×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak pozbyć się siniaków? Leczenie krwiaków

Spędzasz aktywnie czas? Z pewnością nie raz zdarzyła ci się drobna kontuzja lub uraz, którego konsekwencją był siniak. Dlaczego dochodzi do jego powstania? Dlaczego z czasem siniak zmienia kolor? Czy istnieją sposoby na szybsze jego wchłonięcie? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Jak dochodzi do powstania siniaka?

Siniak jest krwiakiem, czyli odmiennie zabarwioną skórą, która świadczy o powstaniu niewielkiego wylewu krwi do wnętrza ciała. Powstaje on na skutek uderzenia, stłuczenia bądź intensywnych ćwiczeń fizycznych. W wyniku urazu dochodzi do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych, z których krew „wylewa się” pod skórą.

Dlaczego siniak zmienia kolory?

Siniak po 7-10 dniach zwykle zostaje wchłonięty do krwiobiegu, co poprzedzone jest jego stopniowym blednięciem. Początkowo ciemnoczerwony zmienia barwę na siną, zielonkawą i żółtą.

Zmiana koloru związana jest z rozkładem składników krwi, głównie hemoglobiny, barwnika czerwonych krwinek.

Jak pozbyć się siniaków? 

Gdy stłuczenie nastąpiło przed chwilą i chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwiaka: 

  • przyłóż zimny okład – spowoduje obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka i zmniejszy odczuwany ból. Zimne okłady przykładamy gdy od urazu nie minęła jeszcze doba,
  • wykonaj delikatny masaż w obolałym miejscu,
  • jeśli siniak pojawił się na ręce lub nodze – ułatwisz wchłonięcie się krwi, jeśli uniesiesz stłuczoną kończyną ponad linię serca. Zgodnie z zasadami fizyki krew znajdująca się pod skórą zacznie spływać niżej, więc szybciej zostanie wchłonięta.

Po upływie 24 godzin od stłuczenia można zacząć stosować ciepłe okłady, które mają na celu poprawę krążenia w miejscu urazu.

Leczenie siniaka 

Siniak zostaje zwykle samoistnie wchłonięty przez organizm w ciągu 7-10 dni.

Można jednak przyspieszyć ten proces sięgając po specjalistyczne preparaty, np. żele i maści na stłuczenia. Składnikami tych specyfików są zwykle wyciągi roślinne, m.in. z arniki górskiej, kasztanowca czy żywokostu, ułatwiające gojenie krwiaków.

Profilaktyka – wzmocnij naczynia krwionośne

Regularne zażywanie preparatów z witaminami C i PP wzmacnia naczynia krwionośne i zalecane jest osobom, które mają dużą skłonność do powstawania krwiaków.

Kiedy udać się do lekarza

Nadmierna skłonność do powstawania siniaków (np. na skutek masażu) może świadczyć o zaburzeniach układu krwionośnego. Warto się wówczas udać do lekarza.

Warto się również zwrócić o poradę w przypadku, gdy krwiakowi towarzyszy ból oraz obrzęk, a także w przypadku, gdy krwiak jest rozległy.


Podziel się: