uwagę na to czy na wafelku nie usiadł nieproszony gość.

Dlatego też nie chcąc, aby wiosna i lato kojarzyły się nam z przykrymi kontaktami z owadami, starajmy się im po prostu zapobiegać, a w razie ewentualnego pokąsania nie wolno tracić głowy i szybko reagować.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij